Արման Թաթոյանը Իտալիայի խորհրդարանում ներկայացրել է հայ գերիների խոշտանգումների ապացույցներ
Երեկ Իտալիայի խորհրդարանում՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովում, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմից հետո հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի վերաբերյալ զեկույցները, հիմնավոր ապացույցներ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակից։
Ներկայացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությունը՝ շեշտելով, որ անտեսված են միջազգային պահանջները և նրանք պահվում են ռազմաքաղաքական սակարկությունների նպատակով։
Անդրադարձել է պատերազմից հետո ադրբեջանական զինծառայողների անօրինական տեղակայումներին ՀՀ համայնքների միջև ճանապարհներին, ինչը վտանգել է մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, իսկ Գեղարքունիքում և Սյունիքում ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումների պատճառով առավել ևս տեղի են ունենում սահմանային բնակիչների կենդանիների գողություններ, սպառնալիքներ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, կրակոցներ և այլ հանցավոր արարքներ։
Իրավունքների խախտումների, այդ թվում՝ խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի հիմքում ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականությունն է, որ շարունակվում է և ֆաշիզմի դրսևորումներով է:

Арман Татоян в парламенте Италии представил доказательства пыток армянских пленных
Накануне Защитник прав человека Армении Арман Татоян в Комиссии по защите прав человека парламента Италии представил доклады, а также весомые доказательства о пытках и жестоком обращении с армянскими военнопленными после войны в сентябре-ноябре 2020 года. Об этом сообщает офис Омбудсмена РА.
Он заявил о незамедлительности возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, подчеркнув, что игнорируются международные требования, и они удерживаются в целях военно-политических торгов.
Татоян коснулся также незаконного размещения азербайджанских военнослужащих на межобщинных дорогах РА, что поставило под угрозу жизнь и здоровье людей, а из-за вторжения на суверенную территорию РА в Гегаркунике и Сюнике происходит кража скота жителей приграничных территорий, гражданским лицам угрожают, звучат выстрелы и прочее.
В основе правовых нарушений, в том числе, пыток и нечеловеческого отношения лежит азербайджанская политика армяноненавистничества и враждебности, которая сопровождается проявлениями фашизма.