Էլինար Վարդանյան. Ռ. Քոչարյանի ասուլիսի արձագանքների ամփոփ պատկերը
Այլընտրանքային նախագծեր խումբը հրապարակել է Էլինար Վարդանյանի հոդվածը, որտեղ նա անդրադառնում է ՀՀ երկրորդ նախագահի ասուլիսի արձագանքներին.
«Երկրորդ նախագահ Ռ. Քոչարյանի ասուլիսը լայն քննարկման առարկա է դարձել։ Արձագանքների ամփոփ պատկերը մոտավորապես ունի այս տեսքը.
- Ռ. Քոչարյանի ասուլիսի  հիմնական հետևությունն այն է, որ այն չի կարող անհետևանք մնալ։  Հարցադրումները, որոնք հնչեցին,    ստացել են լեգիտիմ գոյության իրավունք։ Այդ հարցադրումները մտել են  ինքնուրույն, ավտոնոմ կյանք։ Իշխանությունն այլևս չունի և չի ունենալու շանս խուսափելու այս հարցերից։ Հուսալ, որ ժամանակի ընթացքում այս հարցերը կմեղմվեն կամ կմոռացվեն, անլուրջ է։
- Ռ. Քոչարյանի ասուլիսը փակեց նաև ԱԺ-ում, իշխանության սցենարով, քննիչ հանձնաժողովի գաղափարը։ Ձևակերպված հարցերի լայն շրջանակը՝ նախապատերազմյան, բուն պատերազմի օրերի և հետպատերազմյան փուլերին վերաբերող, այլևս լայն հանրության քննության թեման է։ Կաբինետային հանձնաժողովի փոխարեն պետք է լինի հանրային պրոցես։ Այդ հարցերը հասարակության սեփականությունն են, և ոչ երբեք՝ ԱԺ մի խումբ հանձնաժողովականների, առավել ևս՝ որ նրանց մեծ մասը ՔՊ-ական են։ Պետք է խնդիր դնել, որ հասարակությունը տեր կանգնի իր հարցերին։ Եվ պրոցեսը կարծես թե այդ ճանապարհին է։
- Ռ. Քոչարյանի ասուլիսի մյուս կարևոր հանգամանքն այն էր, որ փորձ արեց հասարակությանը դրդել մտածել  դժվար հարցերի շուրջ, ձևակերպել նոր հարցեր։ Մենք չեն կարող անընդհատ փախչել բարդ հարցերի բարձրացումից. Ի՞նչ է լինելու Արցախի ճակատագիրը, ինչպե՞ս ենք վերականգնելու մեր անվտանգությունը, ինչպե՞ս ենք պատկերացնում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները։ Այս հարցերից խուսափել մենք չենք կարող։
- Ռ. Քոչարյանի ասուլիսի վիճահարույց  կողմը՝ սոցիալական խնդիրներին չանդրադառնալն էր՝ տնտեսություն, բյուջե, թոշակներ, համավարակ, պատվաստումներ և այլն։ Հետադարձ կապով մարդիկ անում են նման հարցադրում։ Իհարկե, կա բացատրություն, որ սա թեմատիկ ասուլիս էր՝ պատերազմին և անվտանգությանը վերաբերող, բայց մյուս կողմից եթե կա նման հարցադրում, իսկ այն իսկապես կա, ապա  պետք է  նկատի ունենալ, որ հավաքվող մեծ լսարանը ունի իր օրակարգը և  սոցիալական թեմանները կարևոր են»։

Элинар Варданян: Краткая подборка отзывов на пресс-конференцию Р. Кочаряна
Группа «Альтернативные проекты» опубликовала статью Элинар Варданян, в которой она говорит об отзывах на пресс-конференцию второго президента Армении.
«Пресс-конференция второго президента Роберта Кочаряна стала темой широкого обсуждения. Если вкратце, то картина отзывов имеет приблизительно такой вид:
- Основным выводом по итогам пресс-конференции Р. Кочаряна является то, что она не может не иметь последствий. Прозвучавшие вопросы получили право на легитимное существование. Эти вопросы живут самостоятельной, автономной жизнью. Власть больше не имеет и не будет иметь возможности избегать этих вопросов. Надеяться на то, что со временем эти вопросы смягчатся или забудутся, несерьезно.
- Пресс-конференция Р. Кочаряна закрыла также идею следственной комиссии в НС по сценарию власти. Широкий спектр вопросов, касающихся довоенного времени, военных дней и послевоенного этапа, отныне являются темой широкого общественного рассмотрения. Вместо кабинетной комиссии должен быть публичный процесс. Эти вопросы являются собственностью общества, и никогда – группы парламентариев, тем более, когда бо՛льшая их часть – члены «Гражданского договора». Надо поставить задачу, чтобы общественность была последовательна в получении ответов на свои вопросы. И процесс, кажется, на этом пути.
- Еще одним важным обстоятельством пресс-конференции Р. Кочаряна в том, что была сделана попытка заставить общество задуматься о тяжелых вопросах, сформировать новые. Мы не можем постоянно убегать от озвучивания сложных вопросов. Как сложится судьба Арцаха, как будем восстанавливать нашу безопасность, как представляем отношения с Россией? Мы не можем избегать этих вопросов.
- Спорная сторона пресс-конференции Р. Кочаряна в том, что он не коснулся социальных проблем – экономика, бюджет, пенсии, пандемия, вакцины и т.д. Люди через обратную связь задают эти вопросы. Бесспорно, этому есть объяснение, что это была тематическая пресс-конференция, касающаяся войны и безопасности, но, с другой стороны, если есть постановка таких вопросов – а она есть – то надо учитывать, что у собирающейся большой аудитории есть своя повестка дня, и социальные темы важны».