ՀՀ երկրորդ նախագահ. Հիմք կա կարծելու՝ պատերազմը սկսել է տգիտության պատճառով, ավարտվել՝ ըստ պայմանավորվածության
ՀՀ երկրորդ Նախագահ, Արցախի առաջին նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Ռոբերտ Քոչարյանը լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը շարունակում է անդրադառնալ Ղարաբաղյան երրորդ պատերազմի ընթացքի, պարտության, դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հասարակության մոտ առաջացած այն հարցերին, որոնց մինչ օրս իշխանությունների կողմից պատասխաններ չեն տրվել։
Հաջորդ տարածված ու պատասխան չստացած հարցադրումը, որին անդարադարձավ Ռոբերտ Քոչարյանը, այն է՝ ինչո՞ւ ենք պարտվել։
«Գիտեք պարտվում են պետությունները, ոչ թե բանակները։ Պետությունն է մոբիլիզացնում ամբողջ հնարավորությունները պատերազմում հաղթանակ տանելու համար։ Հենց դա է պատճառը, որ երկրի առաջին դեմքը պատերազմի ժամանակ դառնում է երկրի գլխավոր գերագույն հրամանատար, որ հնարավորություն ունենա մոբիլիզացնել ողջ ռեսուրսները՝ նյութական ու մարդկային։ Հայաստանում դա չարվեց։ Դա մեր ձախողման առաջին պատճառն է։ Մոբիլիզիացան ձախողվեց, ճիշտ հակառակը՝ բանակը համալրելու փոխարեն սկսեցինք զբաղվել ջոկատների ձևավորմամբ»,- ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Նա հիշեցրեց, մինչ օրս անպատասխան են մնացել Մովսես Հակոբյանի մեղադրանքները, հնչեցրած փաստերը, անպատասխան են մի շարք այլ հանգամանքներ։
«Իշխանությունն այսօր ամեն կերպ խուսափում է իրենց համար ոչ հաճելի հարցերի պարզաբանումից։ Դուք բոլորդ լսել եք այն հրապարակային ելույթը, որով վարչապետի կողմից կոչ էր արվում հագնել զրահաբաճկոններ, ով տանն ինչ ունի վերցնի, դա ուղղակի ազդակ էր Ադրբեջանին, որ Հայաստանն այլևս ռեսուրսներ չունի, և կարելի է մեծացնել ռազմական ճնշումը Հայաստանի վրա։ Սա ուղղակի հանցագործություն է, առերևույթ հանցագործություն»,- ասաց նա։
Հաջորդ հարցը՝ ինչո՞ւ պատերազմը չկանգնեցվեց հոկտեմբերի 7-ին կամ 19-ին։
«Այս հարցը միակն է, որի պատասխանը հնչեց, այն հետևյալն էր՝ չենք կանգնեցրել, որ մեզ դավաճան չհամարեն։ Միակ հարցն է, որի վերաբերյալ հնչեց անկեղծ պատասխան։ Սրանից բխում է հետևյալը, որ բոլոր զոհված զինվորների ծնողները կարող են համարել, որ հոկտեմբերի 7-ից հետո բոլոր զոհերի մեղքը և պատասխանատվությունն այն մարդու վրա է, որը կարող էր պատերազմը կանգնեցել և չի արել, խուսափել է այդ ծանր, բայց պատասխանատու որոշում կայացնելուց։ Սա ևս փաստ է»,- ասաց նա։
ՀՀ երկորրդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն անդրադարձավ նաև այն հարցերին, թե ինչպե՞ս հանձնվեցին Շուշին, Հադրութը։
«Ջաբրայիլից մինչև Շուշի մի խրամատ չի փորվել, նույնիսկ փորձ չի եղել այդ ճանապարհին բնագիծ կառուցել։ Պարզաբանումներ չկան նաև հայտնի 5 մլրդի մասին, փաստ է, որ մինչև 2018 թվականը Ադրբեջանը փորձել է Ղարաբաղի դիմաց գումարներով ինչ-որ հարցեր լուծել, փաստեր կան, որ նման փորձեր արվել են նաև 2018-ից հետո։ Հարցը մնաց մութ։ Խուսափում են խոսել այդ հարցի շուրջ իշխանությունները։ Եվ սա ավելի մեծ կասկածներ է առաջացնում, ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է ունենալ դրա շուրջ հիմնավոր կասկած, մինչև դա չհերքվի։
Այստեղից բխում է հետևյալ հարցադրումը՝ մեր պարտությունը տգիտությա՞ն արդյունք է, թե՞ դավաճանության։ Չափազանց շատ են այն փաստերը, որոնք խոսում են հնարավոր պլանավորված պարտության մասին։ Եվ բոլորս իրավունք ունենք մտածելու, որ դա հենց այդպես է մինչև դա չհերքվի շատ լուրջ և խոր քննության ճանապարհով։ Այսպես ասեմ, փաստերի համադրումը հիմք է տալիս ասելու, որ պատերազմը սկսել է տգիտության, անկարողության, ապիկարության պատճառով, բայց ավարտվել է, ըստ պայմանավորվածության։ Այս ամենը առերևույթ հանցագործություններ են, և ակնկալում ենք, որ համապատասխան մարմինները պետք է զբաղվեն։ Գալու է ժամանակը, երբ բոլորը պատասխան են տալու այս ամենի համար, նաև նրանք, որ իրենց պաշտոնական դիրքից ելնելով պետք է զբաղվեին այդ հարցերով ու չեն զբաղվել»,- ասաց ՀՀ երկորրդ նախագահը։
Նրա համոզմամբ, առկա կասկածները փարատելու համար դրանք պետք է քննել ընդդիմության ակտիվ ներգրավմամբ։
«Յուրաքանչյուր այլ տարբերակ վստահությունը հանրության մոտ չի վերականգնելու։ Երկրում ճգնաժամը չի կարող վերականգնվել առանց այս ֆունդամենտալ հարցերի պատասխանների։ Երկրում կա մարդկային բավականին մեծ ներուժ, որոնք երբեք չեն հարմարվելու այս իրավիճակի հետ այնքան ժամանակ, մինչև չստանան այդ պարզաբանումները։ Սա փաստ է»,- նշեց Ռոբերտ Քոչարյանը։

Второй президент Армении Р.Кочарян: Есть основания полагать, что война началась из-за невежества, но завершилась – согласно договоренности
14:18 04/10/2021
Первый президент Арцаха, второй президент Армении и руководитель альянса «Армения» Роберт Кочарян на пресс-конференции 4 октября продолжает обращаться к ходу третьей Карабахской войны, поражению в ней, возникшим вследствие этого у общественности вопросам, на которые до сих пор действующие власти РА не предоставили ответов.
