Գործընթացներն աստիճանաբար փաստերով հաստատում են, որ ամենամեծ դավաճանը Նիկոլ Փաշինյանն է. Արմեն Գրիգորյան
17:37 30/09/2021
«44-օրյա պատերազմը հիմարության, ոչ պրոֆեսիոնալիզմի և դավաճանության կծիկ է»,- «Հայելի» մամուլի ակումբում հայտարարեց պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանը և հավելեց, որ հետագա գործընթացներն աստիճանաբար փաստերով հաստատում են, որ ամենամեծ դավաճանը Նիկոլ Փաշինյանն է:
Բանախոսը նաև զինվորականներին մեղադրեց 44-օրյա պատերազմի պարտության մեջ և հիշեց, որ նախորդ տարվա նոյեմբերին՝ պատերազմից հետո ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը հայտարարել էր, որ ոչ մի դավաճանություն չի եղել, քաղաքական և ռազմական ղեկավարությունը օր ու գիշեր պայքարել են հանուն հաղթանակի, սակայն դրանից 3 ամիս անց նա պահանջում է Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը:
Գրիգորյանը նկատեց, որ գեներալներից միայն Մովսես Հակոբյանն է քննադատել իշխանությանը, որի դեմ գործեր են հարուցել լռեցնելու համար:
Պրոդյուսերը հայտնեց, որ այսօր մի նժարին դրված է հայրենիքի կորուստը, 6-7 հազար զոհված զինծառայողների, 10-12 հազար զիրավորների կյանքը, որոնք իրենց զոհել են՝ չիմանալով, որ պատերազմը դավաճանած էր:
Ըստ նրա՝ մյուս նժարին դրված է 1-2 ոչ էական քրեական գործ:
Նա հայտնեց, որ իրավիճակից տեղյակ զինվորականները չեն խոսում Նիկոլ Փաշինյանի դեմ, քանի որ հավասարապես պատասխանատու են պարտության համար:
Արմեն Գրիգորյանի տեղեկացմամբ՝ բանակում կա «օբյեկտի ականի» տեղադրման երևույթը, որը դրվում է զորամասի համապատասխան տեղում և այն լքելուց հետո պայթեցվում է, որպեսզի թշնամուն չընկնի, իսկ պատերազմի ժամանակ ոչ մի նման ական չի պայթել:
Անցնելով ՍՈւ 30-Մ երի գնման դեպքին՝ Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրեց պատմություն, ըստ որի՝ Արտակ Դավթյանը և Ստեփան Գևորգյանն են համոզել Նիկոլ Փաշինյանին գնել այդ ինքնաթիռները և բացատրեց, որ հին ՍՈւ-երը օգտագործում են ժամում 2 տոննա ավիավառելիք, իսկ նոր ձեռք բերված ինքնաթիռները՝ 8 տոննա:
Ըստ Գրիգորանի՝ գործել է դասական կոռուպցիոն սխեմա, երբ ուսումնական թռիչքների համար կամայական ժամ է գրվում, իսկ նոր ինքնաթիռների համար այն արդեն ամեն ժամի համար հավելյալ 8 տոննա է և վառելիքը վաճառվում է, իսկ գումարը կիսվում:
Անդրադառնալով Դավիթ Տոնոյանի ձերբակալության փաստին՝ պրոդյուսերը նկատեց, որ այն Հ1-ի նոր անձակազմի վատ շոուն էր, իսկ ամենազավեշտն այն է, որ նա ձերբակալվել է 2011 թվականի՝ նախկին նախագահի ժամանակներին վերաբերող բացահայտման շրջանակներում:
Արմեն Գրիգորյանը պնդեց, որ պատերազմի ժամանակ Աշոտ Մինայանին, Սերյան Օհանյանին, Վահան Բադասյանին, Արթուր Այվազյանին (Մանախին) վերացնելու ծրագիր է եղել, քանի որ նրանք չեն համակերպվել դավաճանության հետ, իսկ դրա փոխարեն ռազմաճակատի հարավում պարտություն կրած Անդրանիկ Փիլոյանին հերոսի կոչում են տվել:
Պրոդյուսերը հավաստիացրեց, որ երբ Փիլոյանին հարցրել են, թե ինչո՞ւ է հերոսի կոչումը վերցրել, նա պատասխանել է՝«բա տալիս էին, չվերցնեի՞»:

Процессы постепенно подтверждают, что самый главный предатель – Никол Пашинян – Армен Григорян
«44-дневная война – клубок глупости, непрофессионализма и предательства»,- в пресс-клубе «Зеркало» заявил продюсер Армен Григорян и добавил, что последующие процессы постепенно фактами подтверждают, что самый главный предатель – Никол Пашинян.
Собеседник пресс-клуба обвинил в поражении также военных и напомнил, что в ноябре прошлого года, после войны, бывший начальник ГШ Оник Гаспарян заявил, что никакого предательства не было, политическое и военное руководство день и ночь сражались во имя победы, однако спустя 3 месяца после этого он потребовал отставки Никола Пашиняна.
Григорян заметил, что из генералов только Мовсес Акопян раскритиковал власть, и для того, чтобы заставить его замолчать, в отношении генерала возбуждены уголовные дела.
Продюсер сказал, что сегодня на одной чаше весов лежит потеря родины, жизнь 6-7 погибших, 10-12 тысяч раненых, которые отдали себя в жертву, не зная о том, что это была предательская война.
По его мнению, на другой чаше весов – 1-2 незначительных уголовных дел.
По словам Григоряна, осведомленные военные не высказываются против Никола Пашиняна, поскольку в равной мере ответственны за поражение. Как сообщает Григорян, в армии существует явление размещения «мины объекта», которая устанавливается в определенном месте в войсковой части, и взрывается после того, как военные уходят оттуда, чтобы не осталось врагу, а во время войны ни одной такой мины не взорвалось.
Что касается покупки СУ 30-М, Армен Григорян рассказал историю, согласно которой, Артак Давтян и Степан Геворкян убедили Никола Пашиняна купить эти самолеты, и объяснил, что старые СУ используют в час 2 тонны авиатоплива, а новые – 8 тонн.
По словам Григоряна, работала классическая коррупционная схема, когда записывается какое-то время на учебные полеты, а в случае с новыми самолетами уже за каждый час – дополнительные 8 тонн, топливо продается, сумма делится.
Коснувшись задержания Давида Тонояна, продюсер заявил, что это было плохое шоу нового персонала Первого канала, а самое абсурдное в том, что он был задержан в 2011 году в рамках дела времен бывшего президента.
Армен Григорян подчеркнул, что во время войны был план уничтожить Ашота Минасяна, Сейрана Оганяна, Ваана Бадасяна, Артура Айвазяна (Монах), поскольку они не смогли смириться с предательством, а вместо этого понесшего поражение на южном фронте Андраника Пилояна присвоили  звание героя.
Продюсер заверил, что когда Пилояна спросили, почему он взял эту награду, он ответил: «люди давали, не брать?».