2022 թվականին ջրի սակագինը կբարձրանա. ՀԾԿՀ նախագահ
2019 թվականից մեկնարկել էր էլեկտրաէներգետիկայի շուկայի ազատականացման գործընթացը, որը ենթադրում է էներգետիկայի մասին օրենքի և ենթաօրենսդրական ակտերի փոփոխոթյուն»,-ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
Նա հայտնեց որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը դրամաշնորհային միջոցներով իրականացրել է նաև էլեկտրոնային հարթակի ծրագրի մշակման գործընթացը, որն արդեն 3 տարի է ինչ ընթացքի մեջ է: ՀԾԿՀ նախագահը բացատրեց, որ այն էլեկտրոնային հարթակ է էլեկտրաէներգիայի առևտրի համար:
Բաղրամյանը տեղեկացրեց, որ նոր փոփոխություններով ՀԷՑ-ից բացի նաև այլ ընկերություններ կարող են ստանալ լիցենզիա և առանց կարգավորող գների վաճառել այդ էլեկտրաէներգիան:
ՀԾԿՀ նախագահը հայտնեց, որ «Վեոլիա ջուր»  ընկերությունը օգոստոսի սկզբին հայտ է ներկայացրել հանձնաժողովին՝ առաջարկելով ջրի սակագինը 188 դրամի փոխարեն սահմանել 224 դրամ և հավելեց, որ 2022 թվականի համար արդեն իսկ ջրի բազիսային գինը աճել է 34 դրամով՝ հասնել ով 214 դրամի:
Նա հավաստիացրեց, որ անապահով խավի շուրջ 100 հազար բաժանորդի համար ջրի սակագինը չի փոխվի:
««Վեոլիա ջրի» հետ Բանակցում ենք առաջիկա 10 տարում հաստատուն գնային քաղաքականություն ունենալու համար»,-ասաց Գարեգին Բաղրամյանը և հավելեց որ մինչ այդ  2022-ի հունվարի 1-ին ջրի նոր սակագին է ուժի մեջ մտնելու:
Լրագրողի հիշեցրեցմանը, թե 2019թ.-ին Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել էր, որ «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ պայմանավորվել են մինչև 2024 թվականը ջրի սակագինը չբարձրացնել՝ ՀԾԿՀ նախագահը պատասխանեց. «Մենք կարող ենք մինչև 2035 թվական էլ չբարձրացնել ջրի սակագինը՝ համապատասխան վարձակալության գումարները չվճարելով: Կարող է կառավարությունը չուզել այդ գումարները կամ նվազեցնել, փոխարենը սակագինը թողնել անփոփոխ: Նույն 188 դրամ սակագինը, որ երեք տարի պահվում էր, պահվում էր  վարձակալության վճարները նվազեցնելով»:

В 2022 году тариф на воду в Армении повысится – глава КРОУ
Еще в 2019 году начался процесс либерализации электроэнергетического рынка, что предполагает изменения закона об энергетике и подзаконодательных актов. Об этом заявил в беседе с журналистами 29 сентября председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Гарегин Баграмян.
По его словам, в соответствии с новыми изменениями, помимо ЭСА, другие компании также могут получить лицензию и, имея возможность покупать электроэнергию на электронной платформе, продавать ее без регулируемых цен.
Глава КРОУ Армении сообщил также, что компания «Веолия джур»(оператор водоснабжения Армении) в начале августа подал заявку об увеличении с 1 января 2022 года тарифа на питьевую воду на 43,7 драма (вместо 188 драмов – 223,7 драма) за 1 куб. м.
«Базовая цена на воду на 2022 год, при еще неучтенной инфляции, изменении объемов воды, тарифа на электроэнергию - 214 драмов. То есть у нас там уже есть увеличение на 34 драма. Заявка была получена в начале августа, и сейчас осуществляется мониторинг», – отметил он, добавив, что для примерно 100 тыс. социально необеспеченных абонентов тариф не изменится.
«Ведем переговоры с «Веолия джур» о стабильной ценовой политике на предстоящие 10 лет», – сказал глава КРОУ РА.
В ответ на напоминание журналиста, что в 2019 году Никол Пашинян объявил о договоренности с компанией «Веолия джур» о том, что тариф на воду не повысится до 2024 года, глава КРОУ РА отметил: «Мы можем не повышать тариф на воду и до 2035 года – без уплаты соответствующей арендной платы. Правительство может не запросить эти суммы, либо понизить их размер, оставив тариф неизменным. Тариф в 188 драмов в течение трех лет сохранялся в связи с тем, что арендная плата понижалась в соответствующем размере».