Այս տարի Ախալքալաքի կարտոֆիլի պահանջարկը մեծացել է: Ներկայիս դրությամբ գինը հասել է 1.10 լարիի: Վերջին 7-8 տարվա ընթացքում նման գին չի եղել: Հաճախորդները հերթ են կանգնել: Անդադար անձրևների պատճառով կարտոֆիլը չեն կարողանում հավաքել:
Jnews-ը գրում է, որ ախալքալաքցիների համար այս գյուղատնտեսական տարին բարեհաջող է, կարտոֆիլի բերքը լավ է, կարտոֆիլի պահանջարկը մեծ է, գինը նույնպես նախորդ տարիների համեմատ բարձր է: Շրջանում կարտոֆիլի բերքահավաքը սկսվել է սեպտեմբերի վերջին: Ի ուրախություն հողագործների, իրացման հետ կապված դեռ խնդիրներ չկան: Համապատասխանաբար աճել է կարտոֆիլի արտահանումը Վրաստանից: Կարտոֆիլը գնում են Ռուսաստան, Հայաստան և Թուրքիա արտահանելու համար:
Ախալքալաքի մունիցիպալիտետում հավաքվել է կարտոֆիլի բերքի մոտ 30% -ը: Պահանջարկը մեծ է, բայց եղանակը թույլ չի տալիս ֆերմերներին շարունակել կարտոֆիլի բերքահավաքը:
Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարությանը կից գյուղի զարգացման և գյուղատնտեսության գործակալության Ախալքալաքի տեղեկա-խորհրդատվական կենտրոնի գլխավոր մասնագետ Ռամազ Գոգոլաձեն չի բացառում կարտոֆիլի գնի անկում և կարծում է, որ Ախալքալաքի կարտոֆիլի մեծ պահանջարկը պայմանավորված է հարևան երկրներում վատ բերքով:
«Մունիցիպալիտետում կարտոֆիլի միջին բերքատվությունը նախորդ տարի 1 հա -ից 17 տոննա էր, այս տարի մենք նույնպես սպասում ենք նման բերքի: Շրջանում ցանված է մոտ 10 000 հա կարտոֆիլ և սպասում ենք միջինը 180 000 տոննա բերք», – ասել է Ռամազ Գոգոլաձեն։

Ахалкалакский картофель в этом году пользуется большим спросом
В этом году вырос спрос на ахалкалакский картофель. Цена в настоящий момент достигла до 1,10 лари. Такой цены не было за последние 7-8 лет. Покупатели выстроились в очередь. Картофель не могут собрать из-за постоянных дождей.
Как пишет Jnews, нынешний сельскохозяйственный год для ахалкалакцев складывется удачно, урожай картофеля хороший, большой спрос на картофель и цена высокая по сравнению с прошлыми годами. Картофель в муниципалитете начали собирать в конце сентября. На радость фермерам, с реализацией проблем пока нет.
Соответственно вырос экспорт картофеля из Грузии. Картофель покупают для экспорта в Россию, в Армению и в Турцию.
Большие машины в селах стоят в очередь за картофелем, некотрые из них, в ожидании, припарковались около Ахалкалакской крепости. Машины уже несколько дней ждут и ищут продавцов картофеля, однако погодные условия мешают фермерам собирать урожай.
Главный специалист Ахалкалакского информационно-консультационного центра Агентства развития села и сельского хозяйства Министерства сельского хозяйства Грузии Рамаз Гоголадзе не исключает снижения стоимости картофеля и считает, что большой спрос на ахалкалакский картофель обусловлен плохим урожаем в соседних странах.