Իրանի խորհրդարան. Հարևան երկրների սահմանների փոփոխությունն Իրանի կարմիր գիծն է
Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի անդամները համատեղ հայտարարություն են տարածել, որով իրենց աջակցությունն են հայտնում երկրի հյուսիս -արևմտյան սահմաններին «Ֆաթեհան Խեյբար» զորավարժությունների անցկացմանը: Այս մասին գրում է ISNA գործակալությունը։
«Տարածաշրջանում ցանկացած աշխարհաքաղաքական փոփոխություն և հարևան երկրների սահմանների փոփոխություն Իրանի Իսլամական Հանրապետության կարմիր գիծն է, և մենք հետ չենք կանգնի օտարերկրացիների որևէ գործողության պատասխանելուց: Մենք նաև չենք հանդուրժի սիոնիստական ռեժիմի շարժումների համար որևէ երկրի տարածքի կրճատումը»,- ասվում է հայտարարության մեջ՝ հավելելով, որ զորավարժությունները Արաքսի սահմանին տարածաշրջանում խաղաղության և հեղինակության ուղերձ է, և նախազգուշացում՝ սիոնիստական ռեժիմին:
Պատգամավորները նշում են, որ միաժամանակ աջակցելով Խեյբար խաղաղ զորավարժություններին՝ կոչ են անում արտաքին գործերի նախարարությանը նախազգուշացում տալ Կովկասի գործող կառավարություններին:

Депутаты парламента Ирана: Изменение границ соседних стран – это красная линия для ИРИ
Депутаты парламента Ирана распространили совместное заявление – в поддержку военных учений «Завоеватели Хейбара» на северо-западе страны. Об этом пишет агентство ISNA.
В заявлении парламентариев говорится:
«Любые геополитические изменения в регионе, изменение границ соседних стран – это красная линия для ИРИ, и мы не замедлим с ответом на действия чужестранцев. В то же время мы не потерпим, чтобы территория какой-либо страны обслуживала деятельность сионистского режима. Учения «Завоеватели Хайбара» вдоль Аракса – это сигнал силы и мира и предупреждение сионистскому режиму».
«Мы, депутаты парламента Ирана, выражая свою поддержку военным учениям нашей армии, хотим, чтобы министерство иностранных дел передало предупреждение депутатов правительствам - акторам на Кавказе», – указывается в заявлении.
Отметим, что сегодня с рабочим визитом в ИРИ находится министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.