Բռնագաղթած թոշակառուներին ցանկացել են զրկել 50000-ական դրամ աջակցությունից. Հադրութի քաղաքացի
«Բռնագաղթած թոշակառուներին ցանկացել են զրկել նախատեսվող 50 000-ական դրամ աջակցությունից, ես ասել եմ, որ եթե նրանց զրկեն, ապա այդ մարդիկ ընդհանրապես ապրելու միջոց չեն ունենա»,- կառավարության շենքի առաջ Արցախի բռնազավթած տարածքների բնակիչների կազմակերպված ակցիայի ժամանակ հայտնեց հադրութցի Արթուր Ստեփանյանը:
Նա լրագրողներին և ցուցարարներին տեղեկացրեց, որ հանդիպել են աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալի հետ և պահանջել փոխհատուցել իրենց տների վարձերը, ինչպես նաև թոշակառուներին չզրկեն 50000-ական դրամ աջակցությունից:
Ստեփանյանը լրագրողներին հայտնեց, որ իրենք բարձրացրել են բնակարանների վարձի փոխհատուցման խնդիրը, քանի որ կառավարությունը դադարեցրել է 68 հազար դրամ աջակցության տրամադրումը:
Նա նշեց, որ կառավարության ներկայացուցչին առաջարկել են բռնագաղթածների բնակվարձի հստակ ծրագիր մշակել, մինչև բնակարաններով ապահովելը:
«Ամեն անգամ մեր քեֆը չի գալիս, որ գանք այստեղ և բողոքներ ներկայացնենք, ոչ մեկին հաճելի չէ՝ միանաշանակ»,- ասաց Արթուր Ստեփանյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ հանդիպման ժամանակ փոխնախարարն ասել է՝ կառավարությունը 50000-ական դրամի աջակցության ծրագիր է մշակում, որը այս շաբաթվա մեջ կլինի և վստահեցրել են, թե այդ դեպքում սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսների վարձը միասին են տրամադրելու:
Միաժամանակ Արթուր Ստեփանյանը հայտնեց՝ հանդիպմանը հստակ երաշխիք չեն տվել, որ ծրագիրը կհաստատվի:
«Չենք բավարարվել հանդիպումից, չենք կարող աշխատավարձը տալ և՛ բնակարանի վարձին, և՛ գոյատևել, այն քիչ է, հիմա գնում ենք Արցախի օպերատիվ շտաբ, այնտեղ դիմում ենք գրել, գնում ենք դիմումների հետևից, մինչև տան վարձը չտան այնտեղից չենք հեռանա»,- հայտնեց բռնագաղթածների ներկայացուցիչը:

Вынужденно перемещенных пенсионеров хотели лишить 50 000 драмов – житель Гадрута
«Вынужденно перемещенных пенсионеров хотели лишить предусматриваемой финансовой помощи в размере 50 000 драмов, я сказал, что если лишить их этих денег, то эти люди вообще не будут иметь средств на существование»,- у здания правительства заявил житель Гадрута Артур Степанян в ходе акции, организованной жителями оккупированных Азербайджаном арцахских территорий.
Он сообщил журналистам и демонстрантам, что встретился с замминистра труда и социальных вопросов и потребовал компенсировать их плату за жилплощадь, а также не лишать пенсионеров 50 000 драмов.
Степанян сообщил журналистам, что они подняли вопрос компенсации оплаты за жилище, поскольку правительство приостановило предоставление 68 тысяч драмов.
Он отметил, что представителю правительства предложили разработать четкую программу по оплате за жилплощадь до обеспечения квартирами.
«Нам самим неприятно каждый раз приходить сюда с жалобами, никому неприятно, это однозначно»,- сказал Артур Степанян.
По его словам, во время встречи замминистра заявил, что правительство разрабатывает программу финансовой поддержки в размере 50000 драмов, которая будет завершена на текущей неделе, и заверил, что в таком случае они предоставят оплату за сентябрь-октябрь сразу.
При этом Артур Степанян сказал, что четких гарантий о том, что программа будет утверждена, не было дано на встрече.
«Нас встреча не удовлетворила, мы не можем на зарплату и существовать, и платить за квартиру, она маленькая, теперь идем в оперативный штаб Арцаха, там написали заявления, идем за ними, пока не дадут квартплату, мы не уйдем»,- сказал гадрутец.