Նոյեմբերի 23-ից հետո Արցախում ռուս սակրավորները հայտնաբերել և ոչնչացրել են 26,033 պայթուցիկ առարկա
Արցախի Հանրապետության շուրջ՝ սահմանազատման գծի երկայնքով ականազերծման աշխատանքները շարունակվում են: Այն իրականացվում է տեղի շրջանային իշխանությունների կողմից ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությանը ներկայացված դիմումների հիման վրա: Ականազերծման աշխատանքների մասին հաղորդագրություն է հրապարակված ՌԴ ՊՆ կայքէջում:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ականազերծման առաջադրանքներ իրականացնելու համար զինծառայողներն օգտագործում են OVR-2 պաշտպանական համակցված սակրավորական հանդերձանք, IMP-S2 ականների դետեկտորներ և INVU-3M «Կորշուն» դյուրակիր հեռահար պայթուցիկ առարկաներ որոնող սարքը, որոնք ռադիոէլեկտրոնային բաղադրիչներով և սխեմաների միջոցով են հայտնաբերում չպայթած զինամթերքները:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի՝ պաշտպանության և ականազերծման ժամանակակից միջոցների հետ մեկտեղ, զինծառայողներն ակտիվորեն օգտագործում են ականներ որոնող շներին՝ գերմանական հովվաշների ցեղատեսակի առանձնյակներին, որոնք ունակ են աշխատել տաք եղանակին՝ մինչև 35 աստիճան օդի ջերմաստիճանի պայմաններում:
ՌԴ ՊՆ-ն հայտնում է, որ հատուկ վարժեցված շները մետաղի կույտում և շինությունների փլատակների տակ տարբերակում են պայթուցիկ նյութերը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ խաղաղապահները մեկ օրվա ընթացքում 1 հեկտար տարածք են մաքրել չպայթած զինամթերքից և պայթուցիկ առարկաներից՝ հայտնաբերելով և վնասազերծելով մեկ պայթուցիկ օբյեկտ:
Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից հետո ռուս սակրավորները ստուգել են 1,937 շենք, մաքրել ավելի քան 683 կմ ճանապարհ և ավելի քան 2300 հա տարածք՝ հայտնաբերելով և ոչնչացնելով 26,033 պայթուցիկ առարկա:

Russian peacekeepers discovered and destroyed 26,033 explosive objects in Artsakh since November 23
Humanitarian demining of the area along the demarcation line of the parties in Nagorno-Karabakh (Artsakh) continues in accordance with the applications submitted to the command of the Russian peacekeeping contingent from representatives of the authorities of the districts.
To perform mine clearance tasks, military personnel use protective combined-arms mine clearance kits OVR-2, mine detectors IMP-S2, and portable seekers of non-contact explosive devices INVU-3M Korshun, detecting explosive devices based on electronic components and circuits, the Russian Defense Ministry said in a statement on Thursday.
Along with modern means of protection and mine clearance, military personnel actively use the capabilities of mine-hunting dogs, German Shepherd breeds, capable of working in hot climates at temperatures up to plus 35 degrees.
When clearing objects containing metal structures and fragments, specially trained dogs recognize explosives in a pile of metal and in the depths of construction debris.
During the day, 1 hectare of territory was cleared of unexploded ordnance and explosive objects, one explosive object was found and neutralized.
Detected explosive objects and non-working ammunition are removed and destroyed at a specially equipped landfill. Ammunition that cannot be evacuated is destroyed on the spot with all necessary security measures.
In total, since November 23, 2020, Russian sappers have checked 1,937 buildings, cleared more than 683 km of roads and over 2,300 hectares of territory, discovered and destroyed 26,033 explosive objects.