«Հրապարակ». Ինչու է Վաչե Տերտերյանը երեկվանից հայտնվել կառավարության սև ցուցակում
«ՏԿԵ փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը երեկվանից հայտնվել է կառավարության սև ցուցակում, ԱԺ-ում իր անթույլատրելի անկեղծության պատճառով, և չի բացառվում, որ հրաժեշտ տա պաշտոնին։ Բանն այն է, որ Արծվիկ Մինասյանը զեկուցող Տերտերյանին հարցրեց՝ լսե՞լ եք մեղադրանքները, թե «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքով են սահմանվել ՀՀ պետական սահմանները, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ։
Տերտերյանը նշեց, որ 1996-ից այս ոլորտում է՝ եղել է ոչ միայն այն կառավարություններում, որոնք վարչատարածքային փոփոխությունների մասին են խոսել, այլև վարչատարածքային բաժանման ժամանակ էլ է աշխատել. «Ես չեմ լսել որևէ հիմնավորում, որ ասվում է՝ սահմանները որոշվում են «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքով: Ոչ ոք նման բան չի ասել: Համենայնդեպս, իմ հիշողության մեջ այդպիսի բան չկա և՛ հին, և՛ նոր ժամանակաշրջաններում»:
Իսկ պատերազմից հետո իշխանությունն այդ օրենքը մատի փաթաթան էր դարձրել, թե դեռ 2010-ին նախկիններն են որոշել, որ Շուռնուխից հետո սկսվում է Ադրբեջանը։ «ԽՍՀՄ ժամանակ այդ հատվածում խորհրդային ՀՀ-ի և խորհրդային Ադրբեջանի վարչական սահմանն էր, որը հետո վերածվել է պետական սահմանի, և այս իրողությունն է ընդունվել որպես հիմք»,- ասել է Փաշինյանը»։

«Грапарак»: Почему Ваче Тертерян со вчерашнего дня оказался в «черном списке» правительства
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Ваче Тертерян со вчерашнего дня оказался в «черном списке» правительства из-за своей недопустимой искренности в парламенте, и не исключается, что распрощается с должностью, пишет газета «Грапарак».
Дело в том, что вчера депутат фракции «Армения» Арцвик Минасян спросил Тертеряна о том, слышал ли он обвинения, что якобы в законе «Об административно-территориальном делении» описаны государственные границы Республики Армения, в том числе с Азербайджаном.
Тертерян отметил, что с 1996 года активно работает в этой сфере, входил в состав всех правительств, которые не только говорили об административно- территориальных изменениях, но и основали органы местного самоуправления.
«Я не слышал какого-либо обоснования, когда говорилось, что границы определяются по закону «Об административно-территориальном делении». Никто такого не говорил. Во всяком случае, на моей памяти такого никогда не было», - сказал замминистра территориального управления и инфраструктур.
А после войны власти постоянно говорят об этом законе, о том, что «бывшие» еще в 2010 году решили, что после Шурнуха начинается Азербайджан. «Во время СССР на этом участке находилась административная граница между Армянской ССР и Советским Азербайджаном, которая потом превратилась в государственную границу, и эта реальность принята в качестве основания», - сказал Пашинян.