ԱՆ-ն չի պատասխանում, թե քանի զոհվածի մարմնին կա դիահերձարաններում
Ղարաբաղյան երրորդ պատերազմի մեկնարկի տարելից առաջ Panorama.am-ը հարցեր էր ուղղել  առողջապահության նախարարություն՝ պարզելու, թե մեկ տարի անց քանի՞ զոհվածի մարմին  կա դիահերձարաններում։ Եղել են դեպքեր, երբ պատերազմի ավարտից ամիսներ անց զոհվածների մարմինները ճանաչելի են եղել, ինչը բազմաթիվ հարցեր է առաջացրել հարազատներ մոտ։
Panorama.am-ը նախարարությանն ուղղել էր հետևյալ հարցերը.
1. 2021 թվականի սեպտեմբերի 10-ի դրությամբ Հայաստանի տարածքում գտնվող դիահերձարաններում Արցախի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զոհված քանի՞ զինծառայողի դի կա։
2.  Նրանցից քանի՞սն են դեմքով ճանաչելի սեպտեմբերի 10-ի դրությամբ։
3.  Հայաստանյան դիահերձարանում պահվող մարմինների թվում եղե՞լ են ադրբեջանցիների։
4.  Հայաստանյան դիահերձարանում պահվող մարմինների թվում կա՞ն այնպիսիք, որոնք բերվել են Ադրբեջանից։
5.  Կան դեպքեր, երբ զոհվածների մարմիններն անցած տարվա հոկտեմբերից եղել են այս կամ այն դիահերձարանում, սակայն հարազատներին են հանձնվել 1-3 ամիս առաջ։ Ինչի՞ հետևանք է դա։
6.  Զինծառայողների մասունքները պարկերում, արևի տակ ու մեղմ ասած ոչ պատշաճ պայմաններում պահելու հետևանքով կա՞ն պատժվածներ, ովքե՞ր են։ Եթե չկան, ինչո՞ւ։
7.  Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ ԱԻՊԾ տվյալներով, սեպտեմբերի 9-ի դրությամբ զինադադարից հետո` Արցախի գրավյալ տարածքներում իրականացված որոնումների արդյունքում փրկարարական ջոկատները հայտնաբերել և տարհանել են ընդհանուր 1660 աճյուն։ Աճյուններից քանի՞սն են սեպտեմբերի 10-ի դրությամբ նույնականացված։
8. Քանի՞ աճյուն, մասունք է տեղափոխվել այլ երկրներ նույնականացման նպատակով։ Ո՞ր երկրներ են դրանք տարվել։
9.  Պատերազմի մեկնարկից ի վեր մինչ այս պահը՝ սեպտեմբերի 10-ի դրությամբ քանի՞ մահացածի մարմնի նույնականացում է եղել։ Ընդհանուր առմամբ, նույնականացման քանի՞ հետազոտություն է իրականացվել։
Առողջապահության նախարարությունն անպատասխան է թողել այս հարցերի պատասխանը՝ վկայակոչելով նախաքննական գաղտնիքը։
Ըստ էության նախարարությունից  պատասխանել են ընդամենը մեկ հարցի՝  նշելով, որ 53 փորձանմուշ ուղարկվել է Նիդերլանդների Թագավորության անհետ կորածների միջազգային հանձնաժողով՝ փորձաքննության ենթարկելու նպատակով։
Քննչական կոմիտեն հոկտեմբերի 4-ին տարածել էր հաղորդագրություն՝ հայտնելով, որ  քրեական գործի շրջանակներում պարզվել է՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թվաքանակը կազմում է 3788 անձ։ 04.10.2021թ. դրությամբ անհայտ է 224 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։
Մինչև օրս Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետություն է հանձնվել գերեվարված ընդհանուր թվով 108 զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք։

Минздрав Армении не отвечает, тела скольких погибших в войне остаются в моргах
В преддверии первой годовщины начала третьей Карабахской войны новостной сайт Panorama.am направил вопросы в министерство здравоохранения Республики Армения с целью узнать, по происшествии года тела скольких погибших остаются в моргах. Были случаи, когда спустя месяцы после окончания войны тела погибших были визуально узнаваемы, что вызвало множество вопросов у родственников.
Panorama.am адресовал министерству следующие вопросы:
1. Тела скольких погибших в ходе 44-дневной войны в Арцахе военнослужащих остаются в расположенных на территории Армении моргах, по положению на 10 сентября 2021 года?
2. Скольких из них можно узнать по лицу по состоянию на 10 сентября?
3. Были ли среди тел, хранившихся в моргах в Армении, тела азербайджанцев?
4. Есть ли среди хранящихся в моргах в Армении тел привезенные из Азербайджана?
5. Известны случаи, когда тела погибших находились в том или ином морге с октября прошлого года, но были переданы родственникам 1-3 месяца назад. Следствием чего это является?
6. Есть понесшие наказание за хранение останков погибших военнослужащих в мешках, под солнцем и, мягко говоря, в ненадлежащих условиях? Кто они? Если таковых нет, то почему?
7. По данным ГСЧС МВД Республики Арцах, по состоянию на 9 сентября, после прекращения огня, в результате проведенных на оккупированных у Арцаха территориях поисков спасательные отряды обнаружили и эвакуировали в общей сложности 1660 останков. Сколько останков идентифицировано по состоянию на 10 сентября?
8. Сколько останков было перевезено в другие страны для идентификации? Какие это страны?
9. Сколько тел было опознано с начала войны до 10 сентября? В целом, сколько исследований по идентификации было проведено?
Министерство здравохранения оставило все эти вопросы без ответа, сославшись на тайну предварительного расследования.
По сути, из министерства ответили только на один вопрос, отметив, что 53 образца были направлены в Международную комиссию по пропавшим без вести лицам Королевства Нидерландов для проведения экспертизы.
Следственный комитет Республики Армения 4 октября распространил сообщение о том, что в рамках уголовного дела установлено: общее число погибших вследствие развязанной Азербайджаном агрессии военнослужащих и гражданских лиц в Республике Арцах и Республике Армения составляет 3788. По состоянию на 4 октября 2021 года, 224 военных и 22 гражданских лица считаются пропавшими без вести.