«Ես այստեղ էի եկել, քանի որ ոստիկանությունը զգուշացրել էր՝ բարձրախոս օգտագործելու համար մարդկանց բերման են ենթարկելու։ Նման օրենք, որևէ կարգավորում չկա ՀՀ որևէ օրենսգրքով»,- կառավարության դիմաց լրագրողներին ասաց ՀՅԴ-ական, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միությունն այսօր ժամը 15։00-ին կառավարության գլխավոր մասնաշենքի առջև ակցիա էր անում՝ «հերթական անգամ ի ցույց դնենք ՀՀ վարչապետի խոսքի, գործի և իրականության անհամապատասխանությունը»։ Սակայն ակցիայի մասնակիցներին բերման ենթարկեցին
Վարդաբյաբը նշեց՝ հույս ուներ, որ այստեղ մարդկանց ներկայությունը կստիպի ոստիկանությանը զերծ մնալ անօրինական գործողնություններ իրականացնելուց։
«Սակայն մի քանի մարդու բերման են ենթարկել՝ մեկին ռուպերով խոսելու համար, մյուսին պարզապես հարցազրույց տալու համար։
Ես հիմա ռուպերով չեմ, բայց եթե Հայաստանում բերման են ենթարկում մարդկանց ռուպերով խոսելու համար, ոստիկանությունը պետք է համարի, որ ես հիմա ռուպերով եմ խոսում։ Եթե իմ ընկերներին բերման են ենթարկում հողատու և դավաճան ասելու համար, կրկնում եմ այդ բառերը՝ հողատու են ու դավաճան։
Եթե մարդկանց բերման են ենթարկում հարցազրույց տալու համար, ես հիմա հարցազրույց եմ տալիս։ Հիմա ո՞նց են որոշում՝ ո՞ւմ են բերման ենթարկում։ Հիմա ես կրկենցի այն ամենը, ինչ արել են իմ ընկերները, որոնց բերման ենթարկեցիք։ Ինչի՞ ինձ բերման չեք ենթարկում, ինչպե՞ս եք որոշում՝ զանգում ասում են տարեք այս մարդուն, այս մեկին թողե՞ք։ Չեմ հասկանում։
Սա է փաշինյանական Հայաստանը»,- ասաց Ք. Վարդանյանը։
Նրա խոսքով, ոստիկանությունը՝ բարձրախոս չօգտագործելու արգելքը բացատրել է, որ խանգարում են կառավարության աշխատանքը։
«Եթե այս կառավարության աշխատանքը պետք է ռուպերով խանգարենք, երևի պետք է բոլոր հայրենակիցներով ամեն մեկս մի ռուպերով գանք, աղմուկ անենք, որովհետև այս կառավարության աշխատանքը Հայաստանի շահին հակասում է, ամեն ինչ անենք, որ այս կառավարությունը չաշխատի»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նրա խոսքով, ակցիային 10-15 երիտասարդ էին մասնակցում, հիմա կփորձեն պարզել, թե քանիսին են բերման ենթարկել։
«Ակցիայի նպատակն էր՝ ցույց տալ, որ Հայաստանում կա վարվող քաղաքականության դիմադրության, դրա սերմերը կան, մեր գործն է փայփայել այդ սերմերը, մեծացնել, իսկապես ցույց տալ, որ այս քաղաքականությունը ՀՀ-ում չի հաջողելու»,- նշեց Ք. Վարդանյանը։
Ակցիայի մասնակիցներից մեկն ասաց, որ այժմ ավարտում են իրենց խաղաղ ակցիան, բայց պայքարը շարունակելու են։
«Մեր կարգախոսն էր՝ Շուշին եղել է հայկական ու կլինի հայկական, 30 տարում Շուշիում իրականացվել է կառուցապատում»,- նշեց նա։
Ակցիայի մասնակիցներն իրենց ձեռքերին ունեին՝ «Ուշքի՛ արի, Շուշին դժբախտ ու դժգույն քաղաք չէ», «30 տարին ավերվեց գրչովդ» գրություններով, Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու, Շուշիում կառուցված շինությունների լուսանկարներով պաստառներ։

Депутат: «Повторяю эти слова: они – сдавшие землю и предатели»
«Пришла сюда, поскольку полицейские предупредили, что собираются подвергнуть приводу участников акции, которые в ходе мероприятия будут использовать микрофоны. Подобной регулировки нет в армянском законодательстве», – заявила в беседе с журналистами во время акции у здания правительства Армении 7 октября депутат Национального Собрания от фракции «Армения»,  член АРФД Кристине Варданян.
Напомним, что студенческий союз АРФД «Никол Агбалян» сегодня с 15:0 начал акцию у здания кабмина Армении с лозунгом: «в очередной раз продемонстрируем несоответствие слов премьера РА делу, действительности». Однако участников акции подвергли приводу.
Кристине Варданян отметила: надеялась, что присутствие здесь людей заставит стражей порядка воздержаться от незаконных действий.
«Но несколько человек уже подвергли приводу. Одного – из-за рупора, другого – просто из-за интервью журналистам.
Сейчас я без рупора, но если в Армении людей подвергают приводу за то, что они говорят в рупор, то Полиция должна посчитать, что и я сейчас говорю в рупор. Если мои друзья подвергаются приводу за фразы «сдавший земли» и «предатель», то я их повторяю: сдавшие земли и предатели.
Если людей подвергают приводу за интервью, то и я сейчас даю интервью. Как решают, кого надо подвергать приводу. Я повторила все то, что за что моих друзей подвергли приводу. А почему меня не подвергаете приводу? Как вы принимаете решение? Вам что, звонят и говорят, кого конкретно надо подвергнуть приводу, а кого отпустить? Не понимаю.
Такова пашиняновская Армения», – заявила Варданян.
По ее словам, полиция объяснила запрет на использование громкоговорителей тем, что они мешают работе правительства.
«Если работе этого правительства можно помешать рупорами, может быть, нам стоит прийти со всеми нашими соотечественниками, вооружившись рупорами, и пошуметь? Потому что работа этого правительства противоречит интересам Армении, И мы должны сделать все, чтобы это правительство не работало», – сказала оппозиционный депутат.
По ее словам, в акции принимали участие 10-15 молодых людей, сейчас они пытаются выяснить, сколько из них подвергнуты приводу в Полицию.
«Целью акции было показать, что в Армении есть сопротивление проводимой политике, есть семена этого. Наша задача – взрастить эти семена, чтобы действительно показать, что эта политика не увенчается успехом в Армении», – сказала К. Варданян.
Один из участников акции указал, что сейчас они заканчивают мирную акцию, но борьбу продолжат.
«Мы пришли с лозунгом: Шуши был и будет армянским, за 30 лет в Шуши велась застройка», – отметил он.
Участники акции держали в руках плакаты с надписями  «Опомнись, Шуши – не несчастный и бесцветный город», «30 лет были разрушены одним росчерком твоей ручки», а также фотографии собора Святого Христа Всеспасителя Казанчецоц, построенных в Шуши зданий.