«Ոսկե ծիրանյան» շաբաթ
Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային 18-րդ կինոփառատոնի ծրագրերում ընդգրկված է մոտ 80 ֆիլմ։ Panorama.am-ի հետ զրույցում «Ոսկե ծիրանի» գեղարվեստական տնօրեն Կարեն Ավետիսյանն ասաց, որ ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի էլ ստացել են շատ հայտեր, սակայն, օրինակ, 2019-ի համեմատ ընտրված ֆիլմերի քանակը մի փոքր պակասել է այս տարի,  պատճառն այն է, որ փառատոնի բյուջեն մի քանի անգամ պակաս է, քան 2019-ին։
Նա հայտնեց, որ փառատոնը կհյուրընկալի կինոաշխարհում հայտնի գրեթե 70 ներկայացուցչի։
Կարեն Ավետիսյանը բարձր է գնահատում կենդանի փառատոնի անցկացման փաստը հետպատերազմյան և համավարկային ժամանակահատվածում։
«Մնում է հանդիսատեսն ինքն էլ ընդունի այդ մարտահրավերը՝ տանից դուրս գա, գնա մեծ էկրանին կինոդիտման, բավականին երկար ժամանակ զրկված է եղել դրանից։ Փառատոնը վերջին անգամ ամբողջական ձևաչափով երկու տարի առաջ է եղել, այդ ընթացքում մեր հասարակությունը  բազմում հոգեբանական հարվածներ է ստացել։
Դրա համար մի փոքր ոչ թե մտավախություն կա, այլ առաջին անգամ է հետպատերազմական ու համավարակային ժամանակահատվածում այդ  փորձը»,- ասաց «Ոսկե ծիրան» փառատոնի գեղարվեստական տնօրենը։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 18-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի կանցկացվի հոկտեմբերի 3-10-ը:
Այս տարվա փառատոնի պատվավոր հյուրն է ամերիկացի նշանավոր սցենարիստ և ռեժիսոր Փոլ Շրեյդերը: Վերջինս Մարտին Սկորսեզեի «Տաքսիստ», «Կատաղած ցուլը», «Քրիստոսի վերջին գայթակղությունը» ֆիլմերի սցենարիստը, «Ամերիկյան ժիգոլո», «Միսիմա, կյանքը 4 մասից», «Քահանայի օրագիրը» և 2 տասնյակ այլ ֆիլմերի ռեժիսորն և 3 տասնյակ միջազգային կինոփառատոների դափնեկիրն։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային 18-րդ կինոփառատոնի լիամետրաժ ֆիլմերի մրցույթի ժյուրիի նախագահն է հունգարացի թատրոնի և կինոյի ռեժիսոր, Կաննի, Լոկարնոյի և տասնյակ այլ հեղինակավոր կինոփառատոների դափնեկիր Կոռնել Մունդրուցոն: Նա հայտնի է «Կնոջ մասնիկները», «Սպիտակ աստվածը», «Յուպիտերի արբանյակը» և այլ ֆիլմերով։
Փառատոնի մեկնարկը կտրվի իսրայելցի մրցանակակիր կինոռեժիսոր Նադավ Լապիդի «Ահեդի ծունկը» ֆիլմով:
«Ոսկե ծիրան» 18-րդ փառատոնի ամբողջական ֆիլմացանկին կարելի է ծանոթանալ այս հղումով, իսկ փառատոնային ամբողջական ծրագրին՝ այս հղումով։

«Золотой абрикос»: фестивальная неделя в Ереване
В программы XVIII Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» включены около 80 фильмов. В беседе с корреспондентом Panorama.am художественный руководитель «Золотого абрикоса» Карен Аветисян рассказал, что, как и в предыдущие годы, в этом году также поступило много заявок, но, например, по сравнению с 2019 годом, количество отобранных фильмов немного уменьшилось. Причина в том, что бюджет фестиваля в 2021 году несколько раз меньше, чем в 2019 году.
Он сообщил, что на фестиваль приедут почти 70 известных представителей мира кино.
Карен Аветисян высоко оценивает факт проведения живого фестиваля в послевоенное время и в период пандемии.
«Остается, чтобы и зритель тоже принял этот вызов – вышел из дома, отправился на кинопоказ на большом экране, чего он был лишен длительное время. В последний раз фестиваль проводился в полном масштабе два года назад, и с тех пор наше общество получило множество психологических ударов.
Посему, не то, чтобы есть некоторые опасения, но это первый такой опыт в послевоенное время и в период пандемии», – отметил художественный руководитель фестиваля «Золотой абрикос».
XVIII Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в этом году пройдет с 3 по 10 октября.
Почетный гость фестиваля в этом году – известный американский сценарист и кинорежиссер Пол Шредер. Последний является сценаристом фильмов Мартина Скорсезе «Таксист», «Бешеный бык», «Последнее искушение Христа», режиссером фильмов «Американский жиголо», «Мисима: жизнь в четырёх главах», «Дневник пастыря» и 2 десятков других картин, лауреатом трех десятков международных кинофестивалей.
Председателем жюри полнометражных фильмов XVIII Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» является венгерский театральный режиссер, кинорежиссер, лауреат десятков престижных кинофестивалей – в Каннах, Локарно и др. – Корнель Мундруцо. Он известен по фильмам «Фрагменты женщины», «Белый бог», «Спутник Юпитера» и другим популярным картинам.
Фестиваль откроется показом ленты израильского режиссера Надава Лапида «Колено Ахеда».
Со списком фильмов XVIII Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» можно ознакомится по ссылке, а с программой фестиваля – по данной ссылке.