Սերժ Սարգսյան. Պատեհ պահի մենք պատրաստ կլինենք շարունակել պայքարը բացառապես խորհրդարանից դուրս
«Երկու տարի առաջ հավաքվել էինք՝ քննարկելու կուսակցության անելիքներն ու երկրին պատուհասած պոպուլիզմի վիրուսի դեմ պայքարի միջոցները»,- ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ելույթ ունենալով «Կոնրադ Ադենաուր» հիմնադրամի աջակցությամբ կազմակերպած համաժողովում։
Սերժ Սարգսյանն ընդգծեց, եթե կուսակցաշինական աշխատանքների մասով իրենց ոչ միայն հաջողվեց պահպանել կուսակցության դիրքերը որպես Հայաստանի քաղաքական օրակարգ ստեղծող ու ազգային շահերը հետևողականորեն պաշտպանող կարևոր դերակատարի, ապա երկիրը վերահաս վտանգից փրկելու բոլոր ջանքերը, նախազգուշացումները, ցավոք սրտի, լուրջ արդյունքների չհանգեցրեցին։
«Մարտնչող տգետների իշխանությունը մի իսկական աղետ բերեց մեր ժողովրդի, մեր երկու հանրապետությունների գլխին»,- ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Նա նշեց, որ հունիսին «կապիտուլյանտ իշխանությունների» կողմից կազմակերպած ընտրությունները, ինչպես իրենք զգուշացնում էին, չլուծեցին և ոչ մի խնդիր՝ անվտանգությունից մինչև արժեհամակարգային, քաղաքականից մինչև արդարության։
«Հանրապետականը, ի հեճուկս գործող իշխանությունների, որը բազմաթիվ բռնաճնշումներ ու անօրինական քայլեր կատարեց, վերականգնեց իր խորհրդարանական կարգավիճակը։ Այդուհանդերձ, ԱԺ-ում ներկայացված լինելը մեզ համար երբեք գերնպատակ չի եղել, ուստի պատեհ պահի մենք պատրաստ կլինենք շարունակել պայքարը նաև, եթե անհրաժեշտություն լինի, բացառապես խորհրդարանից դուրս»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։

Серж Саргсян: При необходимости мы готовы продолжить борьбу исключительно вне стен парламента
«Два года назад мы собирались – обсудить предстоящие планы партии и средства борьбы с постигшим страну вирусом популизма», – сказал третий президент Республики Армения, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян, выступая на организованной при поддержке Фонда имени Конрада Аденауэра конференции.
Серж Саргсян подчеркнул при этом: если по части партийного строительства им не только удалось сохранить позиции партии как важного актора, формирующего политическую повестку в Армении и последовательно защищающего национальные интересы, то все усилия по спасению страны от нависшей угрозы, все предупреждения, к сожалению, не привели к серьезным результатам.
«Эта власть воинствующих невеж привела наш народ и наши две республики к самой настоящей катастрофе», – заявил Саргсян.
Он отметил, что «организованные властями-капитулянтами внеочередные парламентские выборы в июне, как они и предупреждали, не решили ни одной проблемы – от безопасности до системы ценностей, от политики до правосудия».
«РПА, вопреки действующей власти, которая проводила репрессии и множество незаконных шагов во время и перед всей избирательной кампанией, восстановила свой парламентский статус. Тем не менее, представленность в НС для нас никогда не была сверхзадачей. Посему мы готовы продолжить борьбу, и если понадобится, то исключительно за пределами парламента», – подчеркнул третий президент РА.