«Հրապարակ». Ինչու է ձգձգվում պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի ձևավորումը
«Պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի ձևավորումը ձգձգվում է մի քանի պատճառով։ Նախ, որ, ի տարբերություն ապրիլյանի հանձնաժողովի, Անդրանիկ Քոչարյանն այս անգամ չի կարող նախագահել այն` ընդդիմությունը կընդվզի դրա դեմ, կա շահերի բախում, և իշխանության ներկայացուցիչը չի կարող օբյեկտիվ ուսումնասիրության երաշխավոր լինել: Նաև սրանով է պայմանավորված ԱԺ Պաշտպանության հանձնաժողովի փոխնախագահի ընտրության հարցում իշխանության համառությունը։
Ըստ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի, քննիչ հանձնաժողովը ձևավորվելու է Պաշտպանության հանձնաժողովի հիման վրա, և հանձնաժողովի փոխնախագահն է փաստացի լինելու այդ հանձնաժողովի նախագահը։ Ի դեպ, չնայած Անդրանիկ Քոչարյանը նիստի ժամանակ հայտարարեց, թե ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխությամբ փորձելու են սահմանափակել փոխնախագահի առաջադրման հնարավորությունը, և 1-2 առաջադրումից ու չընտրվելուց հետո թեկնածուն պետք է փոխվի, սակայն «Հայաստան» դաշինքում կարծում են, որ եթե նույնիսկ փոփոխություն անեն, դա հետադարձ ուժ չի կարող ունենալ և չի տարածվի Ղազինյանի վրա։
Իշխանությունն արտախորհրդարանականների աշխատանքը հանձնաժողովում պատկերացնում է փորձագետների տեսքով, ընդդիմադիրները սա էլ են խնդրահարույց ու հակաիրավական համարում։ «Հրավիրյալները չեն կարող փորձագետ աշխատել, նրանց միայն կանչելու են «հարցաքննության»»,- ասացին մեզ»։

«Грапарак»: Почему затягивается формирование следственной комиссии по изучению обстоятельств войны
Формирование следственной комиссии парламента по изучению обстоятельств 44-дневной войны затягивается по нескольким причинам, пишет газета «Грапарак».
Во-первых, в отличие от комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны Андраник Кочарян не может возглавить в этот раз комиссию, поскольку оппозиция взбунтуется против этого. Налицо столкновение интересов и представитель власти не может быть гарантом объективного изучения. Этим обусловлено также упорство властей в вопросе избрания заместителя председателя комиссии.
Согласно закону «Регламент Национального Собрания», следственная комиссия будет сформирована на основе комиссии по вопросам обороны и безопасности и фактически заместитель председателя будет председателем следственной комиссии. Кстати Андраник Кочарян заявил на заседании, что они собираются внести поправку в закон «Регламент Национального Собрания» и ограничить возможность выдвижения кандидата на пост заместителя председателя, в частности, если 1-2 раза голосуют против выдвинутой кандидатуры, то ее нужно сменить. Однако во фракции «Армения» считают, что даже если будет внесено такое изменение, то оно не может иметь обратной силы и не распространится на Артура Казиняна.
Власти хотят привлечь представителей внепарламентских сил в комиссию в качестве экспертов, однако оппозиционеры считают это проблематичным и противозаконным. «Приглашенные лица не могут работать экспертами, их только будут вызывать на "допрос"», - сказали изданию.