Մուրատով․ Նոբելյան մրցանակը ողջ «Նովայա գազետա»-ի և նրա մահացած գործընկերների վաստակն է
«Նովայա գազետա»-ի գլխավոր խմբագիր Դմիտրի Մուրատովը, որն այսօր դարձավ 2021 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի երկու դափնեկիրներից մեկը, Նոբելյան կոմիտեի որոշումը համարեց ողջ հրատարակության և խոսքի ազատության համար զոհված գործընկերների արժանիքը: Այս մասին գրում է Deutsche Welle-ն։
«Այսպես ասեմ․սա իմ արժանիքը չէ: Սա «Նովայա գազետա»-ն է: Սա նրանք են, ովքեր զոհվեցին՝ պաշտպանելով մարդկանց խոսքի ազատության իրավունքը: Քանի որ նրանք մեզ հետ չեն, նրանք, ըստ երևույթին, որոշեցին, որ ես սա պետք է ասեմ բոլորին: Սա Իգոր Դոմնիկովն է, սա Յուրա Շչեկոչիխինն է, սա Աննա Ստեպանովնա Պոլիտկովսկայան է, սա Նաստյա Բաբուրովան է, սա Նատաշա Էստեմիրովան է, սա Ստաս Մարկելովն է», - ասել է Մուրատովը, հավելելով, որ դեռևս չի ծանոթացել Նոբելյան կոմիտեի ողջ տեքստին։
Մուրատովը հայտնել է, որ դրամական մրցանակի մի մասը կուղղի ողնաշարի մկանային ատրոֆիա ունեցող երեխաների բուժմանը, ինչպես նաև լրագրությանը։
Նշենք, որ Նոբելյան մրցանակի արժանացածներն այս տարի կստանան դիպլոմ, ոսկե մեդալ և դրամական պարգև՝ 10 միլիոն շվեդական կրոն (մոտ 1,2 միլիոն դոլար):

Dmitry Muratov says those who died for freedom of speech merit Nobel win
Editor-in-Chief of the Novaya Gazeta newspaper Dmitry Muratov, who has won the 2021 Nobel Peace Prize, told TASS he couldn’t take all the credit for the win, stressing that this was the merit of the newspaper and colleagues who died for freedom of speech.
"I was working, I was busy. I received a phone call from the Nobel Committee, but I didn’t pick up the phone. I did not even have the time to read the whole text. I will tell you this: I can’t take all the credit. This is thanks to Novaya Gazeta and those who died while defending people's right to freedom of speech. Since they are no longer with us, they apparently decided that I should say this to everyone. This is Igor Domnikov, Yura Schekochikhin, Anna Politkovskaya, Nastya Baburova, Natasha Estemirova, and Stas Markelov. <...> This is the truth. I think so. This is the truth. This is for them," Muratov told TASS.
Earlier on Friday, the Norwegian Nobel Committee awarded the 2021 Nobel Peace Prize to Dmitry Muratov, the editor-in-chief of the Russian newspaper Novaya Gazeta, and Filipino journalist Maria Ressa.
The committee decided to award the 2021 Nobel Peace Prize to Muratov and Ressa "for their efforts to safeguard freedom of expression, which is a precondition for democracy and lasting peace."