Կազմակերպվում է ստորագրահավաք՝ Ավանեսյանի հրամանի ուժը կորցրած ճանաչելու պահանջով
Նախաձեռնության հիմնադիր Արա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է, որ ստորագրահավաքը սկսում են այսօրվանից և ավարտելու են 2021թ. հոկտեմբերի 7-ին:
«Այն հայրենակիցները, որոնք պատրաստակամ են օժանդակել ստորագրահավաքի կազմակերպմանը, կխնդրենք կապ հաստատել մեզ հետ (010 440333, [email protected]):
. Հանրագրին միանալու համար կարող եք կցված հանրագրի տեքստը տպել, ստորագրել, լրացնելով անհրաժեշտ տվյալները և փոխանցել մեզ հետևյալ երեք եղանակներից մեկով՝ (1) ֆեյսբուքի միջոցով , (2) [email protected] էլեկտրոնային հասցեով, կամ (3) առձեռն ք.Երևան, Արշակունյաց 17 հասցեով (010 440333): Եթե խմբով եք ստորագրելու, ապա ստորագրեք և լրացրեք կցված երկրորդ փաստաթուղթը «ՄԻԱՆՈՒՄ ԵՆՔ ԿՈԼԵԿՏԻՎ ՀԱՆՐԱԳՐԻՆ» անվանումով:
. Այստեղ կցում ենք նաև «Ազատ կամք» նախաձեռնության գործողությունների պլանը:
.Տեղեկացնում ենք, որ նախապատրաստվում է՝
1. Հանրագրի ստորագրություններ - Ստորագրահավաք
28.09.2021թ.-07.10.2021
2. Փաստաբանական խմբերի ձևավորում Հայաստանում - Խմբերը ձևավորվում են և համալրվում: Տվյալները կհրապարակվեն 01.10.2021թ.
3. Հայցադիմումի հանձնում վարչական դատարանին - Վիճարկվում է ԱՆ 20.08.21թ. թիվ 65-Ն հրամանը: Հայցը կհանձնվի դատարան 01.10.2021թ.
4. Փաստերի և այլ տեղեկությունների հավաքագրում - Փաստահավաք խումբը կատարում է հարցումներ և հավաքում տվյալներ
5. Հանրային իրազեկում - Հանրությանը մշտապես կտրամադրվեն տեղեկություններ
6. Հանրագրի ներկայացում վարչապետին՝ հանրահավաքի միջոցով - Հանրահավաքը նախնական կկազմակերպվի 07.10.2021թ.

Начинается сбор подписей с требованием признать потерявшим силу приказ Аванесян
Учредитель инициативы Ара Зограбян на своей странице в Facebook сообщает, что сбор подписей начинается с сегодняшнего дня и завершится 7 октября 2021 года. «Те соотечественники, которые планируют поддержать организацию сбора подписей, просим связаться с нами (010 440333, [email protected]).
. Для присоединения к петиции можете распечатать текст приложенной петиции, поставить подпись, заполнив необходимые данные, и передать нам одним из следующих трех способов: (1) через Фейсбук, (2) по электронной почте [email protected]  или  (3) по адресу: г. Ереван, Аршакуняц 17 (010 440333) лично в руки. Если собираетесь подписывать группой, то подпишитесь и заполните второй приложенный документ под названием «ПРИСОЕДИНЯЕМСЯ К КОЛЛЕКТИВНОЙ ПЕТИЦИИ».
. Прилагаем также план действий инициативы «Свободная воля»:
.Сообщаем, что готовится:
1.Сбор подписей по петиции 28.09.2021г.-07.10.2021г.;
2. Формирование адвокатских групп в Армении – группы формируются и пополняются. Данные будут опубликованы 01.10.2021г.
3. Передача искового заявления в Административный суд – Оспаривается приказ № 65-Н Минздрава от 20.08.21г. Иск будет передан в суд 01.10.2021г.
4. Сбор прочих фактов и сведений – Группа по сбору фактов проводит опросы и собирает данные;
5. Общественное информирование – Общественности постоянно будет предоставляться информация;
6. Представление петиции премьер-министру на демонстрации – Митинг состоится предварительно 07.10.2021г.