Նուբար Աֆեյան․ Moderna-ն մտադիր չէ կիսվել իր COVID-19 պատվաստանյութի բաղադրատոմսով
Moderna-ն մտադիր չէ կիսել իր COVID-19 պատվաստանյութի բաղադրատոմսով, քանի որ ղեկավարները եկել են այն եզրակացության, որ ընկերության սեփական արտադրության ծավալների ավելացումը համաշխարհային մատակարարումն ավելացնելու լավագույն միջոցն է։ Այս մասին The Associated Press-ին տված հարցազրույցում ասել է Moderna ընկերության նախագահ Նուբար Աֆեյանը։
Նուբար Աֆեյանը նաև կրկնել է մեկ տարի առաջվա Moderna-ի ստանձնած պարտավորությունը․ համավարակի ժամանակ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ պատրաստող որևէ մեկի նկատմամբ արտոնագրային իրավունքի խախտում չիրականացնելու մասին:
Նշվում է, որ ՄԱԿ-ի առողջապահական գործակալությունը ճնշում է գործադրել Moderna-ի նկատմամբ՝ կիսվելու պատվաստանյութի իր բանաձևով, սակայն Աֆեյանը նշում է, որ ընկերությունը վերլուծել է, և որոշել ոչ թե կիսվել պատվաստանյութի ստեղծման տեխնոլոգիայով, այլ ընդլայնել արտադրությունը և միլիարդավոր լրացուցիչ դոզաներ հասցնել 2022 թվականին, հավելելով, որ բավարար հզորություն ունեն դրա համար։
«Moderna-ն զրոյական արտադրությունից դարձել է 1 միլիարդ դոզա մեկ տարվա ընթացքում։ Եվ մենք կարծում ենք, որ մենք կկարողանանք 1-ից հասցնել 3 միլիարդի 2022 թվականին։ Մենք կարծում ենք, որ ամեն ինչ անում ենք այս համաճարակին օգնելու համար»,-ասել է Աֆեյանը:
Նա նշել է, որ 2,5 միլիարդ դոլար (մոտ 2,1 միլիարդ եվրո) և 10 տարի ծախսվել է Moderna-ի COVID-19 պատվաստանյութը պատրաստող հարթակի մշակման վրա:
«Մյուսները միացան որսին, երբ սկսվեց COVID-19-ը, և մենք ուրախ ենք տեսնել, որ այդ պատճառով կարողությունները զգալիորեն ավելացել են»,-ասել է Աֆեյանը:
Վերջին քննադատությունների վերաբերյալ այն հարցին, որ Moderna-ն իր պատվաստանյութը տրամադրում է հիմնականում հարուստ երկրներին, Աֆեյանն ասել է, որ ընկերությունը «բավականին զգալի» արտադրանք է մատակարարել ավելի աղքատ երկրներին՝ հիմնականում ԱՄՆ կառավարության հետ աշխատանքի շնորհիվ:
«ԵՄ-ում և ԱՄՆ կառավարությունում կա ավելի շատ մատակարարում, քան նրանք կկարողանան օգտագործել»,-ասում է Աֆեյանը:
Բացի այդ, Moderna-ն մայիսին պարտավորություն է ստանձնել ՄԱԿ-ի կողմից աջակցվող պատվաստանյութերի ծրագրով նախատեսված Covax-ին ընդհանուր առմամբ 500 միլիոն դոզա օգնություն հատկացնել՝ ավելի աղքատ երկրների համար: Նա ասում է, որ հավանաբար 40 միլիոն դեղաչափը կսկսվի առաքվել այս տարվա վերջին երեք ամիսների ընթացքում, իսկ մնացածը ՝ հաջորդ տարի:

Noubar Afeyan: Moderna has no plans to share its COVID-19 vaccine recipe
Moderna has no plans to share the recipe for its COVID-19 vaccine because executives have concluded that scaling up the company’s own production is the best way to increase the global supply, the company’s chairman said Monday.
In an interview with The Associated Press, Noubar Afeyan also reiterated a pledge Moderna made a year ago not to enforce patent infringement on anyone else making a coronavirus vaccine during the pandemic.
“We didn’t have to do that,” Afeyan said. ”We think that was the right, responsible thing to do.” He added: “We want that to be helping the world.”
The United Nations health agency has pressed Moderna to share its vaccine formula. Afeyan said the company analyzed whether it would be better to share the messenger RNA technology and determined that it could expand production and deliver billions of additional doses in 2022.
“Within the next six to nine months, the most reliable way to make high-quality vaccines and in an efficient way is going to be if we make them,” Afeyan said. Asked about appeals from the World Health Organization and others, he contended that such pleas assumed ”that we couldn’t get enough capacity, but in fact we know we can.”
Moderna “went from having zero production to having 1 billion doses in less than a year,” Afeyan said, referring to the Massachusetts-based company’s sprint to develop the vaccine and produce it in large quantities. “And we think we will be able to go from 1 to 3 billion” in 2022.
“We think we are doing everything we can to help this pandemic,″ Afeyan added, citing the company’s increasing output and its pledge on patent infringement.
He noted that $2.5 billion (about 2.1 billion euros) and 10 years were spent in developing the platform that makes Moderna’s COVID-19 vaccine.
“Others joined the hunt when COVID-19 came along, and we’re glad to see that the capacity therefore has been increased considerably beyond what Moderna would have been able to do” by itself, Afeyan said.
Asked about recent criticism that Moderna has been furnishing its vaccine mainly to wealthy countries while low-income countries clamor for the product, Afeyan said the company supplied a “quite significant” output to poorer nations, mostly through its work with the U.S. government, which contracted early in the pandemic with the company for doses.
Moderna is working with multiple governments “to help them secure supplies for the express purpose of supplying to low-income countries,″ the executive said.
“There is more supply in the EU and the U.S. government than they will be able to use,” said Afeyan, who is also a co-founder of Moderna.
Separately, Moderna made a commitment in May to Covax, the U.N.-backed vaccine program, to arrange for a total of 500 million does to go to poorer countries. He said probably 40 million doses would begin to ship in the last three months of this year, with the rest shipping next year.