«Ինչո՞ւ է Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով մեկնել Լիտվա: Մամուլն ամենատարբեր պատասխաններն է փորձում գտնել՝ «ռուսների ինադու»-ից ու «ՆԱՏՕ-ի կուրատոր երկիր ա»-ից մինչև «Ով հրավիրել է, այնտեղ էլ գնացել է, որ ճամփորդի, գա»: Ավելի զարմանալի է կամ անհասկանալի, թե ինչու է Փաշինյանը Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեի հետ հանդիպման ժամանակ կարևորել հայ-լիտվական առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը:
Բանն այն է, որ Լիտվայի հետ մենք որևէ առևտուր չունենք: Ամենամեծ վերապահումով անգամ Լիտվան չի կարելի Հայաստանի առևտրային գործընկեր համարել: Փոխգործակցության զարգացումը տարբեր ուղղություններով, որի մասին խոսում է վարչապետը, ուղղակի աբսուրդ է, քանի որ Լիտվայի հիմնական առևտուրը տեղի է ունենում նավահանգիստների միջոցով, ծովային ճանապարհով:
Ըստ վիճվարչության տվյալների, Լիտվայից Հայաստան հիմնականում գալիս են ձկնեղեն և ձկան պահածոներ: Իսկ մենք տարեկան մի 5-6 հազար շիշ կոնյակ ենք ընդամենը ուղարկել Լիտվա: Ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջև, լավագույն դեպքում, չի գերազանցել տարեկան 10 մլն դոլարը, ինչը չնչին թիվ է:
Իսկ 2020 թվականին մենք, ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների, Լիտվայի հետ ունեցել ենք 8 մլն 600 հազար դոլարի առևտրաշրջանառություն, այս տարի դա էլ է կտրուկ կրճատվել. 10 ամսվա ընթացքում մենք Լիտվայի հետ ընդամենը 3 մլն դոլարի առևտուր ենք արել, և կարող է ստացվել, որ Փաշինյանի ճամփորդության ծախսն ավելի շատ է, քան առևտուրը Լիտվայի հետ»։

«Грапарак»: Затрата на поездку больше торговли с Литвой
Почему Никол Пашинян отправился с официальным визитом в Литву? СМИ пытаются найти самые разные ответы: начиная от «в пику русским», «эта страна – куратор НАТО» и до «кто пригласил, туда и поехал, чтобы погулять и приехать». Еще более удивительно или непонятно, почему Никол Пашинян во время встречи с премьер-министром Литвы Ингридой Шимоните придал важность расширению торгово-экономических связей, пишет газета «Грапарак».
«Дело в том, что у нас с Литвой нет какой-либо торговли. Литву нельзя назвать торговым партнером Армении даже с самой большой оговоркой. Взаимодействие по различным направлениям, о котором говорит премьер, – просто абсурд, поскольку основная торговля с Литвой происходит через порты, по морскому пути. Согласно статистическим данным, из Литвы в Армению в основном импортируются рыба и рыбные консервы. А мы экспортируем в Литву всего лишь 5-6 тысяч бутылок коньяка в год. Товарооборот между двумя странами в лучшем случае не превышает 10 млн. долларов в год, что незначительная цифра.
А в 2020 году, согласно данным Статистического комитета, товарооборот с Литвой составлял 8 млн. 600 тысяч долларов, в этом году он значительно сократился. За 10 месяцев торговля с Литвой составила всего 3 млн. долларов и может получиться, что затраты на путешествие Пашиняна намного больше торговли с Литвой», - пишет газета.