ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարները կարևորել են նոյեմբերի 9-ի ու հունվարի 11-ի հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը
19:38 01/10/2021
Հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Սերգեյ Լավրովին Պետական դումայի ընտրությունների կապակցությամբ:
Զրուցակիցները մանրամասն քննարկել են հայ֊ռուսական հարաբերություններին, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգին վերաբերող հարցեր: Ընդգծվել է բարձր և բարձրագույն մակարդակներում կանոնավոր շփումների նշանակությունը:
ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարները անդրադարձ են կատարել սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում Արարատ Միրզոյանի ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ինչպես նաև սեպտեմբերի 24-ին համանախագահների մասնակցությամբ և միջնորդությամբ տեղի ունեցած ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման արդյունքներին: Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ վերսկսելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման լիարժեք գործընթացը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա։
Երկու երկրների ԱԳ նախարարները կարևորել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի ու 2021թ. հունվարի 11-ի հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը: Հումանիտար խնդիրների հասցեագրման համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:
Արտաքին քաղաքական ոլոտում քայլերի կոորդինացման համատեքստում կողմերը քննարկել են ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, ԱՊՀ և ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցությունը, հատկապես հաշվի առնելով ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի ընթացիկ նախագահությունը:

Armenian, Russian FMs discussed implementation of trilateral agreements on Karabakh
The implementation of the trilateral agreements on Nagorno-Karabakh was the focus of a telephone conversation between Foreign Minister of Armenia and Russia, the press department at the foreign ministry reported.
According to the source, the ministers reflected on the meeting of Ararat Mirzoyan with the Co-Chairs of the OSCE Minsk held in New York on September 23 and the meeting between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan with the mediation and participation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on September 24.
Minister Mirzoyan reiterated the readiness of the Armenian side to resume the Nagorno-Karabakh peace process within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship based on known principles and elements.
During the conversation the implementation of the trilateral agreements of November 9, 2020 and January 11, 2021 was highlighted along with addressing urgent humanitarian issues. In this context, Ararat Mirzoyan stressed the imperative for the immediate and unconditional repatriation of Armenian prisoners of war and captured civilians held in Azerbaijan.
Apart from that, the two top diplomats discussed current issues on the bilateral agenda and cooperation within UN, OSCE, CSTO, CIS.