Պաշտոնական Երևանը պատրաստակամություն է հայտնել «վերսկսել բանակցությունները» Բաքվի հետ
Հայաստանը հավատարիմ է Ադրբեջանի հետ բանակցությունների վերսկսմանը ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերջնական կարգավորման համար,- ուրբաթ օրը Երևանում Չեխիայի արտգործնախարար Յակուբ Կուլգանեկի հետ ԶԼՄ-ների համար արված հայտարարության ժամանակ հայտնել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Արարատ Միրզոյանը:
Լուրը գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը։
«Ցանկանում եմ ընդգծել սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ իմ հանդիպման կարևորությունը, ինչպես նաև սեպտեմբերի 24-ին Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ հանդիպումը ՝ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ, որոնք ցույց են տալիս, որ հակամարտության խաղաղ և քաղաքական կարգավորումը մնում է դեռ օրակարգում: Ես հաստատում եմ Երևանի պատրաստակամությունը `վերսկսելու խաղաղ կարգավորման ամբողջական գործընթացը Մինսկի խմբի շրջանակներում»,-ասել է նա:

Armenia ready to ‘resume talks’ with Baku to resolve Nagorno-Karabakh issue, FM says
Yerevan is committed to the resumption of talks with Baku in order to find a final solution to the Nagorno-Karabakh (Artsakh) issue within the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said in a joint media statement with his Czech counterpart Jakub Kulhanek on Friday, TASS reported.
"I would like to highlight the importance of my meeting with the co-chairs of the OSCE Minsk Group, which took place in New York on September 23, as well as the meeting with the Azerbaijani foreign minister on September 24, which was brokered and attended by the Minsk Group's co-chairs,” the FM said.
“The meetings make it clear that efforts to find a peaceful political solution to the conflict remain on the agenda. I reaffirm Yerevan's readiness to fully resume the peace process within the Minsk Group based on the well-known principles," he pointed out.