ՌԴ ԱԳՆ. Մոսկվան շարունակում է աշխատել Երևանի և Բաքվի հետ ռազմագերիների վերադարձի հարցով
Ռուսական կողմը շարունակում է աշխատել Երևանի ու Բաքվի հետ հայ ռազմագերիների վերադարձման ուղղությամբ՝ Ադրբեջանին ականապատ դաշտերի քարտեզների փոխանցման դիմաց և հուսով է, որ դա կնպաստի երկու երկրների միջև հարաբերությունների առողջացմանը։ Այս մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության ու մամուլի վարչության տնօրենի տեղակալ Ալեքսեյ Զայցևը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Շարունակում ենք հայ ռազմագերիների վերադարձման աշխատանքները՝ ականապատ դաշտերի քարտեզների դիմաց։ Համոզված ենք, որ շուտափույթ և վերջնական լուծումը կնպաստի Երևանի ու Բաքվի միջև հարաբերությունների առողջացմանը»,- ասել է Զայցևը։
Նա նշել է, որ Մոսկվան այդ ուղղությամբ աշխատանքում ելնում է 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններից, որոնք «հանդես են գալիս որպես հուսալի երաշխիք՝ ապագայում նման ողբերգական իրադարձություններ թույլ չտալու համար»։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը նաև ուշադրություն է հրավիրել Արցախյան պատերազմի տարելիցի կապակցությամբ սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանում ու Ադրբեջանում տեղի ունեցած սգո միջոցառուների ուղղությամբ։
«Մենք լիովին կիսում ենք հակամարտության երկու կողմերի զոհերի հարազատների և ընկերների վիշտը»,- ասել է Զայցևը։

МИД РФ: Москва продолжает работу с Ереваном и Баку по вопросу возвращения военнопленных
Российская сторона продолжает работать с Ереваном и Баку над возвращением армянских военнопленных в обмен на передачу Азербайджану карт минных полей и рассчитывает, что это поможет в оздоровлении отношений двух стран. Об этом заявил в четверг на брифинге заместитель Директора департамента информации и печати МИД РФ Алексей Зайцев, передает ТАСС.
"Продолжаем работу по возвращению армянских военнопленных в обмен на карты минных полей. Убеждены, что скорейшее и окончательное устранение этих раздражителей будет способствовать оздоровлению отношений Еревана и Баку", - сказал он.
Зайцев отметил, что Москва в своей работе на этом направлении исходит из трехстороннего заявления лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года и 11 января этого года, которые "выступают надежной гарантией недопущения подобных трагических событий в будущем". "В своих усилиях по стабилизации ситуации в регионе Россия делает акцент на реализации задач, вытекающих из данных трехсторонних соглашений, продвижении вперед по всем направлениям", - подчеркнул он.
Представитель российского МИД также обратил внимание на прошедшие 27 сентября в Азербайджане и Армении траурные мероприятия в связи с годовщиной начала вооруженного противостояния в Карабахе.
"Всецело разделяем чувства скорби родственников и друзей погибших с обеих сторон конфликта", - подчеркнул он.