Այսօր կմեկնարկի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 16-րդ համերգաշրջանը։ Մեկնարկը կտրվի «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնով, որը կանցկացվի սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 29-ը։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ մեկ ամիս տևողությամբ փառատոնի ընթացքում տեղի կունենա 17 համերգ՝ 12 սիմֆոնիկ և 5 կամերային։
«Արմենիա» միջազգային փառատոնը հիմնադրվել է 2017 թվականին՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի և Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի (EUFSC) նախագահ Կոնստանտին Իշխանովի համատեղ ջանքերով:
Մի քանի տարվա պատմության ընթացքում փառատոնը հասցրել է դառնալ միջազգայնորեն ճանաչված և սպասված երաժշտական միջոցառում: Երևանում ամեն տարի անցկացվող այս փառատոնի շրջանակներում հայ հանդիսատեսը հնարավորություն է ունենում ունկնդրելու համաշխարհային հեղինակություն վայելող մեծանուն երաժիշտների կատարումները, որոնց համերգներին հաճախելն աշխարհի հեղինակավոր դահլիճներում ոչ բոլոր երաժշտասերներին է հասանելի:
Մեծանուն արտիստների կողքին «Արմենիա» միջազգային փառատոնը հնարավորություն է ընձեռում նաև շատ նորահայտ երիտասարդ երաժիշտների ելույթ ունենալու լայն հանդիսատեսի առջև և իրենց տեղը գրավելու կատարողական արվեստի ասպարեզում:
«Արմենիա» փառատոնի համերգները կկայանան Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ և Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբերի մասնակցությամբ: Փառատոնի համերգային ծրագրերը բազմազան են. ընդգրկում են հայտնի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։
Մասնավորապես, կներկայացվեն Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի, Լյուդվիգ վան Բեթհովենի, Յոհաննես Բրամսի, Ֆելիքս Մենդելսոնի, Պյոտր Չայկովսկու, Ֆրեդերիկ Շոպենի, Էդվարդ Գրիգի, Ժորժ Բիզեի, Ղազարոս Սարյանի, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ռեզիդենտ կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի և այլ հեղինակների ստեղծագործությունները: Փառատոնին կմասնակցեն հայտնի արտիստներ՝ ջութակահարներ Գիլ Շահամը, Դանիել Լոզակովիչը, Ֆումիակի Միուրան, Սերգեյ Դոգադինը, Մարկ Բուշկովը, դաշնակահարներ Միխայիլ Պլետնյովը, Յոլ Ում Սանը, թավջութակահարներ Սթիվեն Իսերլիսը, Նարեկ Հախնազարյանը, դիրիժորներ, Սերգեյ Սմբատյանը, Դմիտրի Յաբլոնսկին, Մարիուս Ստրավինսկին, Ֆելիքս Կորոբովը, Ալան Չիրկոպը, Կոնրադ վան Ալֆենը, Ջանլուկա Մարչիանոն և այլք:
Համերգները կկայանան Արամ Խաչատրյան համերգասրահում, Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում և Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնում։
Փառատոնի բացման երեկոյի ընթացքում՝ սեպտեմբերի 29-ին, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա ջութակահար Մարկ Բուշկովը։ Ծրագրում կհնչեն Սերգեյ Պրոկոֆև՝ քայլերգ «Սեր առ երեք նարինջները» օպերայից, Պրոկոֆևի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը և Մոդեստ Մուսորգսկու «Պատկերներ ցուցահանդեսից» ստեղծագործությունը՝ Մորիս Ռավելի նվագախմբային փոխադրմամբ։
«Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնն անցկացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։

Armenian State Symphony Orchestra to open 16th concert season with Armenia Music Festival
The annual Armenia International Music Festival will mark the start of the 16th concert season of the Armenian State Symphony Orchestra on 29 September 2021, and will run until 29 October. The month-long festival will comprise a total of 17 concerts, including 12 symphony orchestra concert performances and five chamber concerts, the orchestra reported.
The Armenia International Music Festival was established in 2017 by the joint efforts of Sergey Smbatyan, the Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra, and Konstantin Ishkhanov, the President of the European Foundation for Support of Culture (EUFSC).
The several years of the festival’s history have earned it a reputation as a celebrated and awaited annual music event, with concerts featuring world-renowned artists whose performances might otherwise be less affordable or available in famous music halls around the world to many enthusiasts of classical music.
In the framework of the Armenia International Music Festival, many new talents have the opportunity to perform before larger audiences alongside distinguished soloists, opening to them new paths of excellence.
The concerts of the festival will be performed by the Armenian State Symphony Orchestra and the National Chamber Orchestra of Armenia. The large repertoire of the festival concerts will feature works by Mozart, Beethoven, Brahms, Mendelssohn, Tchaikovsky, Chopin, Grieg, Bizet and Saryan, as well as those by Alexey Shor, resident composer for the Armenian State Symphony Orchestra. The concerts will be performed by acclaimed artists including violinists Gil Shaham, Daniel Lozakovich, Fumiaki Miura, Sergey Dogadin and Marc Bouchkov, pianists Mikhail Pletnev and Yeol Eum Son and cellists Steven Isserlis and Narek Hakhnazaryan, as well as others, and led by conductors Sergey Smbatyan, Dmitri Yablonsky, Marius Stravinsky, Felix Korobov, Alan Chircop, Conrad van Alphen and Gianluca Marcianò.
The concerts will be held at the Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex and the National Centre of Chamber Music.
The September 29 opening concert will feature soloist Marc Bouchkov and the Armenian State Symphony Orchestra performing Sergei Prokofiev’s March from “The Love for Three Oranges” opera and his Violin Concerto No.1, and “Pictures at an Exhibition” by Modest Mussorgsky, arranged for the orchestra by Maurice Ravel.
The Armenia International Music Festival is held with the support of Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports.