Արթուր Վանեցյան. Օպերատիվ կապը շարունակվել է նաև իմ հրաժարականից հետո
«Եթե իմ մտքով չանցներ, որ առհասարակ ինչ-որ մի բան այնպես չէ մեր երկրում, ես մինչ օրս կշարունակեի պաշտոնավարել որպես ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն»,- 24TV֊ի «Հարցազրույց» հաղորդման եթերում հայտարարել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԱԾ ղեկավարի հետ օպերատիվ կապի ապահովման ընթացքում ունեցած մտահոգությունների ու կասկածների մասին հարցին։
Վանեցյանի խոսքով, օպերատիվ կապը եղել է սահմանային միջադեպերի ու իրավիճակի վերաբերյալ, այն ծառայել է զինվորների կյանքերը փրկելուն, անվտանգային համակարգն արդյունավետ դարձնելուն։
«Քաղաքական թեմաների շուրջ ես որևէ խոսակցություն չեմ ունեցել Ադրբեջանի իմ գործընկերոջ հետ, խոսել եմ բացառապես սահմանային միջադեպերի մասին, և վերջ։ Դրանց մասին ես ողջ ծավալով զեկուցել եմ թե Նիկոլ Փաշինյանին, թե անվտանգության խորհրդի անդամներին։ Բոլորը տեղյակ են եղել այդ կապի ու բնույթի մասին։ Ցանկացած խոսակցություն սինխրոնիզացվել է պաշտպանության նախարարի, գլխավոր շտաբի պետի հետ»,- մանրամասնել է Վանեցյանը՝ ավելացնելով, որ ինչ-ինչ հանգամանքներից հետո այդ օպերատիվ կապը շահարկվել է։
ԱԱԾ նախկին տնօրենի խոսքով, օպարտիվ կապը շարունակվել է նաև իր հրաժարականից հետո։
«Դրանից հետո ԱԱԾ-ն ունեցել է չորս տնօրեն։ Ես գիտեմ, որ օպերատիվ կապը շարունակվել է նաև իրենց կողմից, շարունակվում է նաև հիմա։ Այն մեկնարկել է Դուշանբեի բանակցություններից հետո, մինչ այդ չի եղել։ Եղել են հեռախոսային խոսակցություններ, մի քանի հանդիպում՝ Դուբայ քաղաքում ու այլուր»,- ասել է Վանեցյանն՝ ավելացնելով, որ Ադրբեջանի ԱԱԾ տնօրենին փոխանցել է Նիկոլ Փաշինյանի տված ծրարը, ինքն էլ Փաշինյանին փոխանցել է Ադրբեջանի ԱԱԾ տնօրենից ստացած ծրարը։
Թե ինչ է եղել ծրարում, Վանեցյանն ասաց՝ չգիտի, չի տեսել։
Նա նշեց, իր հրաժարականի տեքստում ինքը գնահատականներ է հնչեցրել ու «կանգ առ»-ի կոչ արել։
«Ցավոք, «կանգ առ» չեղավ ու ունեցանք անդառնալի հետևանքներ»,- նշում է Ա. Վանեցյանը։
Նրա խոսքով, հասարակությունը մինչև վերջ չի պատկերացնում, թե ինչ է տեղի ունեցել. «Կորցրել ենք Արցախի 75 տոկոսը, հազարավոր երիտասարդներ ենք կորցրել ու նրանց սերունդը, ունենք խեղված ճակատագրեր, պարտված երկիր ու այսօր ամեն վայրկյան կորցնում ենք մեր երկրի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, երկրի դիրքը աշխարհում։ Սա անցնելու է»։
Ինչ վերաբերում է 5 մլրդ-ի թեմային, ապա Վանեցյանը հարց հնչեցրեց՝ իր շուրթերից լսե՞լ եք նման բան։
«Ճիշտ չէ խոսել բաների մասին, որը գաղտնի դրոշմն է կրում, հասկանո՞ւմ եք։ Դա անլուրջ է։ Միայն մի բան կարող եմ ասել, եթե իմ աշխատանքի ժամանակ, ես ստանայի ստույգ փաստեր, որ Նիկոլ Փաշինյանն իրականացնում է դավաճանություն Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ, անպայման կլիներ արձագանք»,- ասում է նա։

Артур Ванецян: Оперативная связь продолжалась также после моей отставки
«Если бы я не понял, что в нашей стране что-то идет не так, я до сих пор продолжал бы оставаться на посту директора СНБ РА»,- в эфире программы «Интервью» на сайте 24news заявил бывший директор СНБ Артур Ванецян, коснувшись вопроса опасений и подозрений в период обеспечения оперативной связи с руководителем СНБ Азербайджана.
По словам Ванецяна, оперативная связь осуществлялась в вопросах приграничных инцидентов и ситуации, она служила спасению жизней солдат, эффективной работе системы безопасности.
«У меня не было каких-либо разговоров на политические темы с моим азербайджанским коллегой, я говорил исключительно о приграничных инцидентах. Об этом в полном объеме докладывал как Николу Пашиняну, так и членам Совета безопасности. Все были в курсе этой связи и знали о ее сути. Любой разговор синхронизировался с министром, начальником генерального штаба»,- разъяснил Ванецян, добавив, что по каким-то причинам этот вопрос стал предметом манупуляций.
Бывший директор СНБ отметил, что оперативная связь продолжалась также после его отставки.
«После этого в СНБ было четыре директора. Я знаю, что оперативная связь продолжалась и ими, продолжается и сейчас. Она началась после переговоров в Душанбе, до этого не было. Были телефонные разговоры, несколько встреч в Дубае и в других местах»,- сказал Ванецян, отметив, что он директору СНБ Азербайджана передал конверт от Никола Пашиняна, а ему передал конверт от директора СНБ Азербайджана.
Что было в конверте, Ванецян сказал, что не знает, не видел. Он отметил, что в своем тексте отставки он дал некоторые оценки и призвал «остановиться».
«К сожалению, он не остановился, что привело к необратимым последствиям»,- отметил Ванецян.
По его словам, общество до конца не понимает, что произошло: «Мы потеряли 75% Арцаха, тысячи молодых ребят, потеряли и их потомков, у нас множество искалеченных судеб, проигравшая страна, сегодня каждую минуту теряем суверенитет нашей страны, территориальную целостность, позицию страны в мире. И это пройдет».
Что касается темы пяти миллиардов, то Ванецян задал вопрос, слышал ли об этом кто-нибудь из его уст?
«Неправильно говорить о вещах, которые носят гриф «секретно», понимаете? Это несерьезно. Скажу только одно, если в ходе моей работы у меня были бы четкие факты, что Никол Пашинян осуществляет предательство в отношении Армении и Арцаха, реакция обязательно последовала бы»,- сказал он.