Թողարկվել է Անկախ Պետությունների Համագործակցության 30-ամյակին նվիրված հուշադրամ
Հայաստանի կենտրոնական բանկը 2021 թվականի հոկտեմբերի 1-ից շրջանառության մեջ է դնում «Անկախ Պետությունների Համագործակցության 30-ամյակ» արծաթե հուշադրամը:
Կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության փոխանցմամբ, Անկախ Պետությունների Համագործակցությունը (ԱՊՀ) միջպետական միավորում է, որը հիմնադրվել է 1991 թ. դեկտեմբերի 8-ին՝ Բելառուսի, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ղեկավարների կողմից ԱՊՀ ստեղծման մասին Համաձայնագրի ստորագրմամբ: Համաձայնագրով հիմնվելով ժողովուրդների պատմական միասնության և նրանց միջև կապերի վրա, հաշվի առնելով պետությունների մտադրությունը՝ զարգացնելու իրենց հարաբերությունները պետական ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման և հարգանքի հիման վրա, կողմերը պայմանավորվեցին ԱՊՀ կազմավորման շուրջ:
Ներկայում ԱՊՀ անդամներն ինը պետություններ են, որոնց համատեղ գործունեության հիմնական ուղղություններն են տնտեսական ինտեգրումը, հումանիտար, քաղաքական, իրավական և անվտանգության մարմինների ոլորտային համագործակցությունը, միասնական տեղեկատվության հարթակի ձևավորումը:
ԱՊՀ-ն հիմնված է անդամ պետությունների ինքնիշխանության հավասարության սկզբունքների վրա և ծառայում է այդ երկրների միջև բարեկամության, բարիդրացիության, ազգամիջյան ներդաշնակության, վստահության, փոխըմբռնման և փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդմանը:
Հուշադրամի տեխնիկական չափանիշները
Տրամագիծը 38,61 մմ
Դիմերես՝ ՀՀ զինանշանը, խաղողի ողկույզ՝ ԱՊՀ անդամ պետությունների քանակը խորհրդանշող հատիկներով, հայկական զարդանախշ:

Central Bank of Armenia announces issuance of collector coin ‘30th Anniversary of Commonwealth of Independent States’
On October 1, 2021 the Central Bank of Armenia puts into circulation the silver collector coin “30th Anniversary of Commonwealth of Independent States”, the bank reports.
The Commonwealth of Independent States (CIS) is an intergovernmental union founded on December 8th of 1991 under an Agreement on the establishment of the CIS by the leaders of Belarus, Russia and Ukraine. In view of the shared history of the peoples and friendship they enjoyed, taking into account the intention of the countries to develop their relations on the basis of mutual recognition and respect for state sovereignty, the parties had agreed upon the formation of the CIS.
At present, the CIS members include nine states, with key areas of combined activity being economic integration, cooperation between the bodies in the field of humanitarian, political, legal and security issues, and the establishment of a common information platform.
The CIS is based on the principles of equality in sovereignty of the member states and serves to strengthen friendship, good-neighbor’s policy, inter-ethnic harmony, trust, mutual understanding and cooperation between the countries.
Technical specification of the collector coin
Diameter 38,61 mm
Obverse: the coat of arms of the Republic of Armenia, a bunch of grapes with grains symbolizing the number of CIS member states, an Armenian ornament.