Следующий распространенный и остающийся без ответа вопрос, к которому обратился Роберт Кочарян, – следующий: почему мы потерпели поражение?
«Знаете, терпят поражение государства, а не армии. Именно государство мобилизует все возможности, чтобы одержать победу в войне. Именно в этом причина, что первое лицо государства во время войны становится верховным главнокомандующим страны, чтобы иметь возможность мобилизовать все ресурсы – материальные и человеческие. В Армении этого не было сделано. И в этом была первая причина нашего провала. Мобилизация была провалена, и вместо пополнения армии приступили к формированию добровольческих отрядов», – сказал Роберт Кочарян.
Он напомнил, что множество вопросов остались без ответов, в том числе и озвученные Мовсесом Акопяном (бывший начальник Службы военного контроля Министерства обороны РА, бывший начальник Генштаба ВС РА. – Ред.) обвинения.
«Власти сегодня всячески избегают разъяснять неприятные для них вопросы. Все вы слышали публичные заявления премьера РА в дни войны с призывом надеть бронежилеты, взять то, что есть дома и сформировать добровольческие отряды. Это просто стало сигналом для Азербайджана о том, что у Армении более нет ресурсов, что можно увеличить военное давление. Это просто преступление против собственного государства», – отметил Кочарян.
Остановился Роберт Кочарян и на вопросе о том, почему война не была остановлена 7 октября или 19 октября.
«Это единственный вопрос, на который прозвучал ответ, он заключался в следующем: мы не остановили, чтобы нас не посчитали предателями. Это единственный вопрос, на который был дан честный ответ. Отсюда следует, что родители всех павших военнослужащих могут считать, что вина за все жертвы после 7 октября и ответственность лежат на человеке, который мог остановить войну и не сделал этого, избегая принятия тяжелого, но ответственного решения. Это тоже факт», – заявил Роберт Кочарян.
Второй Президент Республики Армения Роберт Кочарян затронул также вопросы о том, как были сданы Азербайджану культурная столица Арцаха – город-крепость Шуши – и Гадрут.
«От Джабраила до Шуши не было вырыто ни одного окопа, не было даже попытки построить рубеж на этой дороге. Нет разъяснений и по поводу известных 5 миллиардов. Это факт, что до 2018 года Азербайджан пытался решить некоторые вопросы деньгами в обмен на Карабах. Есть факты, что такие попытки предпринимались и после 2018 года. На этот вопрос так и не был пролит свет.  Власти избегают говорить об этом вопросе. А это вызывает большие подозрения, у каждого гражданина Республики Армения могут быть обоснованные подозрения по этому поводу, пока это не будет опровергнуто.
Отсюда вытекает следующий вопрос: наше поражение – результат невежества или предательства? Чрезвычайно много фактов, говорящих о возможном спланированном поражении. И мы все имеем право думать, что это именно так, пока это не будет опровергнуто посредством очень серьезного, глубокого исследования. Иными словами, сопоставление фактов дает основание говорить, что война началась из-за невежества, неспособности и бездарности, но завершилась согласно договоренности. Это все – явные преступления, мы ожидаем, что соответствующие органы займутся этим. Придет время, когда все понесут ответственность за это. В том числе и те, кто в силу должности должны были заниматься этими вопросами, но не сделали этого», – сказал второй президент Армении.
По его мнению, для того, чтобы развеять имеющиеся подозрения, все это нужно расследовать при активном участии оппозиции.
«Любой другой вариант не восстановит общественного доверия. Кризис в стране невозможно преодолеть без ответов на эти фундаментальные вопросы. В стране довольно большая масса людей, которые никогда не смирятся с этой ситуацией, пока не получат этих разъяснений. Это факт», – сказал Роберт Кочарян.