Մկնդեղը դառնում է իրական սպառնալիք Արմանիսի և Ուրասարի բնակիչների համար
Չեխական «Առնիկա» քիմիական անվտանգության հարցերով զբաղվող ՀԿ-ն հայաստանյան «Համայնքնային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ի և «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի հետ միասին ներկայացրել են 2021 թ-ին իրականացրած հետազոտության առաջին արդյունքները՝ կապված մարդու առողջության և շրջակա միջավայրի վրա հանքարդյունաբերության ազդեցության հետ: Այս մասին հայտնում է «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ն։
«Արդյունքները ստացվել են Արմանիսի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրի և արդյունաբերական թափոնների լցակույտերի ազդեցության տակ գտնվող Լոռու մարզի խոշորացված Ստեփանավան համայնքի Ուրասար և Արմանիս բնակավայրերից վերցված փորձանմուշների վերլուծություններից:
Արմանիսի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրը և արդյունաբերական թափոնների լցակույտերը հանքարդյունաբերական «Սագամար» ՓԲԸ-ի ենթակառուցվածքների օբյեկտներն են: Այս օբյեկտներից արտահոսքերն անխոչընդոտ տարածվում են շրջակա միջավայրում, լցվում Չքնաղ գետը, տեղի բնակիչների դաշտերն ու տնամերձ հողերը, տարածվում քամու հետ, փոշու հետ ներթափանցում տներ: Արդեն հայտնի են սենյակային փոշու, հողի և գետի նստվածքներում քիմիական նյութերի պարունակության վերաբերյալ վերլուծությունների արդյունքները:
Հողի մեջ հայտնաբերված ծանր մետաղների կոնցենտրացիաները համեմատվել են ՀՀ առողջապահության նախարարի 2010 թվականի հունվարի 25-ի N 01-Ն «Սանիտարական կանոնները և նորմերը հաստատելու մասին հողի որակին ներկայացվող հիգիենիկ պահանջներ 2.1.7.003-10» հրամանում հաստատված ստանդարտների հետ:
Մկնդեղ (As). Ուրասարում և Արմանիսում վերցված հողի բոլոր փորձանմուշներում մկնդեղի կոնցենտրացիան 3-ից 8 անգամ գերազանցել է հողի համար սահմանված առավելագույն կոնցենտրացիան`2 մգ/կգ: Մկնդեղ հայտնաբերվել է նաև Ուրասարի տարածքում գտնվող Չքնաղ գետից վերցված հատակային նստվածքների նմուշներում, որտեղ մկնդեղի կոնցենտրացիան կազմել է 28 մգ/կգ կամ նորմայից 14 անգամ բարձր:
Քրոմ (Cr). Արմանիսում հողի բոլոր նմուշներում քրոմի կոնցենտրացիան ավելի քան 10 անգամ գերազանցում է հողի համար ՍԹԿ-ն`6 մգ/կգ: «Հատկանշական է, որ հողում և գետի նստվածքներում քրոմի ցուցանիշները միջինում 2 անգամ գերազանցում են 2018թ-ին Ախթալայում, Թեղուտում և Ալավերդիում քրոմով աղտոտվածության նախկինում ուսումնասիրված ցուցանիշները», - նշում է «Առնիկա»-ից ծրագրի համակարգող Վալերիա Գրեչկոն:
Պղինձ (Cu). Պղնձի բարձր կոնցենտրացիաներ են հայտնաբերվել Ուրասարում և Արմանիսում հողի, գետի նստվածքների և փոշու բոլոր փորձանմուշներում: Պղնձի կոնցենտրացիան հողում ավելի քան 20 անգամ գերազանցում է ՍԹԿ-ն՝ 3 մգ/կգ:
Նիկել (Ni). Նիկելի բարձր կոնցենտրացիաներ են հայտնաբերվել Ուրասարից և Արմանիսից վերցված հողի, գետի նստվածքների և փոշու բոլոր փորձանմուշներում: Նիկելի կոնցենտրացիան հողում ավելի քան 10 անգամ գերազանցում է ՍԹԿ-ն`4 մգ/կգ:
Կապար (Pb). Ուրասարից և Արմանիսից վերցված հողի, գետի նստվածքների և փոշու փորձանմուշների արդյունքները ցույց տվեցին նաև կապարի կոնցենտրացիայի տարածվածություն: Հողում կապարի կոնցենտրացիան գերազանցել էր ՍԹԿ-ն վերցված 4 նմուշներից 3-ում`1,5-3 անգամ:
Ցինկ (Zn). Արդյունքները ցույց են տվել ցինկի բարձր կոնցենտրացիաներ հողի, գետերի նստվածքների ու փոշու փորձանմուշներում՝ վերցված Ուրասարում և Արմանիսում: Հողում ցինկի կոնցենտրացիայի ՍԹԿ-ն գերազանցում է 10-20 անգամ՝ 23 մգ/կգ:
Կադմիում (Cd) և մոլիբդեն (Mo). Վերցված բոլոր նմուշներում հայտնաբերվել է կադմիում և մոլիբդեն: Այնուամենայնիվ, նորմերի գերազանցման մասին դեռևս դժվար է խոսել, քանի սանիտարական կանոնների վերաբերյալ ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանում այս տարրերի վերաբերյալ ցուցանիշ չկա, որպեսզի արվի համեմատություն, հետևաբար, անհրաժեշտ է ուսումնասիրել միջազգային չափանիշները:
Այս նույն մետաղները նորմային մոտ կոնցենտրացիաներով հայտնաբերվել են նաև տեղի բնակիչներից վերցված կենսանյութերում: Հայտնաբերված մետաղները պարունակվում են նաև Արմանիսի հանքաքավայրի հանքանյութի մեջ, որը ոսկու, արծաթի և այլ գունավոր և թանկարժեք մետաղների արդյունահանումից հետո դառնում է աղտոտման աղբյուր:
«Լոռու մարզում հայտնաբերվել է ևս մեկ տարածք, որտեղ մկնդեղը և այլ թունավոր տարրերն իրական սպառնալիք են ներկայացնում այնտեղ բնակվող մարդկանց, նրանց գյուղատնտեսական գործունեության և զարգացման համար», - նշում է «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Օլեգ Դուլգարյանը:
