Իրանի քաղաքաշինության նախարար․ Մեզ համար ոչ մի ճանապարհ չի փակվի, բայց կոտրված կամուրջները հեշտությամբ չեն վերականգնվի
10:57 07/10/2021
Իրանի Իսլամական Հանրապետության ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ռոստամ Ղասեմին թվիթերում գրառում է կատարել՝ ուղղված Բաքվին։
«Նախարարների տեղակալներին տրված հատուկ հրամանով՝ Նորդուզից (Իրան֊Հայաստան սահմանի Իրանի կողմի մաքսակետը) Հայաստան և Կովկասի միջանցքի խնդիրը կլուծվի, և շուտով այդ տարածաշրջանի տարանցիկ ուղիների քարտեզն ամբողջությամբ կփոխվի:
Նրանք, ովքեր դավեր էին նյութում այս առումով, պետք է իմանան, որ մեզ համար ոչ մի ճանապարհ չի փակվի, բայց այս ամենի հետևում կոտրված կամուրջները հեշտությամբ չեն վերականգնվի»,- գրել է նախարարը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստան էր ժամանել Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների շինարարության և զարգացման ընկերության գործադիր տնօրեն Խեյրոլլահ Խադեմին՝ ծանոթանալու Տաթևի այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման աշխատանքներին՝ այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը սկսեց խոչընդոտել իրանական բեռնատարների դեպի Հայաստան երրթևեկությանը։
Խադեմին Հայաստանում հայտարարեց, որ Իրանը ինժեներատեխնիկական իր հնարավորություններով կաջակցի Հայաստանին՝ այլընտրանքային ճանապարհ կառուցել Տաթևի շրջանում, ինչպես նաև նշել էր, որ պատրաստ են համագործակցել Հյուսիս-Հարավ ճանապարհաշինությանը։

Министр градостроительства Ирана: Для нас ни одна дорога не закроется, а разрушенные мосты нелегко восстановить
13:06 07/10/2021
Министр дорог и градостроительства Исламской Республики Иран Ростам Гасеми сделал адресованную Баку публикацию в своем микроблоге Твиттер.
«По специальному приказу заместителям министров, проблема коридора от Нордуза (таможенный пункт на иранской стороне на границе Иран-Армения) в Армению и Кавказа будет решена, и вскоре карта транзитных путей этого региона будет полностью изменена.
Те, кто плетет интриги в данном вопросе, должны знать, что ни одна дорога для нас не закроется, но за всем этим разрушенные мосты нелегко восстановить»,- написал министр.
Напомним, что заместитель министра дорог и градостроительства и исполнительный директор строительства и развития транспортных инфраструктур Ирана Хейролла Хадеми посетил Армению для ознакомления с работами по строительству альтернативной дороги в Татеве после того, как Азербайджан начал препятствовать въезду иранских грузовых автомобилей в Армению.
Хадеми заявил в Армении, что Иран поддержит Армению своими инженерно-техническими возможностями в вопросе строительства в Татеве альтернативной дороги, а также отметил, что они готовы сотрудничать в вопросе строительства дороги Север-Юг.