Պուտինը նոր գործողություններով Էրդողանին ստիպում է լուծել Իդլիբի հարցը
Թուրքական «Cumhuriyet» թերթի հոդվածագիր Օրհան Բուրսալին հայտնում է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նոր գործողություններով Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ստիպել է լուծել Իդլիբի խնդիրը: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Բուրսալին իր հոդվածում գրել է. «Կարծես թե քաղաքական ապագա չկա Դամասկոսի ապստամբների համար, որոնց Անկարան պաշտպանում  և սնում է: Քաղաքականությունը չի կարող կառուցվել անհավանականը ստիպողաբար առաջ տանելու վրա. դա բերում է մեծ պարտության։ Ընդհակառակը, քաղաքականությունը պետք է հիմնված լինի հավանական երևույթների վրա: Բացի այդ, Սոչիի հանդիպումից երկու օր անց Ռուսաստանը մասամբ  վերսկսել է իր գործունեությունը M-4 մայրուղու վրա: Սա ցույց է տալիս ճանապարհային անվտանգությունն ապահովելու Պուտինի վճռականությունը»:
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Սոչիից վերադառնալիս ինքնաթիռում գտնվող իշխանամետ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին ասել էր. «Մենք խոսեցինք այս հարցի մշտական, վերջնական և կայուն լուծում գտնելու անհրաժեշտության մասին: Մենք հատուկ հայտարարեցինք, որ բաց ենք այս ուղղությամբ իրատեսական և արդար քայլի համար»:
Պուտինի կողմից գործողությունների շարունակումը, ըստ թուրք վերլուծաբանի, նպատակ ունի ապահովել, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը միջոցներ ձեռնարկի ՝ այդ խոստումները հնարավորինս արագ կատարելու համար:

Путин новыми действиями заставляет Эрдогана решить вопрос Идлиба
Аналитик турецкой газеты «Cumhuriyet» Орхан Бурсали заявляет, что президент России Владимир Путин новыми действиями заставил Реджепа Эрдогана решить вопрос Идлиба. Об этом пишет ermenihaber.
В своей статье Бурсали пишет: «Видимо, нет политического будущего для бунтовщиков Дамаска, которых Анкара защищает и питает. Политика не может строиться на продвижении нереалистичных идей: это приводит к большому поражению. Наоборот, политика должна основываться на возможных явлениях. Кроме того, спустя два дня после сочинской встречи Россия частично возобновила свою деятельность на магистрали M-4. Это показывает решимость Путина в обеспечении безопасности дорог».
Возвращаясь из Сочи Эрдоган находящимся в самолете представителям провластных СМИ сказал:
«Мы поговорили о необходимости поска стабильного, окончательного и постоянного решения этого вопроса. Мы особо подчеркнули, что открыты для реалистичного и справедливого шага в этиом направлении».
Продолжения действий со стороны Путина, по мнению турецкого аналитика, преследует цель обеспечить быстрое выполнение Реджепом Эрдоганом данных обещаний.