Վարուժան Գեղամյան. Հայաստանը տվեց առաջին թյուրքական միջանցքը
Թուրքագետ, «Հայկական նախագիծ» ՀԿ համահիմնադիր Վարուժան Գեղամյանը, անդրադառնալով Հայաստանի օդային տարածքով Բաքու-Նախիջևան-Բաքու չվերթների իրականացմանը, գրում է.
«Այս առավոտյան նախնական տվյալներով պարզ դարձավ, որ Ադրբեջանը ներքին թռիչք է իրականացրել դեպի Նախիջևան՝անցնելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքով։ Սա, ըստ էության, Ադրբեջան-Նախիևջան-Թուրքիա («թյուրքական») միջանցքի առաջին բաղադրիչն էր՝ օդային միջանցքը, որի մասին պարզապես կերազեին Ադրբեջանում, եթե չլիներ կապիտուլիանտը։
Մեկ անգամ էլ բացատրեմ այս ամենի կարևորությունը։
Ադրբեջան պետության ստեղծման առաջին վայրկյանից (և նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Կովկասում թյուրքական պետություն ստեղծելու գաղափարը դեռևս Օսմանյան քաղաքական գործիչների և մտավորականների գլխում էր կամ թղթի վրա), խնդիր էր դրված ուղիղ կապով միավորել Օսմանյան կայսրությունը (ապա՝ Թուրքիան) սեփական նախագծին՝ Ադրբեջան պետության հետ։ Դրա համար կար միայն մեկ՝ թե՛ աշխարհագրորեն, թե՛ աշխարհաքաղաքականորեն հնարավոր տարբերակ՝ նվաճել հայկական Նախիջևանի, Սյունիքի և Արցախի տարածքները և ուղիղ կապվել Բաքվի հետ։
1918-1921թթ. ընթացքում դա ստացվեց իրականացնել միայն մասնակիորեն՝ Նախիջևանն ու Արցախը անցան Ադրբեջանին, Սյունիքը մնաց հայկական և կապը չստացվեց։ Անկախությունից հետո մենք կարողացանք ոչ միայն Սյունիքը պաշտպանել, այլ հետ բերել Արցախը, այդպիսով կրկնակի բացառելով միջանցքի հնարավորությունը և մեծացնելով մեր սեփական աշխարհաքաղաքական կշիռը։ Այսօր էլ «Միջանցք» անունը ստացած այս խնդիրը լուծելու պարագայում ոչ միայն Թուրքիան է դառնում եվրասիական գերտերություն, այլև Ադրբեջանն է լուծում իր գլխավոր խնդիրները՝ Նախիջևանի լիարժեք յուրացում և հայկական Սյունիքի և Արցախի սողացող նվաճում երկու կողմից։
2020թ. Հայաստանում գործող կապիտուլիացիոն ռեժիմը, հանուն սեփական իշխանությունը պահելու, համաձայնեց կատարել Թուրքիայի և Ադրբեջանի գլխավոր պահանջը և կապ տրամադրել այդ երկուսին սեփական տարածքով։ Այսօր առավոտյան արդեն պաշտոնապես տրվեց միջանցքի օդային հատվածը։
Հենց այսպիսի դեպքերն են լիարժեք ապացուցում, որ ՀՀ-ում այսօր գործում է դե ֆակտո թուրքամետ իշխանություն։
Եթե կապիտուլիանտի գործունեությունը չկասեցվի ազգային ուժերի և արտաքին գործընկերների համագործակցությամբ, ապա օդային միջանցքից հետո հերթը կհասնի ցամաքային միջանցքին»։

Варужан Гегамян: Армения предоставила первый компонент тюркского коридора
Тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян, коснувшись использования воздушного пространства Армении для выполнения пассажирских рейсов Баку-Нахиджеван-Баку, в своем телеграмм-канале пишет:
«Сегодня утром по предварительным данным стало известно, что Азербайджан выполнил внутренний рейс в Нахиджеван, используя воздушное пространство Республики Армения. Это, по сути, стало первым компонентом коридора Азербайджан-Нахиджеван-Турция («тюркского» коридора) – воздушным коридором, который в Азербайджане продолжал бы оставаться лишь мечтой, если бы не было капитулянта.
Еще раз объясню важность всего этого.
С первой же секунды создания государства Азербайджан (и даже в то время, когда идея создания тюркского государства на Кавказе все еще была в головах османских политиков и представителей интеллигенции или на бумаге), была поставлена задача прямой связью объединить Османскую империю (затем – Турцию) с ее проектом – государством Азербайджаном. Для этого существовал лишь один – как географический, так и геополитический – возможный вариант: завоевать территории армянских Нахиджевана, Сюника, Арцаха и обеспечить прямое соединение с Баку.
В 1918-1921 гг. осуществить это удалось лишь частично: Нахиджеван и Арцах перешли к Азербайджану, Сюник остался армянским и обеспечения связи не получилось. После обретения независимости мы смогли не только защитить Сюник, но и вернуть Арцах, тем самым вдвое увеличив невозможность коридора и повысив наш собственный геополитический вес. И сегодня при решении этой получившей название «Коридор» проблемы не только Турция становится евразийской сверхдержавой, но и Азербайджан решает свои главные проблемы: полноценное присвоение Нахиджевана и ползучая экспансия армянских Сюника и Арцаха с обеих сторон.
Действующий в Армении с 2020 г. капитулянтский режим ради сохранения собственной власти согласился выполнить главное требование Турции и Азербайджана и предоставить связь этим двоим через свою собственную территорию. Сегодня утром уже официально была предоставлена воздушная часть коридора.
Именно подобные случаи полностью доказывают, что сегодня в Республике Армения– де-факто протурецкая власть.
Если деятельность капитулянта не будет остановлена при сотрудничестве национальных сил и внешних партнеров, то за воздушным коридором наступит черед сухопутного коридора».