Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել, ասելով, թե «Իրանի ԱԳՆ-ն չի հրաժարվում Ադրբեջանի դեմ զրպարտչական արշավից»: Այս մասին գրում է Turan-ը։
«Մենք կտրականապես մերժում ենք նման մեղադրանքները: Մենք դա հայտարարեցինք 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, և այժմ մեկ անգամ ևս շեշտում ենք, որ Ադրբեջանում ահաբեկիչներ չեն եղել»,-ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլաևան՝ մեկնաբանելով Իրանի ԱԳ նախարարի մեղադրանքները, արտահայտվել է լիբանանյան Al-Manar հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Աբդուլաևան կրկնել է Իլհամ Ալիևին, որն ասել էր, թե 100 հազարից ավելի բանակ ունեցող Ադրբեջանին վարձկաններ պետք չեն։
«Զարմանալի է, որ պատերազմի ընթացքում Իրանը նման մեղադրանքներ չներկայացրեց, և մտահոգության առիթ չկար մինչև պատերազմից հետո նոր կառավարության իշխանության գալը», - ասել է Աբդուլաևան:
Նա նշել է, թե այս անհիմն մեղադրանքների պատճառը Աևցախ իրանական բեռնատարների անօրինական մուտքի ճնշումն էր:

Азербайджан советует Ирану «искать террористов у себя»
МИД Азербайджана распространил заявление, указав, будто «МИД Ирана не отказывается от клеветнической кампании против Азербайджана». Заявление МИД Азербайджана приводят местные СМИ.
«Мы категорически отвергаем подобные обвинения. Мы заявляли об этом во время 44-дневной войны, а теперь еще раз подчеркиваем, что в Азербайджане не было террористов», - заявила глава пресс-службы МИД  Азербайджана Лейла Абдуллаева, комментируя  обвинения главы МИД Ирана, высказанные в интервью ливанскому телеканалу Al-Manar.
При этом она повторила старые тезисы Ильхама Алиева о том, якобы Азербайджан, имеющий более чем 100-тысячную  армию, не нуждается в наемниках.
«Удивительно, но Иран не выдвигал подобных обвинений во время войны, и не было причин для беспокойства, пока к власти после войны не пришло новое правительство», - сказала Абдуллаева.
Она отметила, что причиной этих «безосновательных обвинений» стало пресечение въезда иранских грузовиков в Республику Арцах.