Forbes․ Հայերի դեմ պատերազմական հանցագործությունների սանձազերծումից մեկ տարի անց Ադրբեջանի սպառնալիքները շարունակվում են
12:02 29/09/2021
Հեղինակավոր Forbes ամսագրում հրապարակվել է հոդված՝ արցախյան պատերազմի մեկ տարվա տարելիցի հետ կապված, որը վերնագրված է «Բնիկ հայերի դեմ պատերազմական հանցագործությունների սանձազերծումից մեկ տարի անց Ադրբեջանի սպառնալիքները և խախտումները շարունակվում են»։
«Մեկ տարի առաջ այսօր՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, Ադրբեջանի Հանրապետությունը, Թուրքիայի ամբողջական ռազմական աջակցությամբ և ավելի քան 1000 թրաֆիքինգի ենթարկված սիրիացի ջիհադիստ վարձկաններով, պատերազմ սկսեց բնիկ հայերի դեմ Արցախում: 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կասետային զինամթերքի, անօդաչու թռչող սարքերի և հրետանային հրթիռների անխտիր կիրառումը ներառում էր ֆոսֆորային ռումբեր, որոնք այրեցին անտառները՝ առաջացնելով ծանր այրվածքներ զինվորների և խաղաղ բնակիչների շրջանում:
Ի թիվս այլ սարսափելի ռազմական հանցագործությունների, ադրբեջանցի զինվորականները սոցցանցերում տեղադրել են տեսանյութեր, որտեղ պարծենում են գլխատված և գերեվարված հայ խաղաղ բնակիչների և զինվորականների խոշտանգումներով»,- ասվում է հոդվածում, նշելով, որ հրադադարը հաստատվեց 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև բանակցված հայտարարությամբ և Արցախում տեղակայեց 2000 ռուս խաղաղապահ»,- նշվում է կայքում։
Նշվում է, որ պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանի կողմից օկուպացվեց Արցախի բնիկ հայկական հողերի գրեթե երկու երրորդը: Ավելի քան 5.000 սպանված հայ, 110.000 տեղահանված, 10.000 վիրավոր զինվոր և 200 ռազմագերիներ, որոնք անօրինական կալանքի տակ են ադրբեջանական բանտերում և խոշտանգումների են ենթարկվում։
«Մեկ տարի անց ադրբեջանական հարձակումները հայ բնակչության վրա շարունակվում են: Օկուպացված Հադրութի շրջանում ադրբեջանցի զինվորները պղծել են հայկական գերեզմանատները: Ֆրանսիացի լրագրող Քրիստոֆ Բուիսոնը թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել դիմակավորված զինված ադրբեջանցի զինվորների մասին, որոնք կանգնեցրել են Արցախի հայկական ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականի ավտոբուսը` դեպի Հայաստան գնալու ճանապարհին, ավտոբուսի վրայից քերել են Արցախի դրոշը, ադրբեջանցիները զննել են պատերազմից տրավմա տարած երեխաների հեռախոսները՝ ասելով, թե Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում է»,- գրում է կայքը։
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը սեպտեմբերի 23-ին ընդունեց Կարդենաս-Շիֆ-Շերման փոփոխությունը, որով Ադրբեջանից պահանջում է «անհապաղ և անվերապահորեն վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին ու ձերբակալված քաղաքացիներին։ Այն նաև կոչ է անում հաշվետվություն ներկայացնել հայ խաղաղ բնակիչների դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունների, անօրինական զինամթերքի և սպիտակ ֆոսֆորի օգտագործման մասին, ինչպես նաև հետաքննություն անցկացնել թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում ամերիկյան տեխնոլոգիաների կիրառման վերաբերյալ, որոնք թիրախավորել են հայ խաղաղ բնակիչներին 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում:
Ասվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը «վարույթ է հարուցել Ադրբեջանի Հանրապետության դեմ՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում» ՝ ՄԱԿ -ի գլխավոր դատական մարմինը: Այս տարվա սկզբին Հայաստանը նաև միջպետական բողոքներ ներկայացրեց Թուրքիայի դեմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
