««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ղեկավար կազմում այս օրերին ակտիվ քննարկվում է հարցը, որ անհրաժեշտություն կա վերադառնալ կառավարման հին կարգերին, այն է՝ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբը և Պաշտպանության նախարարությունը միացնեն իրար:
ԳՇ ներկայիս պետ Արտակ Դավթյանն այդ միավորման արդյունքում անգործ չի մնա. նա կնշանակվի ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ:
Ավելին, մեզ հասած լուրերի համաձայն՝ Արշակ Կարապետյանը այս փոփոխությունների ֆոնին որոշել է փակել մի շարք վարչություններ: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ այդ վարչություններից մեկը ՀՀ ՊՆ վերահսկողության վարչությունն է: ՊՆ-ում կարծիք է հնչել, որ Ռազմական ոստիկանությունը և քննչական մարմինները բավական են զորմասերում ստուգումներ անելու համար, և այս վարչությունը ավելորդ է իր գործառույթներով»։

Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что руководящий состав министерства обороны Армении в эти дни активно обсуждается вопрос о необходимости возвращения к прежней системе правления, в частности, объединению Генерального штаба ВС Армении и министерства обороны. Нынешний начальник ГШ ВС Артак Давтян в результате этого объединения не останется без работы: он будет назначен первым заместителем министра обороны.
Более того, по сведениям издания, на фоне этих изменений Аршак Карапетян решил расформировать ряд управлений.
«Мы узнали о том, что одно из этих управлений – Контрольное управление Минобороны Армении. В министерстве считают, что Военной полиции и следственных органов достаточно для проведения проверок в воинских частях и это управление лишнее», - пишет газета.