«Ժողովուրդ». Իշխանություններն անցնելու են ավելի կտրուկ քայլերի. Պարտադիր թեստավորման 14-օրյա ժամկետը կարող է դառնալ 10 օր
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Կորոնավարակից մահերի աճը և պատվաստումների ոչ բավարար քանակը կարող է ստիպել իշխանություններին անցնել ավելի կտրուկ քայլերի: Մեզ տեղեկություններ են հասնում այն մասին, որ պարտադիր թեստավորման 14-օրյա ժամկետը կարող է դառնալ 10 օր, այսինքն՝ ամսական 3 անգամ: Սա նշանակում է, որ եթե մինչ այժմ չպատվաստված քաղաքացիները հույս ունեին, որ 14-օրը մեկ թեստ հանձնելով՝ կարող են խուսափել պատվաստումից, ապա հիմա ստիպված կլինեն ամեն 10 օրը մեկ թեստ հանձնել։
Պարտադիր թեստավորում չանող աշխատակիցների ու նրանց գործատուների համար նախատեսված են խոշոր տուգանքներ, մի քանի անգամ կրկնվելու դեպքում նաև քրեական հետապնդում կարող է իրականացվել:
Մեր ճշտող հարցին՝ ինչպես են վերահսկելու նման մասշտաբների տեղեկությունները, մեզ փոխանցեցին, որ օգնելու են նաև ուժային կառույցները, որոնք գործի կդնեն նաև իրենց տեխնիկական միջոցները: Մեզ հավաստիացրին, որ իրավական որևէ խնդիր լինել չի կարող, քանզի վարակված լինելու և վարակ տարածելու հանրային վտանգավորությունը պարտավորեցնում է պետությանը կտրուկ քայլերի գնալ:
Դիվանագիտական խողովակներից ստացվող տեղեկությունների համաձայն՝ մի շարք արևմտյան երկրներ հասկացնել են տալիս, որ իրենց կառավարությունները պատրաստվում են սև ցուցակներ գցել այն երկրներին, որոնց իշխանությունները չեն կարողանում ապահովել պատվաստումների որոշակի տոկոս, իսկ սև ցուցակ կոչվածը կարող է լինել մուտքերի արգելք, ֆինանսական ու տնտեսական այլ բնույթի սահմանափակումներ:
Օր օրի տարածվող համավարակը իշխանություններին փաստացի կանգնեցրել է խնդրի առաջ։ Մի կողմից՝ մահացությունների թիվն ու բուժման կարիք ունեցող մեծ թվով քաղաքացիները, մյուս կողմից՝ փակ սահմանների վտանգը»։

«Жоховурд»: Власти перейдут к более жестким шагам – срок обязательного тестирования может быть доведен до 10 дней
14:07 12/10/2021
Газета «Жоховурд» пишет, что рост смертности от коронавируса и недостаточное число вакцинированных граждан может толкнуть власти на более жесткие шаги. По сведениям издания, срок обязательного тестирования раз в 14 дней может быть изменен на 10 дней, то есть 3 раза в месяц.  Это значит, что если непривитые до сих пор граждане надеялись, что могут избежать вакцинации, сдавая тест раз в 14 дней, сейчас вынуждены будут сдавать тест раз в 10 дней.
«Для не сдавших тест сотрудников и их работодателей предусмотрены крупные штрафы, а повторные случаи могут привести к уголовной ответственности.
На наш вопрос, как будет контролироваться информация подобных масштабов, нам сообщили, что осуществлять контроль помогут правоохранительные органы, используя имеющиеся у них технические средства. Нас заверили, что какой-либо правовой проблемы не возникнет и общественная опасность распространения инфекции обязывает государство предпринять жесткие шаги.
Согласно полученной по дипломатическим каналам информации, ряд западных стран дали понять, что их правительства собираются внести в черный список страны, в которых власти не могут обеспечить определенный процент вакцинированных граждан, а так называемый черный список может привести к запрету на въезд, к финансовым и другим экономическим ограничениям.
Распространяющаяся с каждым днем инфекция фактически создала проблему для властей. С одной стороны, рост числа смертности и нуждающихся в лечении граждан, а другой – опасность закрытия границ», - пишет газета.