Forbes․ Հայերի դեմ պատերազմական հանցագործությունների սանձազերծումից մեկ տարի անց Ադրբեջանի սպառնալիքները շարունակվում են
12:02 29/09/2021
Հեղինակավոր Forbes ամսագրում հրապարակվել է հոդված՝ արցախյան պատերազմի մեկ տարվա տարելիցի հետ կապված, որը վերնագրված է «Բնիկ հայերի դեմ պատերազմական հանցագործությունների սանձազերծումից մեկ տարի անց Ադրբեջանի սպառնալիքները և խախտումները շարունակվում են»։
«Մեկ տարի առաջ այսօր՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, Ադրբեջանի Հանրապետությունը, Թուրքիայի ամբողջական ռազմական աջակցությամբ և ավելի քան 1000 թրաֆիքինգի ենթարկված սիրիացի ջիհադիստ վարձկաններով, պատերազմ սկսեց բնիկ հայերի դեմ Արցախում: 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կասետային զինամթերքի, անօդաչու թռչող սարքերի և հրետանային հրթիռների անխտիր կիրառումը ներառում էր ֆոսֆորային ռումբեր, որոնք այրեցին անտառները՝ առաջացնելով ծանր այրվածքներ զինվորների և խաղաղ բնակիչների շրջանում:
Ի թիվս այլ սարսափելի ռազմական հանցագործությունների, ադրբեջանցի զինվորականները սոցցանցերում տեղադրել են տեսանյութեր, որտեղ պարծենում են գլխատված և գերեվարված հայ խաղաղ բնակիչների և զինվորականների խոշտանգումներով»,- ասվում է հոդվածում, նշելով, որ հրադադարը հաստատվեց 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև բանակցված հայտարարությամբ և Արցախում տեղակայեց 2000 ռուս խաղաղապահ»,- նշվում է կայքում։
Նշվում է, որ պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանի կողմից օկուպացվեց Արցախի բնիկ հայկական հողերի գրեթե երկու երրորդը: Ավելի քան 5.000 սպանված հայ, 110.000 տեղահանված, 10.000 վիրավոր զինվոր և 200 ռազմագերիներ, որոնք անօրինական կալանքի տակ են ադրբեջանական բանտերում և խոշտանգումների են ենթարկվում։
«Մեկ տարի անց ադրբեջանական հարձակումները հայ բնակչության վրա շարունակվում են: Օկուպացված Հադրութի շրջանում ադրբեջանցի զինվորները պղծել են հայկական գերեզմանատները: Ֆրանսիացի լրագրող Քրիստոֆ Բուիսոնը թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել դիմակավորված զինված ադրբեջանցի զինվորների մասին, որոնք կանգնեցրել են Արցախի հայկական ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականի ավտոբուսը` դեպի Հայաստան գնալու ճանապարհին, ավտոբուսի վրայից քերել են Արցախի դրոշը, ադրբեջանցիները զննել են պատերազմից տրավմա տարած երեխաների հեռախոսները՝ ասելով, թե Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում է»,- գրում է կայքը։
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը սեպտեմբերի 23-ին ընդունեց Կարդենաս-Շիֆ-Շերման փոփոխությունը, որով Ադրբեջանից պահանջում է «անհապաղ և անվերապահորեն վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին ու ձերբակալված քաղաքացիներին։ Այն նաև կոչ է անում հաշվետվություն ներկայացնել հայ խաղաղ բնակիչների դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունների, անօրինական զինամթերքի և սպիտակ ֆոսֆորի օգտագործման մասին, ինչպես նաև հետաքննություն անցկացնել թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում ամերիկյան տեխնոլոգիաների կիրառման վերաբերյալ, որոնք թիրախավորել են հայ խաղաղ բնակիչներին 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում:
Ասվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը «վարույթ է հարուցել Ադրբեջանի Հանրապետության դեմ՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում» ՝ ՄԱԿ -ի գլխավոր դատական մարմինը: Այս տարվա սկզբին Հայաստանը նաև միջպետական բողոքներ ներկայացրեց Թուրքիայի դեմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
