Ֆրանսահայ տենոր Ռուբեն Էլբակյանը պարգևատրվել է Ոսկե մեդալով
Ֆրանսահայ հանրահայտ օպերային երգիչ, տենոր Ռուբեն Էլբակյանը պարգևատրվել է Ֆրանսիայի Հումանիտար Գրան Պրի հիմնադրամի (The Grand Prix Humanitaire De France) 2021 թվականի Ոսկե մեդալով: Հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի Սենատի դահլիճում սեպտեմբերի 25-ին մի խումբ պաշտոնյաների և պատվավոր հյուրերի ներկայությամբ:
Հումանիտար Գրան Պրի հիմնադրամը վաղեմի պատմություն ունի: Այն ստեղծվել է 1892 թ. Փարիզում և առաջին իսկ օրվանից նպատակ է ունեցել մեծարելու գործունյա մարդկանց և անհատների՝ իրենց մեծածավալ գործունեության ու մարդասիրական կազմակերպություններին աջակցության համար: Հումանիտար Գրան Պրիի մրցանակակիրներների թիվը գերազանցում է 15.500-ի, տարբեր ժամանակներում այս յուրահատուկ պարգևին են արժանացել Մոնակոյի արքայադուստր Գրեյսը (1965), Օրլեանի արքայադուստր Դիանան (1990), Մոնակոյի արքայազն Ալբերտ II (2007) և մի շարք այլ անվանի բարձրաստիճան անձիք:
Ֆրանսիայի այս բարձր գնահատականի Ռուբեն Էլբակյանը արժանացել է իր կատարած աշխատանքի և բազմաթիվ բարեգործական համերգների համար:
Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում սովորել է Գոհար Գասպարյանի, ապա Տաթևիկ Սազանդարյանի դասարաններում: Այնուհետև Ֆրանսիայում է շարուակվել նրա գործունեությունը,  որտեղ նա սկսել է հանդես գալ բազմաթիվ մենահամերգներով՝ հաճախ բարեգործական:
Ապրելով ու ստեղծագործելով Ֆրանսիայում, Ռուբեն Էլբակյանը երբեք չի կտրվել Հայրենիքից:  Նրա երգացանկի անբաժանելի մասն են կազմել հայկական երաժշտական գոհարները և առաջին հերթին Կոմիտասը:
Ֆրանսահայ տենորը Հայաստանում վերջին անգամ ելույթ է ունեցել 2007 թ., պատրաստ է բարեգործական համերգներով հանդես գալ Հայաստանի տարբեր քաղաքնրում ու Արցախում:

Французский тенор армянского происхождения Рубен Элбакян удостоен Золотой медали
Известный французский тенор армянского происхождения Рубен Элбакян за вклад в музыкальное искусство и за благотворительные концерты награжден Золотой медалью «Grand Prix Humanitaire De France».
Торжественная церемония вручения медали состоялась в зале Сената Франции 25 сентября в присутствии ряда должностных лиц и почетных гостей.
У «Grand Prix Humanitaire De France» давняя история. Он был учрежден в Париже в 1892 году, с первого дня создания целью было прославление деятельных людей за их деятельность и содействие гуманитарным организациям. Число лауреатов превышает 15.500, среди них – Княгиня Монако Грейс Келли (1965), Диана Орлеанская (1990), князь Монако Альбер II (2007) и др..
В Ереванской государственной консерватории имени Комитаса Рубен учился у Гоар Гаспарян и Татевик Сазандарян. Во Франции он продолжил свою музыкальную карьеру, выступая с сольными концертами, часто благотворительными. В 2010 году журнал «LUXURY» включил его в список 57 самых известных армян мира.
Живя и развивая творчество во Франции, Рубен Элбакян не терял связи с Родиной. 24 апреля 2010 года Рубен Элбакян почтил память жертв Геноцида армян, исполнив гимны Армении и Франции под Триумфальной аркой Парижа в сопровождении оркестра Национальной полиции Франции. Неотъемлемой частью его репертуара являются армянские произведения, в первую очередь Комитаса.
В последний раз проживающий во Франции армянский тенор выступал в Армении в 2007 году. Как Рубен Элбакян неоднократно отмечал в своих интервью, он готов давать благотворительные концерты в разных городах Армении и в Арцахе.