«Ուսումնասիրել ենք մեր բնակչության սննդակարգը նաև համավարակի ժամանակ, և եկել այն եզրահանգման, որ մարդկանց սննդակարգը վատացել է համավարակի պայմաններում»,- այսօր ասուլիսում հայտնեց ԳԱԱ «Էկո կենտրոն»-ի սննդի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Պիպոյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ բնակչության սննդակարգի ուսումնասիրության արդյունքները:
Նա հայտնեց` այդ արդյունքն անակնկալ չէր, բայց անակնկալ էր, որ վատորակ սնունդ են ապահովվել ոչ միայն խոցելի ընտանիքները, որոնք եկամուտ կամ աշխատանք էին կորցրել, այլև այն ընտանիքները, որոնք ֆինանսական խնդիրներ չունեին։
«Այսինքն, մնալով տանը, մարդիկ ոչ թե աղցան են պատրաստել, բանջարեղեն կերել, այլ պատրաստել են քաղցրավենիք, ադի-բուդի, և այն մարդիկ, որոնք աշխատանքային առօրյայում ֆասթ-ֆուդ էին օգտագործում, տանը մնալով նույնն են արել»,-հայտնեց մասնագետը և պնդեց, որ հետազոտությունը հաստատել է այն թեզը, որ Հայաստանում վատորակ սնունդ սպառելը պայմանավորված չէ բացառապես ֆինանսական միջոցներով։
Հաստատելով, որ կապ կա աղքատության և սննդակարգի միջև, և չի կարող ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքը բոլոր անհրաժեշտ մթերքներն օգտագործի՝ Պիպոյանը տեղեկացրեց, որ հետազոտության արդյունքներով Հայաստանի բնակչության 20%-ը չի ստանում անհրաժեշտ կալորիաները, որը պայմանավորված է ցածր եկամուտով։
Ըստ Պիպոյանի՝ գյուղերում, որտեղ միրգ-բանջարեղեն են աճեցնում, այն օգտագործում են միայն հասունացման սեզոնին, իսկ ցուրտ սեզոնին գյուղացիները չեն կարող իրենց թույլ տալ նման մրգեր գնել։
«Մեկ քաղաքացին 22-30 հազար դրամ կարող է ծախսել, որպեսզի հնարավորին նորմալ սննդակարգ ունենա, իսկ եթե ընտանիքում չորս անդամ կա, և մեկն է աշխատում, կամ երկուսը, դա նշանակում է եկամտի կեսը կամ մեծ մասը պետք է ծախսեն սննդամթերքի վրա, մինչդեռ մարդիկ այլ կարիքներ էլ ունեն»,- հայտարարեց սննդի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար։
Նա բերեց ձկնամթերքի օրինակը և հայտարարեց, որ ԳԱԱ իրենց կենտրոնում ձուկը բանկետային սնունդ են անվանում, քանի որ մարդԻկ միայն այդ միջոցառումների ժամանակ են այն ուտում և միայն բնակչության 13 %-ն է տանը համապատասխան չափաբաժնով օգտագործում:

Лишь 13% населения Армении употребляет дома в пищу рыбу – Давид Пипоян
«Мы изучили рацион нашего населения также во время пандемии и пришли к выводу, что в условиях распространения коронавируса рацион людей ухудшился», – заявил сегодня на пресс-конференции руководитель департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении Давид Пипоян, представляя результаты исследования.
Он указал, что зарегистрированный результат не стал неожиданностью, но удивил тот факт, что некачественными продуктами питались не только уязвимые семьи, потерявшие доход или работу во время пандемии, но и семьи, у которых не было финансовых проблем.
«То есть, оставаясь дома, люди готовили не салаты, питались не овощами, а перешли на сладости, поп-корн. Люди, которые раньше ели фаст-фуд в рабочие будни, делали то же самое, оставаясь дома», – рассказал эксперт, добавив, что исследование подтвердило тезис о том, что потребление некачественной еды в Армении не обусловлено исключительно финансовыми средствами.
Подтвердив наличие связи между бедностью и рационом и то, что малообеспеченная семья не может потреблять все необходимые продукты, Пипоян указал, что по результатам исследования 20% населения Армении не получает необходимых калорий из-за низкого дохода.
По словам Пипояна, в селах, где выращивают овощи и фрукты, используют их только в период созревания, а в холодное время года жители сел не могут позволить себе покупать такие фрукты.
«Один гражданин может потратить 22-30 тысяч драмов на нормальное питание, а если в состоящей из 4 человек семье работает только один человек, или работают двое, то это означает, что половину или большую часть дохода нужно тратить на продукты питания. Между тем, у людей есть и другие потребности», – отметил Пипоян.
В качестве примера он привел рыбную продукцию, заявив, что в их центре в Национальной академии наук рыбу называют банкетной едой, потому что люди употребляют ее в пищу только во время этих мероприятий, только 13% населения потребляет ее в надлежащих порциях дома.