«Մարդու իրավունքների ոտնահարումներն ու միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտումները լայն տարածում գտան Արցախի վրա հարձակումից հետո: Վարձկաններ և ջիհադականներ տեղակայվեցին Սիրիայից և Լիբիայից՝ Թուրքիայի հրամանատարությամբ: Նրանք պատասխանատու են սարսափելի հանցագործությունների համար, որոնք շարունակվում են՝ չնայած հրադադարի համաձայնությանը: Կոլումբիայի համալսարանի Արցախյան ոճրագործությունների նախագիծը փաստում է իրադարձությունները: Հուսով ենք, որ մեր հավաքած տեղեկատվությունը կարող է օգտագործվել Թուրքիային և նրա համախոհներին պատասխանատվության ենթարկելու խաղաղ բնակիչների, այդ թվում կանանց և երեխաների, ինչպես նաև մշակութային հանցագործությունների համար», - ասում է Դեյվիդ Լ. Ֆիլիպսը, Կոլումբիայի համալսարանի Խաղաղության հաստատման և Մարդու իրավունքների ուսումնասիրման իրավունքների ինստիտուտի տնօրենը։
Ասվում է, որ մինչ Ադրբեջանը մերժում է Արցախի հայ բնակչության ինքնորոշման օրինական իրավունքը, անցյալ տարվա պատերազմը կրկնեց 1918 թվականի սեպտեմբերի օրերի և Նախիջևանում և Արցախում գրեթե 15,000 հայերի համակարգված բնաջնջման մասին: Ինչպես իրենց եղբայրների՝ օսմանյան թուրքերի կողմից 1915 թ. 1,5 միլիոն հայերի ցեղասպանության ժամանակ հայկական ունեցվածքի և տեսարժան վայրերի օկուպացիան, Ադրբեջանը շարունակում է պղծել Արցախի եկեղեցիները, հին գերեզմանատները, սրբազան տաճարները և պատմական վայրերը, որոնք թվագրվում են հազարամյակով:
Վկայակոչելով Կովկասյան ժառանգության դիտորդի (CHW) վերջին զեկույցը՝ Հակիմ Բիշարան Hyperallergic-ում հայտնում է, թե ինչպես է «ավելի քան մեկ տասնյակ հայկական եկեղեցիներ, գերեզմանատներ, սուրբ խաչքարեր և այլ մշակութային արժեքներ կամ ոչնչացվել, կամ վնասվել Ադրբեջանի կողմից»:
Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը հրամայել է հանել միջնադարյան հայերեն արձանագրությունները եկեղեցիներից՝ դրանք անվանելով «կեղծ» և վերանվանելով դրանք որպես «հին ադրբեջանական» տեսարժան վայրեր:
Սարա Փիքմանի և Սիմոն Մաղաքյանի կողմից 2019 թվականի զեկույցը «Hyperallergic»-ում, մանրամասնում է Ադրբեջանի բնիկ հայկական վայրերի բնաջնջման և ոչնչացման երկար պատմությունը, այդ թվում` «89 միջնադարյան եկեղեցիներ, 5840 բարդ խաչքարեր և 22000 գերեզմանաքարեր»:
ԱՄՆ-ի լավ վարձատրվող PR գործակալությունները, լոբբիստական խմբերն ապահովում են Ադրբեջանի պաշտպանությունը
Լավ կազմակերպված PR արշավները, որոնք ստեղծվել էին անցյալ տարվա սեպտեմբերին՝ ԱՄՆ բարձրակարգ PR գործակալությունների և լոբբիստական խմբերի կողմից, կազմակերպեցին լայնածավալ ապատեղեկատվական արշավ Հայաստանի դեմ, երբ Ադրբեջանը ռմբակոծեց Արցախը:
Հակահայկական զեկույցներ ու հոդվածներ տարածվեցին ամենահայտնի ԶԼՄ-ներում, որոնք առավել ցայտուն ղեկավարում էր The New York Times-ի Ստամբուլի բյուրոյի ղեկավար Կառլոտա Գալը: Միջազգային կազմակերպությունները, ինչպիսիք են Amnesty International-ը և Human Rights Watch-ը, հրապարակեցին ադրբեջանամետ զեկույցներ, որոնք Հայաստանին մեղադրում էին պատերազմ հրահրելու մեջ, այնուհետև փոխեցին իրենց պնդումները:
Նշվում է, որ DataPoint Armenia-ն ներկայացրեց «Պատերազմի ընթացքում սոցիալական լրատվամիջոցների նատատիվի» վերաբերյալ ամենաընդգրկուն վերլուծությունը՝ եզրակացնելով, որ հայամետ սոցիալական գրառումները «փոքր ազդեցություն են ունեցել միջազգային լսարանի վրա»:
Ամբողջական հոդվածը հղմամբ։

Forbes magazine has published an article on the first anniversary of the 44-day war in Artsakh entitled “A year after unleashing war crimes against indigenous Armenians, Azerbaijan’s threats and violations continue”.
“A year ago today–on September 27, 2020–The Republic of Azerbaijan, with Turkey’s full military support and over 1,000 trafficked Syrian jihadist mercenaries, launched a war against the indigenous Armenians in the disputed territories of Nagorno-Karabakh (Artsakh). Throughout the 44-day war, Azerbaijan’s indiscriminate use of cluster munitions, drones, and artillery rockets included phosphorous bombs which scorched forests causing severe burns among soldiers and civilians.
