Ֆրանսիայի վարչապետ Ժան Կաստեկսն անձնական աջակցություն է հայտնել երկրի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին, ով մեղավոր է ճանաչել 2012 թվականի իր նախընտրական արշավն անօրինականորեն ֆինանսավորելու մեջ։ Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։
Երեկ Փարիզի դատարանը Սարկոզիին դատապարտվել է մեկ տարվա ազատազրկման: Նա պատիժը կրելու է տանը՝ էլեկտրոնային հսկողությամբ: Դատավճիռը դեռ օրինական ուժի մեջ չի մտել: Քաղաքական գործչի փաստաբանը հայտարարել է, որ բողոքարկելու է դատարանի որոշումը։
Կաստեկսն ասել է՝ որպես կառավարության ղեկավար չի կարող մեկնաբանել անկախ դատարանի որոշումները:
«Այնուամենայնիվ, ես ուզում եմ հայտնել իմ բարեկամությունն ու համակրանքը Նիկոլա Սարկոզիին: Ես աշխատել եմ նրա աշխատակազմում մոտ երկու տարի և գիտեմ նրա նվիրվածությունն իր երկրին», - ասել է վարչապետը TF1 հեռուստաալիքի եթերում:
Կաստեկսն աշխատում էր նախագահի աշխատակազմում 2010 թվականից՝ որոշ ժամանակ անց ստանձնելով Ելիսեյան պալատի գլխավոր քարտուղարի օգնականի պաշտոնը։

Премьер-министр Франции Жан Кастекс выразил личную поддержку экс-президенту страны Николя Саркози, проговоренного к одному году тюрьмы за финансовые нарушения.
В четверг суд Парижа приговорил Николя Саркози к году тюрьмы по делу о превышении расходов на финансирование его избирательной кампании 2012 года. Он должен будет отбывать наказание дома под электронным наблюдением. Приговор ещё не вступил в силу. Адвокат политика Тьерри Эрзог завил, что подаст апелляцию.
Кастекс заявил, что в качестве главы правительства не может комментировать решения независимого суда. "Тем не менее я хочу выразить мою дружбу и симпатию к Николя Саркози. Я работал в его кабинете около двух лет и знаю его преданность своей стране", - сказал премьер в эфире телеканала TF1, передает РИА Новости.