ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հայտարարել է Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպումը կազմակերպելու պատրաստակամության մասին
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ (Ֆրանսիա՝ Ստեֆան Վիսկոնտի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ՝ Էնդրյու Շոֆեր և Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Իգոր Խովաև) երեկ տարածել են հետևյալ հայտարարությունը՝ ողջունելով Ժնևում կայացած հանդիպումներն ու դրան հաջորդած հայտարարությունները։
ԵԱՀԿ պաշտոնական էջում հրապարակված հայտարարության մեջ ասված է.
«Հոկտեմբերի 7-ին և 8-ին Ժնևում համանախագահները խորհրդակցություններ անցկացրեցին ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) փոխնախագահ Ժիլ Կարբոնյեի հետ:
Հանդիպումներին մասնակցեց նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը: Բոլոր մասնակիցներն ընդգծել են միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների կողմից իրենց աշխատանքներն իրականացնելու լիարժեք, անարգել մուտքի կարևորությունը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների վերջին կառուցողական հանդիպման լույսի ներքո համանախագահները ողջունեցին Ադրբեջանի կողմից մեկ հայ զինծառայողի ազատ արձակումը, ինչպես նաև քննարկեցին հնարավոր էսկալացիոն և հումանիտար միջոցառումները, այդ թվում` ձերբակալվածների, անհայտ կորածների և բոլոր տեղահանվածների կամավոր վերադարձը:
Համանախագահներն ընդգծեցին կողմերի հետ համաձայնության ոլորտներ գտնելու ուղղությամբ աշխատանքը շարունակելու մտադրությունը:
Համանախագահները դրական են ընդունել նախագահ Ալիևի և վարչապետ Փաշինյանի հրապարակային հայտարարությունները, որոնք արտահայտում են սկզբունքային պատրաստակամություն միմյանց հետ հանդիպելու համանախագահների հովանու ներքո:
Համանախագահներն անհամբերությամբ սպասում են կողմերի հետ նման հանդիպման պայմաններն ու մանրամասները քննարկելու և վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը մոտ ժամանակներս այցելել տարածաշրջան՝ քննարկելու այս գործընթացի հետագա քայլերը»։

The co-chairs of the OSCE Minsk Group (Stephane Visconti of France, Andrew Schofer of the United States of America, and Igor Khovaev of the Russian Federation) released a statement on Friday, expressing readiness to organize a meeting between the Armenian and Azerbaijani leaders. The statement reads:
"The Co-Chairs held consultations with UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi and International Committee of the Red Cross (ICRC) Vice President Gilles Carbonnier in Geneva 7 and 8 October. The Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office (PRCiO) Andrzej Kasprzyk also participated in the meetings. All participants stressed the importance of full, unimpeded access by international humanitarian organizations to carry out their work. In light of the recent constructive meeting between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan on the margins of the UN General Assembly, the Co-Chairs welcomed Azerbaijan’s release of one Armenian serviceman and also discussed possible de-escalatory and humanitarian measures, including with regard to detainees, missing persons, and the voluntary return of all displaced persons. The Co-Chairs emphasized their intention to continue working with the parties to find areas of agreement.
The Co-Chairs have taken positive note of President Aliyev’s and Prime Minister Pashinyan’s public statements expressing their readiness in principle to meet with each other under the auspices of the Co-Chairs. The Co-Chairs look forward to engaging the sides on modalities and details of such a meeting and reiterate their willingness to visit the region in the near future to discuss next steps in the process."