Կրեմլում մեկնարկել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Նիկոլ Փաշինյանի բանակցությունները: Սա այս տարի առաջնորդների չորրորդ անձնական հանդիպումն է, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Լրատվամիջոցի փոխանցմամբ, բանակցությունների հիմնական թեման Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների կատարման քննարկումն է։
«Մենք մշտական կապի մեջ ենք հեռախոսով, իհարկե, անձնական հանդիպումները միշտ արդյունավետ են` ցանկալի արդյունքի հասնելու համար: Հուսով եմ, որ այդպես էլ կլինի: Մենք կխոսենք պաշտոնական և ոչ ֆորմալ պայմաններում, միասին կճաշենք, կքննարկենք ընթացիկ հարցերը,կխոսենք հեռանկարների մասին: Շուտով մենք կունենանք ԱՊՀ գագաթնաժողով և կքննակենք այս ուղղությամբ մեր փոխգործակցության հիմնական հարցերը», - ասել է Պուտինը։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ Պուտինի հետ իր հաճախակի հանդիպումները վկայում են Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների բարձր դինամիկայի մասին:

Встреча Путин-Пашинян стартовала в Москве
Переговоры президента РФ Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна начались в Кремле. Это четвертая личная встреча лидеров в текущем году. Об этом пишет ТАСС.
Как сообщается, главной темой переговоров – рассмотрение хода реализации заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана по Нагорному Карабаху от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, а также стороны обсудят дальнейшие шаги по укреплению стабильности и налаживанию хозяйственных связей в регионе.
Помимо этого, Путин и Пашинян на встрече затронут актуальные вопросы развития двусторонних отношений и взаимодействия в интеграционных объединениях на евразийском пространстве.
«Мы на постоянной связи по телефону, конечно, личные встречи всегда эффективны для достижения желаемого результата. Надеюсь, так и будет. У нас будет формальная и частная беседы, вместе пообедуем, обсудим текущие вопросы, поговорим о перспективах. Скоро состоится саммит СНГ, и мы обсудим основные вопросы нашего сотрудничества в данном направлении»,- заявил Путин.
Пашинян заметил, что частые встречи с президентом РФ Владимиром Путиным свидетельствуют о высокой динамике отношений Армении и России.