«Մարդու իրավունքների ոտնահարումներն ու միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտումները լայն տարածում գտան Արցախի վրա հարձակումից հետո: Վարձկաններ և ջիհադականներ տեղակայվեցին Սիրիայից և Լիբիայից՝ Թուրքիայի հրամանատարությամբ: Նրանք պատասխանատու են սարսափելի հանցագործությունների համար, որոնք շարունակվում են՝ չնայած հրադադարի համաձայնությանը: Կոլումբիայի համալսարանի Արցախյան ոճրագործությունների նախագիծը փաստում է իրադարձությունները: Հուսով ենք, որ մեր հավաքած տեղեկատվությունը կարող է օգտագործվել Թուրքիային և նրա համախոհներին պատասխանատվության ենթարկելու խաղաղ բնակիչների, այդ թվում կանանց և երեխաների, ինչպես նաև մշակութային հանցագործությունների համար», - ասում է Դեյվիդ Լ. Ֆիլիպսը, Կոլումբիայի համալսարանի Խաղաղության հաստատման և Մարդու իրավունքների ուսումնասիրման իրավունքների ինստիտուտի տնօրենը։
Ասվում է, որ մինչ Ադրբեջանը մերժում է Արցախի հայ բնակչության ինքնորոշման օրինական իրավունքը, անցյալ տարվա պատերազմը կրկնեց 1918 թվականի սեպտեմբերի օրերի և Նախիջևանում և Արցախում գրեթե 15,000 հայերի համակարգված բնաջնջման մասին: Ինչպես իրենց եղբայրների՝ օսմանյան թուրքերի կողմից 1915 թ. 1,5 միլիոն հայերի ցեղասպանության ժամանակ հայկական ունեցվածքի և տեսարժան վայրերի օկուպացիան, Ադրբեջանը շարունակում է պղծել Արցախի եկեղեցիները, հին գերեզմանատները, սրբազան տաճարները և պատմական վայրերը, որոնք թվագրվում են հազարամյակով:
Վկայակոչելով Կովկասյան ժառանգության դիտորդի (CHW) վերջին զեկույցը՝ Հակիմ Բիշարան Hyperallergic-ում հայտնում է, թե ինչպես է «ավելի քան մեկ տասնյակ հայկական եկեղեցիներ, գերեզմանատներ, սուրբ խաչքարեր և այլ մշակութային արժեքներ կամ ոչնչացվել, կամ վնասվել Ադրբեջանի կողմից»:
Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը հրամայել է հանել միջնադարյան հայերեն արձանագրությունները եկեղեցիներից՝ դրանք անվանելով «կեղծ» և վերանվանելով դրանք որպես «հին ադրբեջանական» տեսարժան վայրեր:
Սարա Փիքմանի և Սիմոն Մաղաքյանի կողմից 2019 թվականի զեկույցը «Hyperallergic»-ում, մանրամասնում է Ադրբեջանի բնիկ հայկական վայրերի բնաջնջման և ոչնչացման երկար պատմությունը, այդ թվում` «89 միջնադարյան եկեղեցիներ, 5840 բարդ խաչքարեր և 22000 գերեզմանաքարեր»:
ԱՄՆ-ի լավ վարձատրվող PR գործակալությունները, լոբբիստական խմբերն ապահովում են Ադրբեջանի պաշտպանությունը
Լավ կազմակերպված PR արշավները, որոնք ստեղծվել էին անցյալ տարվա սեպտեմբերին՝ ԱՄՆ բարձրակարգ PR գործակալությունների և լոբբիստական խմբերի կողմից, կազմակերպեցին լայնածավալ ապատեղեկատվական արշավ Հայաստանի դեմ, երբ Ադրբեջանը ռմբակոծեց Արցախը:
Հակահայկական զեկույցներ ու հոդվածներ տարածվեցին ամենահայտնի ԶԼՄ-ներում, որոնք առավել ցայտուն ղեկավարում էր The New York Times-ի Ստամբուլի բյուրոյի ղեկավար Կառլոտա Գալը: Միջազգային կազմակերպությունները, ինչպիսիք են Amnesty International-ը և Human Rights Watch-ը, հրապարակեցին ադրբեջանամետ զեկույցներ, որոնք Հայաստանին մեղադրում էին պատերազմ հրահրելու մեջ, այնուհետև փոխեցին իրենց պնդումները:
Նշվում է, որ DataPoint Armenia-ն ներկայացրեց «Պատերազմի ընթացքում սոցիալական լրատվամիջոցների նատատիվի» վերաբերյալ ամենաընդգրկուն վերլուծությունը՝ եզրակացնելով, որ հայամետ սոցիալական գրառումները «փոքր ազդեցություն են ունեցել միջազգային լսարանի վրա»:
Ամբողջական հոդվածը հղմամբ։

Forbes․ Спустя год после военных преступлений против армян угрозы Азербайджана продолжаются
Престижный журнал Forbes опубликовал статью, посвященную первой годовщине третьей карабахской войны, под названием «Спустя год после военных преступлений против коренных армян угрозы и нарушения со стороны Азербайджана продолжаются».
