Իշխանության մոտ շատ լավ է ստացվում փողոցներում, նույնիսկ՝ Եռաբլուրում թատերական տեսարաններ բեմադրել. Սեյրան Օհանյան
12:06 08/10/2021
«Եթե նկատել եք, իշխանությունները իրադրության խստացումներ, ոստիկանական և այլ անվտանգային ուժերն ավելի շատ օգտագործում են երկրի ներսում, քան թե մեր սահմաններն ամրապնդելու ուղղությամբ»,- խորհրդարանում այսօր հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը և հավելեց. «Իշխանության մոտ շատ լավ է ստացվում փողոցներում, հրապարակներում և նույնիսկ՝ Եռաբլուրում թատերական տեսարաններ բեմադրել, բայց այդ նույն խստությունը ՀՀ սահմանների ուղղությամբ չի իրականացվում»:
Պատգամավորը նկատեց, որ իր այդ եզրակացությունը վերաբերում է նաև պատերազմական գործողությունների ժամանակներին, երբ ոչ գրագետ, ոչ հետևողական գնահատման հետևանքով պատերազմում հնարավոր չեղավ լիարժեք կառավարում իրականացնել:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի անվտանգության միջավայրի փխրունության աստիճանի վերաբերյալ իշխանությունների գնահատականը դեռևս չկա՝ հատկապես տարածաշրջանային սպառնալիքների առումով:
Ըստ Օհանյանի՝ իշխանությունները չեն գնահատում նաև թուրք-ադրբեջանական ծավալապաշտական և Հարավային Կովկաս ներխուժելու վտանգը, այն դեպքում, երբ դա է Իրանին ստիպել ՀՀ սահմանի մոտ լայնամասշտաբ զորավարժություններ իրականացնել:
Նա նկատեց, որ անընդունելի է, երբ իշխանությունն այսօր սահմանին տիրող իրավիճակը բացատրում է «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքով:
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավարի խոսքով՝ եթե այդ օրենքը կա էլ, ապա նոյեմբերի 9-ից հետո ՀՀ զինված ուժերն իրավունք չունեին Ադրբեջանին հանձնել այն ռազմավարական կետերը, որտեղ հետագայում սահմանազատում պետք է տեղի ուեննար:

Сейран Оганян: Властям хорошо удаются театральные постановки на улицах, площадях и даже в воинском пантеоне «Ераблур»
«Если вы заметили, власти используют ужесточения ситуации, полицейские и другие силы безопасности чаще внутри страны, нежели в направлении укрепления наших границ», – заявил сегодня на брифинге в Национальном Собрании руководитель фракции «Армения», экс-министр обороны РА Сейран Оганян.
«Властям хорошо удаются театральные постановки на улицах, площадях и даже в воинском пантеоне "Ераблур", но такая же строгость не проявляется в вопросе границ РА», – добавил Оганян.
Депутат отметил, что этот его вывод также относится к периоду боевых действий, когда вследствие неграмотной, непоследовательной оценки обстановки не удалось осуществлять полноценного управления в войне.
По его словам, у властей пока отсутствует оценка хрупкости среды безопасности Армении, особенно с точки зрения региональных угроз.
Как указал Оганян, власти не оценивают опасности турецко-азербайджанского экспансионистского вторжения на Южный Кавказ, в то время как именно это вынудило Иран провести широкомасштабные военные учения у границы с Азербайджаном.
Он назвал недопустимым, когда власти объясняют нынешнюю ситуацию на границе Законом «Об административно-территориальном делении».
По словам руководителя фракции «Армения», даже если все обстоит именно так, как говорят власти РА, после 9 ноября ВС РА не имели права сдавать Азербайджану стратегические точки, где в дальнейшем должна была быть проведена делимитация.