Ինչո՞ւ հենց հիմա չի կալանավորվում ՔՊ-ական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը. Վահե Հակոբյան
«Իշխանության պոպուլիստական հերթական դրսևորումն է։ Այդ դեպքում ինչո՞ւ է վարչապետի աշխատակազմը դա ղեկավարում»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանն՝ արձագանքելով իշխող խմբակցության անդամների հայտարարություններին, թե Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից կառավարությանն անցած բաժնետոմսերը ոչ թե կառավարությանն են տրվել, այլ «անցել են ժողովրդին»:
Հիշեցնենք, որ «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությունը և ՀՀ կառավարությունը հայտարարել են, որ Ընկերությունը ՀՀ կառավարությանն է նվիրաբերել իր 25 տոկոս բաժնետոմսերը։
Նա նշեց, որ այդ գործարքի շատ մանրամասներ դեռ պետք է պարզվեն, որպեսզի հասկանալի դառնա, թե ինչ նպատակ էր հետապնդում գործարքը: Վ. Հակոբյանի խոսքով, գործարքի անորոշությունները շատ են և գործարքի մանրամասները ճշտելու ուղղությամբ իրենց քայլերի հաջողականությունը կորոշեն մի փոքր ուշ:
«Փակ բաժնետիրական ընկերության արժետոմսերն ինչպե՞ս են փոխանցվում․ օրինակ՝ X ՓԲԸ-ն ունի բաժնետոմսեր՝ տարածված հազարավոր մարդկանց կամ ընկերությունների մեջ։ Եթե մի ընկերությունը որոշում է վաճառել մեկ ուրիշին, մյուսներն այդ մասին տեղյակ չեն, երբ գործարքն արդեն ֆիքսվում է, նոր են իմանում։ Հիմա X-ը վաճառել է Y-ին, Y-ն էլ իր Y-ից տոկոս է նվիրել կառավարությանը։ Թե ի՞նչ նպատակ է հետապնդելով՝ շատ շուտով կպարզենք, թե ով ում հետ է կապված, ում բառերն են այստեղ հնչում, ինչ հետևանքներից ելնելով գնացին գործարքին»,- մանրամասնեց Վահե Հակոբյանը։
Նա նշեց, որ որպես ոլորտից քիչ թե շատ հասկացող մարդ, իր համար ծայրահեղ անհասկանալի գործարք է:
«Պոչամբարն ի՞նչ են անելու»,- հարցադրում արեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Անդրադառնալով Սյունիքի մի շարք համայնքապետերի, նաև Գորիսի համայնքապետի կալանավորմանը, ով մասնակցելու է ՏԻՄ ընտրություններին, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորն ասաց, որ իշխող ուժի պատգամավորներից Արմեն Խաչատրյանը պարբերաբար գտնվում է Գորիսում, ՔՊ-ի թեկնածուի նախընտրական քարոզն է տանում:
«Նրա համար, ինչի համար կալանավորված են Առուշ Առուշանյանը, Մենուա Հովսեփյանը, հետապնդվում է Իրինա Յոլյանը՝ այսինքն աջակցություն ցուցաբերելու և խոստանալու համար, հիմա Արմեն Խաչատրյանը Գորիսում և հարակից գյուղերում 1 միլիարդ դրամի առաջակցություն է առաջարկում: Սա ի՞նչ է, բա ինչո՞ւ հենց հիմա չի կալանավորվում Արմեն Խաչատրյանը: Իրեն կարելի՞ է այդպիսի բաներ անել: Որտե՞ղ է հանցակազմը Առուշանյանի մասով՝ լինելով քաղաքապետ: Իսկ Արմեն Խաչատրյանը որպես ո՞վ է հանդիսանում, իր պռոտեժե՞ն է իրենց թեկնածուն: Այս հարցերի պատասխանը գլխավոր դատախազը պետք է տա»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով իրենց քաղաքական ուժի՝ փողոցում պայքարը շարունակելուն, Վահե Հակոբյանն ասաց. «Մենք փողոցային պայքարից երբեք չենք հրաժարվել, գնալու ենք բոլոր հնարավոր ճանապարհներով, որ այս իշխանություններին օր առաջ վռնդենք մեր կյանքից»:
Ընդդիմադիր պատգամավորն առաջարակեց չհենվել Նիկոլ Փաշինյանի որևէ ասածի վրա, քանի որ ստի, կեղծիքի ու պոպուլիզմի վրա են հիմնված:

Ваге Акопян: Почему прямо сейчас не арестовывают депутата от партии «Гражданский договор» Армена Хачатряна?
19:29 05/10/2021
«Это очередное проявление популизма у властей. Почему в таком случае этим управляет аппарат премьер-министра? Как это принадлежит народу?» – заявил сегодня в беседе с журналистами в Национальном Собрании депутат от фракции «Армения» Ваге Акопян, обратившись к заявлениям депутатов от партии власти, что предоставленные в дар правительству акции Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) принадлежат не правительству, а «перешли к народу».
Напомним, правительство Армении приняло в дар 25% акций ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК). Дарителем выступает российская компания «Промышленная компания».
Ваге Акопян подчеркнул, что нужно еще выяснить многие детали этой сделки, чтобы понять, какие цели она преследовала. По его словам, неопределенности вокруг сделки много, очередность своих шагов по уточнению ее деталей они определят позднее.
«Как передаются акции закрытого акционерного общества? Например, у ЗАО "X" есть акции, которые разделены среди тысяч людей или компаний. Если одна компания решает продать их другой, то другие узнают об этом, когда сделка уже фиксируется. Теперь, "X" продал "Y", а "Y" из своих акций подарил процент правительству. Какие цели преследовались? Мы вскоре выясним, кто и с кем связан, исходя из каких последствий они пошли на эту сделку», – пояснил  Ваге Акопян.
Он отметил, что как человеку, более или менее разбирающемуся в этой сфере, для него это крайне непонятная сделка.
«Что они собираются делать с хвостохранилищем?» – озвучил вопрос оппозиционный депутат.
Касаясь ареста руководителей ряда общин Сюника, в том числе мэра Гориса Аруша Арушаняна, который будут участвовать в предстоящих выборах в органы местного самоуправления, депутат от фракции «Армения» рассказал, что депутат от партии «Гражданский договор» Армен Хачатрян  периодически бывает в Горисе и проводит предвыборную агитацию за кандидата от «ГД».
«Делает то же самое, за что арестованы Аруш Арушанян, Менуа Овсепян, преследуют Ирину Йолян, то есть за обещание и оказание поддержки. Теперь Армен Хачатрян предлагает содействие в размере 1 млрд драмов в Горисе и соседних селах. Что это? А почему Армена Хачатряна не арестовывают прямо сейчас же? Ему можно делать такие вещи? Где в таком случае состав преступления в случае с Арушаняном, являющимся мэром? А в каком статусе выступает Армен Хачатрян? Кандидат – их протеже? Генеральный прокурор должен дать ответы на эти вопросы», – указал он.
Касаясь продолжения их политической силой борьбы на улице, Ваге Акопян указал: «Мы никогда не отказывались от уличной борьбы, мы сделаем все возможное, чтобы изгнать эти власти из своей жизни как можно скорее».
Оппозиционный депутат предложил не полагаться ни на одно из заявлений Никола Пашиняна, поскольку они основаны на лжи, фальсификациях и популизме.