Վրաստանի ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիայի հայտարարությամբ, Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին, ով երեկ ձերբակալվել է Վրաստանում, հացադուլ է հայտարարել: 1tv.ge-ի հաղորդմամբ, այս մասին նա ասել է լրագրողներին՝ Ռուսթավիի տասներկուերորդ քրեակատարողական հիմնարկում Միխեիլ Սաակաշվիլիին այցելելուց հետո:
Լոմջարիան պնդել է, որ Սաակաշվիլին, որպես Ուկրաինայի քաղաքացի, հանդիպում է պահանջում Ուկրաինայի հյուպատոսի հետ:
«Ինձ հետաքրքրում էր կալանավորման պայմանները, արդյոք տեղի չի ունեցել ուժի չարաշահում, արդյոք չունի վնասվածքներ: Նա այսօր ձերբակալվել է Թբիլիսիի տներից մեկում, նա միայնակ էր: Դիմադրություն չի եղել, հետևաբար, ուժ չի կիրառվել», – ասել է Նինո Լոմջարիան:
Միխեիլ Սաակաշվիլին հոկտեմբերի 1-ի առավոտյան իր էջում գրառում էր կատարել ՝ նշելով, որ նա անօրինական է մուտք գործել երկիր և արդեն Վրաստանում է: Ավելի ուշ նա տեսաուղերձ էր հրապարակել, որում նաև ակնարկել էր, որ գտնվում է Բաթումում: Սակայն կարճ ժամանակ անց Սաակաշվիլին հրապարակել էր մեկ այլ տեսանյութ, որտեղ ասել էր՝ տեսանյութը նկարահանվել է Բաթումի բուլվարում:
Վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին կառավարության վարչակազմում հատուկ ճեպազրույցի ժամանակ ասել էր, որ Միխեիլ Սաակաշվիլին ձերբակալվել է:

Georgian ex-President Mikhail Saakashvili, arrested in the republic earlier, declared a hunger strike and demanded a meeting with a Ukrainian consul, Georgian ombudsman Nino Lomdzharia said after meeting with Saakashvili on Friday, TASS reported.
"When I came in, he was at the doctor and was undergoing a medical exam. We were allowed to talk in the prison cell later. Mikhail Saakashvili said that he declares a huger strike," Lomdzharia said.
"He disagrees with the sentences against him and considers himself a political prisoner," the ombudsman added.
Authorities in Georgia arrested Saakashvili on Friday shortly after he returned from exile. The 53-year-old ex-president had said in a video posted on Facebook earlier in the day: "I risked my life and freedom to return!"