«В прошлом году в этот день, 27 сентября 2020 года, Республика Азербайджан при военной поддержке Турции и более чем 1000 подвергнутых траффикингу сирийских наемников-джихадистов, развязала войну против коренных армян в Арцахе. В ходе 44-дневной войны беспрепятственное применение Азербайджаном кассетных боеприпасов, летательных беспилотных аппаратов и артиллерийских ракет включало также фосфорные бомбы, которые сожгли леса, став причиной тяжелых ожогов у солдат и мирного населения.
В числе прочих ужасных преступлений азербайджанские военнослужащие публиковали в соцсетях видеоматериалы, в которых гордились пытками, отрезанием головы военнопленных и мирных жителей»,- говорится в статье. Отмечается, что огонь прекратился совместным заявлением Армении, Азербайджана и России 10 ноября 2020 года, и в Арцахе было размещено 2000 российских миротворцев.
Авторы статьи пишут, что в ходе войны Азербайджан оккупировал почти две трети исконно армянских земель Арцаха. Более чем 5 000 убитых армян, 110 000 переселенцев, 10 000 раненых и 200 военнопленных, которые незаконно удерживаются в азербайджанских тюрьмах и подвергаются пыткам.
«Спустя год после войны нападения азербайджанцев на армянское население продолжаются. В оккупированном Гадрутском районе азербайджанские военные осквернили армянские кладбища.
Французский журналист Кристоф Буисон в своем микроблоге Твиттер сделал запись об азербайджанских военных в масках, которые остановили автобус молодежной сборной Армении по футболу на дороге в Армению, соскребли с поверхности автобуса флаг Арцаха, проверили телефоны детей, переживших травму после войны, говоря, что Нагорный Карабах в составе Азербайджана»,- пишет издание.
Палата представителей Конгресса США 23 сентября приняла поправку Карденас-Шифф-Шерман, которой требует у Азербайджана «немедленно и безоговорочно вернуть всех армянских военнопленных и удерживаемых граждан». Поправка также призывает представить отчет по военным преступлениям азербайджанцев против армянского мирного населения, по применению белого фосфора, а также провести расследование относительно применения американских технологий в турецких БПЛА, которыми «бомбордировали» мирное армянское население в войне 2020 года.
Авторы пишут, что Республика Армения «возбудила производство против Республики Азербайджан в Международном суде правосудия ООН», который является главным судебным органом Организации.
В начале этого года Армения представила также межгосударственные жалобы против Турции в Европейский суд по правам человека.
«Нарушения прав человека и международного гуманитарного права нашли широкое применение после нападения на Арцах. Были размещены наемники и джихадисты из Сирии и Ливии под командованием Турции. Они ответственны за ужасные преступления, продолжающиеся несмотря на заявление о прекращении огня.
Отмечается также, что Азербайджан игнорирует право армянского населения Арцаха на самоопределение, прошлогодняя война повторила истребление почти 15 000 армян в Нахиджеване и Арцахе в сентябре 1918 года.
Как и при оккупации армянского имущества и культурных памятников во время геноцида армян со стороны старшего брата – османских турок в 1915 году, Азербайджан продолжает осквернять арцахские храмы, древние кладбища, священные места и исторические местности, датируемые тысячелетиями.
Президент Азербайджана Алиев приказал вынести средневековые армянские надписи из церквей, назвав их «ложными», а местности переименовав в «древние азербайджанские» достопримечательности.
Согласно докладу Сары Пикман и Симона Магакяна в «Hyperallergic», Азербайджан уничтожил «89 средневековых церквей, 5840 сложных крест-камней (хачкаров) и 22 000 надгробных плит».
Высокооплачиваемые PR-агентства США и лоббистские группы обеспечивают защиту Азербайджана
Хорошо организованные PR-кампании, содавшиеся в сентябре прошлого года PR-агентствами и лоббистскими группами, организовали против Армении масштабную дезинформационную кампанию, когда Азербайджан подверг Арцах ракетному обстрелу.
Распространялись антиармянские доклады и статьи в самых известных международных СМИ. Такие международные организации, как Amnesty International и Human Rights Watch публиковали роазербайджанские доклады, обвиняя Армению в провоцировании войны, а позднее изменили свою позицию.
Отмечается, что DataPoint Armenia представила самый масштабный анализ по «Нарративу социальных СМИ в ходе войны», подчеркнув, чыо проармянские социальные публикации мало повлияли на международную аудиторию.