Ռուս զինվորականները Սիրիայի և Լեռնային Ղարաբաղի մարտական փորձը կկիրառեն ՀԱՊԿ «Էշելոն-2021» զորավարժությունների ժամանակ
13:37 12/10/2021
Սիրիայում և Լեռնային Ղարաբաղում մարտական փորձը հիմք կհանդիսանա «Էշելոն-2021» հատուկ զորավարժություններում ռուս զինծառայողների գործողությունների համար՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հավաքական ուժերի վարժանքների համար, որը նախատեսված է հոկտեմբերի 18-23-ին Տաջիկստանում: Այս մասին, Tass-ի հաղորդմամբ, երեքշաբթի լրագրողներին հայտնել է գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսեյ Լեմյակինը՝ լոգիստիկայի գծով Կենտրոնական ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալը:
«Զորավարժությունների ընթացքում մենք լոգիստիկ աջակցության խնդիրների լայն շրջանակ կմշակենք ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի համար՝ հաշվի առնելով ժամանակակից զինված հակամարտությունների փորձը, այդ թվում ՝ Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում և Լեռնային Ղարաբաղում»,-ասել է նա:
Լեմյակինի խոսքով՝ ստորաբաժանումները մարտական պատրաստության առաջադրանքներ կիրականացնեն պահեստային ենթակառուցվածքների տեղակայման, սարքավորումների զանգվածային լիցքավորման դաշտի տեղակայման, մարտադաշտից վնասված զրահամեքենաների տարհանման, նյութական, զինամթերքի և նյութատեխնիկական և տեխնիկական աջակցության այլ խնդիրների առաքման համար:
Նշվում է, որ Բելառուսից, Ղազախստանից, Ռուսաստանից և Տաջիկստանից ավելի քան 500 զինծառայող կներգրավվի գործնական գործողություններում:

Russian troops to use Syrian and Nagorno-Karabakh combat experience during the Echelon-2021 drills
Russian troops will employ the Syrian combat experience during the Echelon-2021 special drills with logistic support forces of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) that will run in Tajikistan in October, TASS news agency reported, citing the Central Military District Logistic Provision Deputy Commander Lieutenant-General Alexei Lemyakin.
"In the course of the drills, we will practice a broad range of logistic support tasks of the CSTO Collective Operational Response Forces, considering the present-day experience of armed conflicts, including in the Syrian Arab Republic and Nagorno-Karabakh," the Russian general said, as quoted by the source.
The Russian troops will accomplish combat training assignments for deploying depots, military hardware mass fueling field points, evacuating damaged armored vehicles from the battlefield, delivering supplies and ammunition and will fulfill other logistic and technical support tasks, he specified.
It is noted that the CSTO member states will hold joint drills dubbed Interaction, Search and Echelon on the territory of Tajikistan near the border with Afghanistan in October that will involve over 2,700 troops. The exercise Echelon scheduled for October 18-23 will be conducted in Tajikistan for the first time.