Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի փաստաբան Սերգեյ Հովհաննիսյանը լրագրողներին հայտնեց, որ դատարանը բավարարել է քննիչի միջնորդությունը։ Նրա խոսքով ՝ Տոնոյանը կալանավորել է երկու ամսով։
«Առաջադրված մեղադրանքում Դավիթ Տոնոյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչել։ Մեղադրանքի կապակցությամբ դատարանում հայտարարություն արեց և տվեց համապատասխան բացատրություններ։ Մեր ակնկալիքն այն էր, որ կիրականացվի արդարադատություն՝ ներկայացված միջնորդության հետ կապված։ Ամեն դեպքում, պայքարը պետք է շարունակենք։ Վերաքննիչ դատարանում համապատասխան բողոք կներկայացվի»,- ասաց նա։
Փաստաբանը նաև հստակեցրեց, որ դատարանի կայացրած որոշմանը դեռ ծանոթ չի, քանի որ նոր է ստացել այն։
Ինչ վերաբերում է քննիչի կողմից ներկայացրած միջորդությանն, ապա Հովհաննիսյանն ասաց, որ միջնորդության հիմքում եղել են ազատության մեջ գտնվելու պարագայում քննությանը խոչընդոտելն ու քննությունից թաքվելը։
«Միանշանակ հիմնավոր չենք համարում։ Կալանավորման ինչպես պայմանն, այնպես էլ հիմքերն, առկա չեն եղել։ Գործը պետական ծառայողական գաղտնիքի հետ է առնչվում, մանրամասներ չեմ կարող ներկայացնել»,- ասաց նա։
Փաստաբանը միևնույն ժամանակ նշեց, որ քրգործում առկա են բազմաթիվ տեղեկություններ, որոնք արդեն իսկ հերքում են ներկայացված մեղադրանքը։
Նա հաստատեց՝ մեղադրանքն առնչվում է ԱԱԾ-ի տարածած հայտարարությունում տեղ գտած գործին։
«Մեղադրանքը վերաբերում է առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակությանը, իսկ բովանդակությունը բացահայտել չի կարող»,- եզրափակեց փաստաբանը։

Адвокат бывшего министра обороны Давида Тонояна Сергей Ованнисян сообщил журналистам, что суд удовлетворил ходатайство следователя. По его словам, Тоноян арестован на два месяца.
«Давид Тоноян не признает вину. Относительно обвинения он сделал заявление в суде и дал соответствующие объяснения. Мы ожидали, что будет осуществлено правосудие в связи с представленным ходатайством. В любом случае будем продолжать борьбу. Представим соответствующую жалобу в Апелляционный суд»,- сказал он.
Адвокат заметил также, что пока не ознакомился с решением суда, поскольку только что получил его.
Что касается ходатайства следователя, то Ованнисян сказал, что в основе ходатайства были препятствование следствию и уклонение от следствия в случае нахождения на свободе.
«Однозначно, считаю необоснованным. Условий и оснований для ареста не было. Дело сопряжено с государственной служебной тайной, подробностей не могу сообщить»,- заявил адвокат.
При этом он отметил, что в уголовном деле существует множество сведений, опровергающих предъявленное обвинение. Он подтвердил, что обвинение сопряжено с делом, о котором говорилось в заявлении СНБ.
«Обвинение касается хищения в особо крупных размерах, а о содержании сказать не могу»,- подытожил адвокат.