Հայաստանի թեյերն ու չրերը ներկայացվում են Եվրոպայում սննդի ամենամեծ ցուցահանդեսին
Հոկտեմբերի 9-ից 13-ը Հայաստանը մասնակցում է Եվրոպայում սննդի և ըմպելիքների ամենամեծ միջազգային ցուցահանդեսին՝ «Անուգա 2021»-ին։ Այն տեղի է ունենում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Քյոլն քաղաքում:
Արևելյան գործընկերություն, առևտրի համար պատրաստ. ԵՄ-ն բիզնեսի համար (EU4Business) նախաձեռնությունից հայտնում են, որ Հայաստանը միասնական տաղավարով ներկայացնում են բուսական թեյերի արտադրության, չրարտադրության և պահածոների արտադրության ոլորտներում գործող ութ ընկերություններ։
Ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցությունը հնարավոր է դարձել «Արևելյան գործընկերություն, առևտրի համար պատրաստ. ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնությունը» ծրագրի շրջանակում։ Ծրագիրն իրականացնում է Առևտրի միջազգային կենտրոնը Եվրոպական միության աջակցությամբ։
«Անուգա 2021»-ն ամենամեծ միջազգային հարթակն է կապերի հաստատման և վաճառքի խթանման համար, որին հայաստանյան ընկերությունները ներկայացված են պանդեմիայի սկսելուց հետո։ Ցուցահանդեսին մասնակցությունը նպաստում է տեղական արտադրության առաջխաղացմանը, ինչպես նաև արտահանման ծավալների և աշխարհագրության ընդլայնմանը։
«Անուգա 2021»-ը հնարավորություն է տալիս սննդամթերքի վերամշակմամբ զբաղվող հայաստանյան ընկերություններին ուսումնասիրել և ապա ներդնել միջազգային լավագույն փորձն ու վերջին միտումները՝ արտադրությունից մինչև փաթեթավորում, ինչպես նաև ձեռք բերել նոր գործընկերային կապեր արտահանումը խթանելու համար։
«Նման առաջատար ցուցահանդեսներին մասնակցությունը կարևոր է հատկապես ներկայիս պայմաններում, երբ պանդեմիայի պատճառով ընկերությունները մեկուկես տարի զրկված են եղել գործընկերների և գնորդների հետ կենդանի շփման հնարավորությունից։
«Անուգա 2021»-ին մասնակցությունը նպաստում է, որ հայաստանյան ընկերությունների արտադրանքը դառնա առավել մրցունակ արտաքին շուկաների համար, և նոր ուղիներ բացվեն արտահանման համար», - նշում է Հայաստանում ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության (EU4Business) շրջանակում իրականացվող «Առևտրի համար պատրաստ» ծրագրի ղեկավար Կարեն Գևորգյանը։
Ցուցահանդեսների վերսկսելուց հետո «Անուգա 2021»-ն ամենամեծն է Եվրոպայում մասնակից ընկերությունների թվով և տարածքի մեծությամբ։ Այս տարի ցուցահանդեսին մասնակցում են ավելի քան 4000 ընկերություններ աշխարհի 94 երկրներից։

Armenia participates in Europe’s largest trade fair for food within EU4Business initiative
From 9 to 13 October Armenia is participating in the largest international trade fair for food and beverages in Europe – Anuga 2021. It is being staged on-site in Cologne, Germany. Eight Armenian companies in the production of herbs and herbal teas, dried fruits and canned food are displaying their goods at the trade show in a joint booth.
Armenia’s participation has been made possible as part of the Eastern Partnership: Ready to Trade – an EU4Business initiative. The project is being implemented by the International Trade Centre (ITC) and supported by the European Union.
Anuga 2021 is the first and largest international platform for networking and sales to host Armenian companies since the pandemic hit the world. Participation in this trade fair promotes Armenian products on the international markets and contributes to their export.
Anuga 2021 enables Armenian food processing companies to explore the best international practice and trends - from production to packaging, as well as gain new partners to promote the export.
“With no chance for real-life networking with partners and buyers for 1,5 years due to the pandemic, establishing presence at leading expos becomes increasingly important to local companies,” says Karen Gevorgyan, National Project Manager for the Eastern Partnership: Ready to Trade – an EU4Business initiative. “Participation in Anuga 2021 makes Armenian products more competitive for international markets and unveils new opportunities for export.”
Anuga 2021 is the largest trade fair in Europe regarding the number of exhibitors and exhibition space after the re-start of the trade fair industry. This year it boasts a strong participation of more than 4000 exhibitors from 94 countries.