Գորիս-Կապան ճանապարհի հատվածը դե ֆակտո տրված է Ադրբեջանին. Աննա Գրիգորյան
«ՔՊ խմբակցության անդամները վերջերս Գորիսում էին և նրանց հրապարակումից հասկացա, որ գնացել են Տաթև և ինձ հետաքրքիր է, թե ինչո՞ւ չեն հատել Գորիս-Կապան ճանապարահատվածը, որպեսզի հասկանան, թե մեր քաղաքացիներն ինչ են զգում»,- ԱԺ-ում կազմակերպած ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը։
Նա պնդեց, որ փաստերը խոսում են այն մասին, որ Գորիս-Կապան ճանապարհի հատվածը դե ֆակտո տրված է Ադրբեջանին։
Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ Իրանի քաղաքացիները երբ մտնում են Հայաստան, Մեղրիի մաքսատանը կնիք է դրվում նրանց փաստաթղթերում, իսկ Գորիս-Կապան ճանապարհի այդ հատվածում ադրբեջանցիներն էլ իրենց կնիքն են դնում հայկական կնիքի վրա:
«Հայաստանից դուրս գալիս մեր մաքսատան աշխատողները մի կնիք էլ դնում են ադրբեջանական կնիքի վրա՝ դե ֆակտո ճանաչելով, որ ադրբեջանցիները ճանապարհի այդ հատվածում ունեն հստակ լիազորություն։ Բայց որևէ իրավական փաստաթուղթ այս առումով չկա»,- հայտնեց պատգամավորը։
Սյունեցի պատգամավորը տեղեկացրեց, որ շինարարական նախորդ աշխատանքների արդյունքում այնտեղ հայտնվել է ադրբեջանական մաքսակետ և ներկայում նոր շինարարություն է ընթանում, որի արդյունքը չգիտեն:
Նա հայտնեց, որ նման հարցերը պարզաբանելու համար էլ ընդդիմադիր խմբակցությունները ԱԺ էին հրավիրել համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարներին, բայց վերջիններս տապալում են ինչպես ԱԺ գալը, այնպես էլ առանձին պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի նիստի անցկացումը։
«Սրանից՝ ես կարող եմ ենթադրել, որ նրանք կամ ինչ-որ գաղտնի պայմանավորվածություն ունեն, որոնց մասին չեն ցանկանում բարձրաձայնել, կամ էլ ուղղակի չեն տիրապետում իրավիճակին»,-շեշտեց պատգամավորը։
Աննա Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ Բարձրավան, Շուռնուխ, Որոտան գյուղերի համար բարեկարգ ճանապարհ չկա, և շինարարական աշխատանքներ չեն էլ սկսել:
Նա հայտնեց, որ այդ գյուղեր գնացող գրունտային ճանապարհն անտառածածկ տարածքում է և հատկապես ձմռանը հարմար չէ երթևեկելու համար։

Отрезок дороги Горис-Капан де-факто передан Азербайджану – Анна Григорян
«Члены фракции «Гражданский договор» недавно были в Горисе, и я по их публикациям поняла, что были в Татеве, меня интересует, почему не пересекли участок дороги Горис-Капан, чтобы понять, что чувствуют наши соотечественники?»,- в ходе брифинга в парламенте заявила депутат от парламентской фракции «Армения» Анна Григорян.
Она заверила, что факты говорят о том, что участок дороги Горис-Капан де-факто передан Азербайджану.
Григорян сообщила, что в документах граждан Ирана при въезде в Армению на таможенном пункте Мегри ставится печать, а на участке дороги Горис-Капан азербайджанцы ставят свою печать поверх армянской.
«При выезде из Армении сотрудники нашего таможенного пункта еще одну печать ставят поверх азербайджанской, де-факто признавая, что у азербайджанцев на данном отрезке дороги полный контроль. Но какого-либо правового документа в связи с этим нет»,- сказал депутат.
Депутат сообщила, что после предыдущих стротительных работ там появился азербайджанский таможенный пункт, и на сегодняшний день идет новое строительство, что строится, неизвестно.
Она заметила, что для уточнения данных вопросов оппозиционные фракции пригласили в Национальное Собрание руководителей соответствующих ведомсть, однако последние бойкотируют как явку в парламент, так и проведение заседания комиссии по обороне и вопросам безопасности.
«Исходя из этого, я могу предположить, что у них какая-то тайная договоренность, о которой не хотят вслух говорить, или просто не владеют ситуацией»,- подчеркнула депутат.
По ее словам, к селам Бардзраван, Шурнух, Воротан нет благоустроенных дорог, и строительных работ тоже нет.
Она сообщила, что грунтовая дорога, ведущая в эти села, находится в лесистой территории и зимой крайне неудобна для проезда.