Ուկրաինայի ԱԳ նախարար․ Սաակաշվիլին մեր քաղաքացին է և մենք կաջակցենք նրան
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբան արձագանքել է Վրաստանում Միխեիլ Սաակաշվիլիի ձերբակալությանը: Կուլեբայի հայտարարության մասին գրում են ուկրաինական լրատվամիջոցները, հայտնում է վրացական Առաջին ալիքը։
Տեղական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Կուլեբան ասել է, որ Միխեիլ Սաակաշվիլին Ուկրաինայի քաղաքացի է, և Ուկրաինան կօգնի նրան:
Նրա խոսքով, այսօր առավոտյան Ուկրաինայի ԱԳ նախարարություն կժամանի Վրաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչը, ով կքննարկի առկա իրավիճակը: Ըստ Կուլեբայի, Ուկրաինան կպաշտպանի իր բոլոր քաղաքացիներին, երբ նրանք բախվեն խնդիրների:
«Բնականաբար, նա մեր քաղաքացին է, և մենք համապատասխանաբար կաջակցենք նրան: Այսօր առավոտյան մեր հրավերով արտաքին գործերի նախարարություն կգա Վրաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչը, և մենք ամեն ինչ կքննարկենք նրա հետ: Մենք պաշտպանում ենք Ուկրաինայի բոլոր քաղաքացիներին, երբ նրանք նեղության մեջ են», – ասել է Դմիտրի Կուլեբան:
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին երեկ ձերբակալվել էր Վրաստանում: Սաակաշվիլին տեղափոխվել է Ռուսթավիի թիվ 12 քրեակատարողական հիմնարկ:

“Mikheil Saakashvili, who was detained in Georgia, will receive all necessary assistance from Kyiv, because he is a citizen of Ukraine,” the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba said, Georgia Today reported.
The Ukrainian diplomat noted that the representative of the Georgian embassy, ​​who was summoned to the Ministry of Foreign Affairs, will probably arrive at the ministry soon and the issue will be discussed with him.
“I think the representative of the Georgian embassy, ​​who was summoned to the Ministry of Foreign Affairs, will come soon and we will discuss all this with him,” Dmytro Kuleba said. He added that the ministry will protect all Ukrainian citizens who need assistance.
“Ukrainian President Volodymyr Zelensky is concerned about the detention of Mikheil Saakashvili in Georgia and the tone of statements regarding the situation,” the press secretary of Mr. Zelensky Sergei Nikiforov announced earlier.