Նախկինում դեմ եք քվեարկել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևերին. Սենատոր Մենենդեսը՝ Թուրքիայում դեսպանի պաշտոնում առաջադրված թեկնածուին
ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում տեղի են ունեցել լսումներ՝ Թուրքիայում ԱՄՆ-ի նոր դեսպանի պաշտոնում առաջադրված, նախկին սենատոր Ջեֆ Ֆլեյքի թեկնածության շուրջ։ Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը հանձնաժողովում դեսպանի պաշտոնում առաջադրված մի շարք թեկնածությունների հաստատման լսումների ընթացքում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման շուրջ հարցուպատասխան ծավալեց Բայդենի վարչակազմի կողմից Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի թեկնածու առաջադրված, նախկին հանրապետական սենատոր Ջեֆ Ֆլեյքի հետ՝ այս հարցի կապակցությամբ վերջինիս դիրքորոշումը ճշտելու նպատակով: Հիշեցնենք, որ նախկինում Ջեֆ Ֆլեյքը բազմիցս դեմ է քվեարակել ԱՄՆ Սենատում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևերի քննարկման ժամանակ:
«Երկար տասնամյակներ շարունակ Հայոց ցեղասպանությունը հերքվել է այն իրագործողների ժառանգների կողմից: 2019 թվականին Սենատն առաջին անգամ ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Այս տարվա ապրիլին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, նախագահ Բայդենը միացավ մեզ: Նախկինում դուք դեմ եք քվեարկել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևերին: Դուք կմիանա՞ք այս կառույցին ու վարչակազմին՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերահաստատելու հարցում»:
«Այո»,- արձագանքեց նախկին սենատոր Ֆլեյքն ի պատասխան:
Սենատոր Մենենդեսը շարունակեց հարցուպատասխանը՝ նշելով.
«Եթե Ձեր թեկնածությունը հաստատվի, կկրկնե՞ք այդ հանձնառությունը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը՝ ապրիլի 24-ին»:
«Կկրկնեմ»,- կարճ դրական պատասխան է տվել Ֆլեյքը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի վարքագծին մի շարք հակամարտությունների հարցում՝ Ջեֆ Ֆլեյքն իր բացման խոսքում ընդգծել է.
«Եթե Թուրքիայի որոշ գործողություններ նպաստում են ԱՄՆ-ի շահերի առաջխաղացմանը Մերձավոր Արևելքում, Միջերկրածովում և Սև ծովի ավազանում, ապա մի շարք այլ գործողություններ ապակայունացնող են և ոչ օգտակար: Իմ թեկնածության հաստատման դեպքում, ես կխրախուսեմ Թուրքիային աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կայուն, երկարաժամկետ կարգավորմանը հասնելու ջանքերին և կխրախուսեմ խաղաղ ու դիվանագիտական լուծումներ Արևելյան Միջերկրականի տարաձայնություններին»,- ասել է Ֆլեյքը:
Լսումների ընթացքում սենատորները մի քանի անգամ անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության և Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի քաղաքականության հարցերին, ներառյալ դեմոկրատ սենատորներ Քրիս Քունսի ու Քրիս Վան Հոլենի խոսքերը:
«Նախագահ Էրդողանը Թուրքիան շեղել է ճիշտ ուղուց և տանում է սխալ ուղղությամբ՝ ինչպես ընդհանուր առմամբ ՆԱՏՕ-ի պարտավորությունների, այնպես էլ տարածաշրջանում այլ գործողությունների ու մարդու իրավունքների հարցերում: Մենք նաև տեսել ենք, որ նա օգնում և աջակցում է Հայաստանի դեմ հարձակումներին»,- հայտարարել է սենատոր Քրիս Վան Հոլենը:
Բացի այդ, լսումների ընթացքում հանձնաժողովի նախահգահ Մենենդեսը և այլ սենատորներ իրենց մտահոգությունը հայտնեցին ռուսական S-400 հակաօդային հրթիռային համալիրների՝ Թուրքիայի կողմից գնման կապակցությամբ՝ ընդգծելով այս հարցի կարևորությունն ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ-ի անվտանգության համար: Քննադատություն ու հարցեր հնչեցին նաև Թուրքիայում մարդու իրավունքների խախտումների, մամուլի ազատության նկատմամբ բռնաճնշման, Կիպրոսի հարցում և Միջերկրածովում Թուրքիայի ձեռնարկած քայլերի, Էրդողանի վարած քաղաքականության և մի շարք այլ խնդիրների մասին:

Sen. Menendez questions US Ambassador to Turkey nominee Jeff Flake over record of opposition to Armenian Genocide resolutions
11:26 30/09/2021
Senate Foreign Relations Committee Chairman Bob Menendez called on U.S. Ambassador to Turkey nominee, former U.S. Senator Jeff Flake, to clarify his decades-long record of opposing Armenian Genocide resolutions, during confirmation hearings on Tuesday characterized by intense scrutiny of President Erdogan’s escalating aggression abroad and abuse at home, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“Senator Flake, for many decades the Armenian Genocide has been denied by the descendants of those who perpetrated it. In 2019, the Senate recognized the Armenian Genocide for the first time. In April of this year, on Armenian Remembrance Day, President Biden joined us in acknowledging this truth,” stated Sen. Menendez. “In the past, you’ve voted against resolutions which recognize the genocide. Will you join this body and administration in reaffirming the Armenian Genocide?” Former Senator Flake offered a one-word answer — “Yes.”
Sen. Menendez followed up, “If you are confirmed, will you reiterate that commitment on April 24th which is Armenian Genocide Remembrance Day?” Former Senator Flake responded, “I will.”
While U.S. Ambassador to Turkey nominee Flake did not reference the Armenian Genocide in his prepared testimony, he did note “if confirmed, I will encourage Turkey to support efforts to find a sustainable long-term solution to the conflict between Armenia and Azerbaijan…” More broadly, while citing “very real challenges in U.S.-Turkish relations,” former Senator Flake described Turkey as an “indispensable Ally, anchored in NATO and acting as both a bridge and a buffer to a region in constant flux. Our national interest is served when the United States and Turkey work together to confront the very real threats to global peace and security that emanate from Russia, Iran, and elsewhere in the wider region.”
Throughout the hearing, Senators made multiple references to the Armenian Genocide and, more broadly, Turkey’s aggression against Armenia. “You’re going to have a difficult balancing act,” said Sen. Chris Coons (D-DE). “There’s a lot of issues on which to hold Turkey accountable, from Cyprus to repression of religious minorities, to the ongoing tense relations with Greece, to Armenian Genocide recognition – there’s lots of other things in addition to the S-400 and their human rights violations.”
“President Erdogan has taken Turkey way off track, and in the wrong direction – both with respect to NATO commitments overall as well as other malign actions in the region, and undermining human rights at home,” stated Sen. Chris Van Hollen (D-MD). “We also have seen him aiding and abetting the attacks against Armenia,” continued Sen. Van Hollen.