Հետազոտություններն իրականացվում են չեխական «Առնիկա» կազմակերպության կողմից՝ հայաստանյան «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» և «ԷկոԼուր» տեղեկատվական հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ՝ Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ՝ Վերափոխումների խթանման ծրագրի շրջանակներում»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Мышьяк становится реальной угрозой для жителей Арманиса и Урасара
Чешская организация по химической безопасности «Арника» совместно с организациями из Армении – НПО «Центр общинной мобилизации и содействия» и информационной НПО «ЭкоЛур» –представили первые результаты исследований 2021 года по влиянию горно-металлургической промышленности  на здоровье людей и окружающую среду.Об этом пишет «ЭкоЛур». Материал приводим ниже:
«Результаты получены по анализам проб, взятых в населенных пунктах Урасар и Арманис укрупненной общины Степанаван Лорийской области, которые подвергаются воздействию Арманисского золото-полиметаллического месторождения и свалки промышленных отходов.
Арманисское золото-полиметаллическое месторождение и свалка промышленных отходов являются объектами инфраструктуры горнодобывающей компании ЗАО “Сагамар”. Утечки с этих объектов беспрепятственно распространяются в окружающей среде, попадают в реку Чкнах, на поля и приусадебные участки местных жителей, разносятся ветром, с пылью проникают в дома. Уже известны результаты анализов по содержанию химических веществ в домашней пыли, почве и речных отложениях.
Выявленные концентрации тяжелых металлов в почве сравнивались с армянскими стандартами, утвержденными приказом министра здравоохранения Республики Армения от 25 января 2010 года № 01-Н "Об утверждении санитарных правил и норм № 2.1.7.003-10  по санитарным требованиям к качеству земли".
Мышьяк (As). Во всех пробах почвы, взятых в  Урасаре и в Арманисе, концентрации мышьяка от 3 до 8 раз превышают предельную концентрацию (ПДК) для почвы – 2 мг/кг. Мышьяк был также обнаружен в пробах донных отложений, взятых в реке Чкнах на территории Урасара, где концентрация мышьяка составляла 28 мг/кг, или в 14 раз выше нормы.
Хром (Cr). Во всех пробах почвы  в Арманисе концентрации хрома более чем в 10 раз превышают ПДК для  почвы – 6 мг/кг.  “Примечательно, что показатели по хрому в почве и речных отложениях, в среднем, в 2 раза превышают показатели ранее исследованного загрязнения хромом в 2018 г. в Ахтале, Техуте и Алаверди” - отмечает координатор программы из Арники Валерия Гречко.
Медь (Cu). Высокие концентрации меди выявлены во всех пробах почвы, речных отложений и пыли, взятых в  Урасаре и в Арманисе. Концентрации меди более чем в 20 раз превышают ПДК в почве– 3 мг/кг.
Никель (Ni). Высокие концентрации никеля выявлены во всех пробах почвы, речных отложений и пыли, взятых в  Урасаре и в Арманисе. Концентрации никеля более чем в 10 раз превышают ПДК для почвы – 4 мг/кг.
Свинец (Pb).  Результаты показали разброс концентраций свинца в пробах почвы, речных отложений и пыли, взятых в  Урасаре и в Арманисе. Свинец в почве превышал ПДК в 3 пробах из 4 в 1,5-3 раза.
Цинк (Zn). Результаты показали высокие концентрации цинка в пробах почвы, речных отложений и пыли, взятых в  Урасаре и в Арманисе, превышение ПДК в почве - 23 мг/кг,  составляло от 10 до 20 раз.
Кадмий (Cd) и молибден (Mo). Содержание кадмия и молибдена было обнаружено во всех взятых пробах. Однако о  превышении норм пока сказать трудно, так как в приказе министра здравоохранения РА о санитарных правилах нет показателя по этим элементам для сравнения, и следовательно,  требуется изучить международные нормы.
Эти же металлы, в концентрациях, близких к норме,  выявлены и в биоматериалах, взятых у местных жителей. Обнаруженные металлы есть в составе руды Арманисского месторождения, которое, после извлечения золота, серебра и других цветных и дорогостоящих металлов, становится источником загрязнения.
“Выявлена еще одна территория в Лори, где мышьяк и другие токсичные элементы становятся реальной угрозой для проживающих здесь  людей, для их сельскохозяйственного труда и для развития”, - отмечает председатель НПО “Центр общинной мобилизации и содействия” Олег Дулгарян.
Исследования проводятся неправительственной организацией из Чехии “Арника”  совместно с НПО «Центр общинной мобилизации и содействия» (CCMS) и информационной НПО «ЭкоЛур» в рамках Программы по содействию в преобразованиях, реализуемой при финансовой поддержке Министерства иностранных дел Чешской Республики», - говорится в материале.