Մեր իշխանությունների օրոք Սուրբ Ղազանչեցոցը՝ Ղազանչի չէր, Շուշին՝ Շուշա չէր. Հակ Մամիջանյան
«Մեր իշխանությունների օրոք Սուրբ Ղազանչեցոցը՝ Ղազանչի չէր, Շուշին՝ Շուշա չէր և մեր հայրենիքում էր՝ մեր զինվորների պաշտպանության տակ»,-այսօր ԱԺ-ում իր ելույթում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը:
Նա նկատեց, որ նախկին իշխանությունների ժամանակ քաղաքացիները Սյունիքով անվտանգ են երթևեկել, իսկ Ալիևը բողոքել է, որ փակ դռների հետևում իրեն ստիպել են ճանաչել Արցախի անկախությունը:
Ըստ պատգամավորի՝ նախկինում երկրի, խորհրդարանի և գործադիրի ղեկավարներն անարգել այցելում էին Արցախ, այլ ոչ թե վախենում էին ինչ-որ մեկից՝ որ հանկարծ չջղայնանա, որ Արցախի տոնի օրն իրենք գնացել են Ստեփանակերտ:
Շեշտելով, որ իշխանական պատգամավորները հիշել էին Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությունը, թե Աղդամը մեր հայրենիքը չէ՝ Մամիջանյանը հիշեցրեց, որ իշխանական պատգամավորներն այսօր հայտարարում են, որ իրենք չեն պնդում, որ Շուշին և Հադրութը պետք է հետ բերեն և ՄԱԿ-ում խոսեն այդ քաղաքների օկուպացիայի մասին:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորի խոսքով՝ նրանք, ովքեր գոռում էին Աղդամի մասին, այսօր լուռ են հայրենիքի կորստի մասին խոսելիս:
«Մենք ժամանակին օրենք ենք ընդունել, որ ՀՀ վարչապետն ընդունում է որոշումներ՝ ի շահ ՀՀ-ի և որոշ դեպքերում ոչ ադեկվատ դրսևորումներ չի ունենում, այդ օրենքներն էլ պահպանեք»,-իշխանություններին հորդորեց Հայկ Մամիջանյանը։

При нашей власти Святой Казанчецоц не был Казанчи, а Шуши не был Шушой – Айк Мамиджанян
«При нашей власти Святой Казанчецоц не был Казанчи, а Шуши не был Шушой и находился в нашей родине, под защитой наших солдат»,- в ходе сегодняшнего заседания НС заявил депутат от парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
Он заметил, что при прежних властях граждане безопасно ездили по Сюнику, а Алиев жаловался, что за закрытыми дверями его заставляли признать независимость Арцаха.
По словам депутата, раньше руководители страны, парламента, исполнительной власти беспрепятственно посещали Арцах, и не боялись кого-то, чтоб вдруг не разозлился, что они в день Арцаха посещают Степанакерт.
В связи с тем, что провластные депутаты вспомнили заявление Сержа Саргсяна о том, что Агдам - не наша родина, Мамиджанян напомнил, что сегодня эти депутаты заявляют, что они не утверждают, что должны вернуть Шуши и Гадрут и говорить в ООН об оккупации этих городов.
По словам депутата фракции «Честь имею», те, кто кричал об Агдаме, сегодня молчат о потере родины.
«Мы в свое время приняли закон, что премьер-министр Армении принимает решения в рамках интересов РА и в некоторых случаях не проявляет неадекватности, соблюдайте и эти законы»,- призвал Мамиджанян власть.