"Among other heinous war crimes, the Azeri military posted social media videos boasting beheadings and torture of captured Armenian civilians and military. A strong-arm trilateral agreement on November 10, 2020, negotiated between Armenia, Azerbaijan and Russia, ended the war and stationed 2,000 Russian peacekeeping troops in Artsakh,” the article says.
The spoils of the war left nearly two-thirds of the indigenous Armenian lands in Artsakh occupied by Azerbaijan. With over 5,000 Armenians killed, 110,000 displaced, 10,000 fighters wounded and 200 POWs detained illegally in Azerbaijan prisons and tortured–there are still hundreds of unaccounted Armenian MIAs.
"A year later, the Azeri assaults on the Armenian population continue. In the occupied Hadrut Region, Azeri soldiers desecrated Armenian cemeteries. The French Journalist, J-Christophe Buisson tweeted about the masked armed Azeri soldiers who stopped the Artsakh Armenian youth soccer team bus on its way to Armenia for a soccer match. Using a dagger to scrape off the Artsakh flag from the surface of the bus, the soldiers inspected the war-traumatized children’s phones, stating Nagorno-Karabakh is part of Azerbaijan," the magazine says.
The U.S. House of Representatives on September 23, passed the Cardenas-Schiff-Sherman amendment demanding Azerbaijan “immediately and unconditionally return all Armenian” POWs and captive civilians. It also called for a report on Azerbaijani war crimes, use of illegal munitions and white phosphorus against Armenian civilians, and an investigation into the use of U.S. technology in Turkish drones that targeted Armenian civilians during the 2020 war.
Forbes reminds that the Republic of Armenia “instituted proceedings against the Republic of Azerbaijan before the International Court of Justice,” the principal judicial organ of the UN. Earlier this year, Armenia also filed interstate complaints against Turkey with the European Court of Human Rights.
"Human rights abuses and violations of international humanitarian law were widespread after Artsakh was attacked. Mercenaries and jihadis were deployed from Syria and Libya under Turkey's command. These perpetrators were responsible for horrific crimes, which are ongoing despite the ceasefire agreement. Columbia University's Artsakh Atrocities Project has been documenting events. We hope that the information we've compiled can be used to hold Turkey and its cohorts accountable for its wanton abuse of civilians, including women and children, as well as cultural crimes," says David L. Phillips, Director of the Program on Peace-building and Rights Institute for the Study of Human Rights, at Columbia University.
While Azerbaijan refutes the legal right to self-determination of the Armenian population of Artsakh, last year’s war echoed memories of September Days 1918 and the systematic extermination of nearly 15,000 Armenians in Nakhichevan and Artsakh. Similar to their brethren Ottoman Turks’ occupation of Armenian properties and landmarks during the 1915 Genocide of 1.5 million Armenians, Azerbaijan continues desecrating Artsakh’s churches, ancient cemeteries, sacred cathedrals and historic sites dating back a millennium, the article says.
Citing recent Caucasus Heritage Watch (CHW) report, Hakim Bishara reports in Hyperallergic how “over a dozen Armenian churches, cemeteries, sacred cross-stones (Khachkars), and other cultural properties have either been destroyed, damaged, or threatened by Azerbaijan.” Azerbaijan’s President Aliyev ordered the removal of medieval Armenian inscriptions from churches, calling them “fake” and rebranding the sites as “ancient Azerbaijani” landmarks.  The 2019 groundbreaking forensic reportage in Hyperallergic by Sarah Pickman and Simon Maghakyan details Azerbaijan’s long history of erasure and destruction of indigenous Armenian sites including “89 medieval churches, 5,840 intricate cross-stones, and 22,000 tombstones.”
Well-paid U.S. PR agencies, lobby groups ensure Azerbaijan’s cover-ups
Well-orchestrated PR campaign machinery, constructed in advance of last September’s war by high-end U.S. PR agencies and lobby groups, orchestrated a widespread misinformation campaign against Armenia, as Azerbaijan carpet bombed Artsakh, Forbes says.
Anti-Armenian reports and articles germinated across top media outlets most prominently led by Carlotta Gall, The New York Times’ Istanbul bureau chief. International organizations such as Amnesty International and Human Rights Watch issued pro-Azerbaijan reports accusing Armenia of instigating the war, and then changed their claims. DataPoint Armenia offered the most comprehensive analysis on the “social media narrative warfare during the war” or “astroturfing” concluding that pro-Armenian social posts had “small effect on international audiences.”
While diaspora Armenian communities demanded justice against the Azerbaijan-Turkey alliance, diaspora Turks unleashed hate crimes defacing Armenian churches, schools and cemeteries. When France sent humanitarian relief aid to Artsakh, calling for the region’s recognition, Azerbaijan’s parliament called for France “to be stripped of its mediation role in the Nagorno-Karabakh conflict to punish the French Senate.”