Դուք Արցախը տանում եք դեպի հայաթափման. Արդարություն-կուսակցությունը՝ ՀՀ և Արցախի իշխանություններին
«Արցախում խաղաղ բնակչի սպանությունը ադրբեջանական դիպուկահարի կրակոցից ՀՀ և Արցախի իշխանությունների կողմից վարվող անհետևողական, անհեռատեսական, ստի ու կեղծիքի քաղաքականության արդյունքն է։
Գաղտնիք չէր լինի, եթե ասենք, որ հրադադարի հաստատումից ի վեր թշնամու կողմից Արցախում բազմիցս կոպտորեն խախտվել են հրադադարի հաստատման եռակողմ պայմանավորվածությունների պայմանները։
Նշենք թերևս մի քանիսը, որոնք հանրայնացվել են.
1.Հադրութի շրջանի, պատերազմից հետո, մնացած տարածքների զավթում ու տասնյակ գերիներ։
2.Շուշիի շրջանի գյուղերի շրջափակում։
3.Խոշոր տրամաչափի զինատեսակի օգտագործում Մխիթարաշեն գյուղի ուղղությամբ։
4.Ճանապարհներին ավտոմեքենաների քարկոծում ու ադրբեջանցիների լկտի պահվածք։
5.Քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորում ու տների գնդակոծում՝ Մխիթարաշենում, Շոշում, Թաղավարդում, Ստեփանակերտում և այլն։
6.Անօդաչուների օգտագործում հայկական դիրքերի գնդակոծման նպատակով։
7.Մարտակերտում ադրբեջանական դիվերսանտի ներթափանցում բնակելի տուն և անչափահաս քաղաքացիների նկատմամբ սպառնալիք։
8.Մաճկալաշենում հովիվի առևանգում ու խոշտանգում։
9.Թշնամու արձակած կրակոցներից զինծառայողների վիրավորվում։
10.Բազմաթիվ անգամներ հրաձգային տարբեր զինատեսակներից ադրբեջանական դիրքերից արձակված թիրախային ու ոչ թիրախային կրակոցներ և այլն։
Այս ամենը մնացել են անպատասխան։ Պետք է գիտակցել, որ եթե դու չես ցանկանում կամ ունակ չես լուծել քո անվտանգային խնդիրներն, ապա ոչ ոք դա չի անելու քո փոխարեն։ Բացի դրանից, ռուս խաղաղապահները Արցախում հանդիսանում են, այսպես ասած, չեզոք կողմ ու նրանք ամենևին էլ չեն կատարում Արցախի պետականության և անվտանգության պահպանողի ու պաշտպանողի դեր, նրանք պահպանում են խաղաղությունը տարածաշրջանում։
Նկատենք, որ Արցախի իշխանությունների կողմից վերոնշված դեպքերին համապատասխան արձագանքների դեպքում հետևել են նաև ռուս խաղաղապահների կողմից արձագանքները։
Այլևս տեսանելի ու փաստ է, որ Արցախի նախկին անվտանգության համակարգը խարխլված ու ոչ գործունյա է՝ հիմնականում ՀՀ իշխանությունների վարած անհեռատեսական ու Արցախի վրա թքած ունենալու քաղաքականության պատճառով, ուստի օրհասական է կարճ ժամանակահատվածում մշակել ու իրագործել այլ անվտագային համակարգ՝ խաղաղապահների մասնակցությամբ։
Նկատենք նաև, որ առ այսօր խաղաղապահների մանդատը իրավական համապատասխան կարգավորում չի ստացել ու խաղաղապահներն իրենց առաքելությունն իրականացնում են եռակողմ հայտարարության ընդամենը մեկ պարբերության հիման վրա, որտեղ չի նշվում ոչ նրանց իրավունքներն ու պարտավորությունները, ոչ էլ՝ նրանց գործառույթները՝ ասենք հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերում։ Ուստի անհրաժեշտ ու օրհասական է հասնել խաղաղապահների մանդատի իրավական ամրապնդմանն ու համապատասխան իրավապայմանագրային բազայի ստեղծմանը։
Եթե դուք համապատասխան կամք, համարձակություն, փորձառություն ու գիտելիքներ չունեք այս դժվարին պահին ապահովել Արցախի քաղաքացիների անվտանգությունն ու իրավունքները, ապա՝ հեռացեք։ Դուք Արցախը տանում եք դեպի հայաթափման, իսկ արցախահայությանը՝ դեպի կործանում»։

Вы ведете Арцах по пути опустошения – партия «Справедливость» - властям РА и Арцаха
«Убийство мирного жителя в Арцахе выстрелом азербайджанского снайпера является результатом непоследовательной, недальновидной политики лжи и обмана властей РА и Арцаха.
Не секрет, что с момента установления режима прекращения огня враг неоднократно грубо нарушал в Арцахе условия трехсторонних договоренностей.
Отметим некоторые из них, которые были обнародованы:
1.Оккупация после войны Гадрутского района, прочих территорий и десятки пленных.
2.Блокада сел Шушинского района.
3.Использование оружия крупного калибра в направлении села Мхитарашен.
4.Закидывание автомобилей камнями на дорогах и наглое поведение азербайджанцев.
5.Обстрел гражданских населенных пунктов и домов в Мхитарашене, Шоше, Тагаварде, Степанакерте и т.д.
6.Применение беспилотников для обстрела армянских позиций.
7.Проникновение азербайджанского диверсанта в жилой дом в Мартакерте и угрозы в отношении несовершеннолетних граждан.
8.Похищение и пытки пастуха в Мачкалашене.
9.Ранение военных выстрелами врага.
10.Неоднократный прицельный и неприцельный огонь из разного огнестрельного оружия.
Все это осталось без ответа. Надо осознавать, что если ты не хочешь или не в состоянии решить свои проблемы безопасности, то вместо тебя этого никто не сделает. Кроме того, российские миротворцы в Арцахе являются, скажем так, нейтральной стороной, и ни в коей мере не выполняют роли хранителя государственности, безопасности и защитника Арцаха, они обеспечивают мир в регионе.
Отметим, что за соответствующей реакцией властей Арцаха на вышеуказанные случаи последовали и реакции российских миротворцев.
Уже очевидно и понятно, что прежняя система безопасности Арцаха расшатана и недейственна, в основном из-за недальновидной и наплевательской политики властей РА в отношении Арцаха, следовательно, очень важно в краткие сроки разработать и реализовать другую систему безопасности при участии миротворцев.
Отметим также, что до сих пор миротворческий мандат не получил соответствующего правового регулирования, и миротворцы осуществляют свою миссию на основании всего одного абзаца трехстороннего заявления, где не отмечены ни их права и обязанности, ни функции, например, в случае нарушения режима прекращения огня.
Следовательно, необходимо и очень важно достичь правового укрепления мандата миротворцев и создания соответствующей договорно-правовой базы.
Если у вас нет соответствующей воли, смелости, опыта и знаний по обеспечению в этот трудный момент безопасности и прав граждан Арцаха, то уходите. Вы ведете Арцах по пути опустошения, а армян Арцаха – к гибели».