ՀՀ-ն Արցախի Հանրապետությանը փոխանցեց մոտ 13.5 մլրդ դրամ
«Արցախի Հանրապետությանը հատկացվելիք 13 միլիարդ 473 միլիոն դրամից 1.2 մլրդն ուղղվելու է բնակիչների կոմունալ ծախսերի փոխհատուցման ծրագրին, իսկ 12.2 մլրդ դրամը հատկացվելու է որպես միջպետական վարկ»,-կառավարության նիստում զեկուցելով Արցախին  հերթական դրամական հատկացում նախատեսող նախագիծը՝ հայտնեց  Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Նա նշեց, որ  հատկացվող ֆինանսական օժանդակությունը  կտրամադրվի նվիրատվության պայմանագրի հիման վրա՝ բնակչության հոկտեմբեր ամսվա էլեկտրաէներգիայի, գազամատակարարման և կապի ծառայությունների և տնտեսության տարբեր ոլորտների ֆինանսավորման համար:
Նիկոլ Փաշինյանը շտապես արձանագրել, որ 2020թ. նոյեմբերից հետո Արցախին փոխանցվել է մոտ 100 մլրդ դրամի աջակցություն:

Решением правительства Республики Армения Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) будет предоставлено 13,5 млрд драмов.
Как сообщил на заседании кабмина в четверг, 30 сентября, министр финансов РА Тигран Хачатрян, 1,2 млрд из этой суммы будут направлены на программу компенсации коммунальных расходов жителей, а 12,2 млрд драмов будут выделены в качестве межгосударственного кредита.
По словам министра, финансовое содействие правительства Республики Армения Республике Арцах будет предоставлено на основе договора о даре – для компенсации коммунальных расходов населения на электроснабжение, газоснабжение и услуги связи за октябрь, а также для финансирования различных секторов экономики.
Никол Пашинян поспешил констатировать, что в целом с ноября 2020 года по сегодняшний день Арцаху выделено почти 100 млрд драмов в качестве содействия.